Blue chip akcie

V predchádzajúcom článku sme sa pozreli na možnosti investovania do akcií, ale tiež na REIT akcie a zoznam 30 realitných spoločností. Tentoraz sa pozrieme na ďalšiu triedu akcií. Blue chip akcie predstavujú veľké a etabolované spoločnosti s vynikajúcou povesťou. Ich ďalšími znakmi je dobré finančné zdravie, dlhodobá prítomnosť na trhu, spoľahlivosť príjmov, ziskov a často i dividend. Bežnou charakteristikou blue chip akcií je, že firmy sú lídrami na trhu alebo patria medzi 3 najlepšie v danom odvetví. Vďaka tomu patria medzi obľúbené voľby investorov.

Ako typický príklad môžeme uviesť napr. Apple, Visa, Coca-Cola, Walt Disney alebo Johnson & Johnson. Prečo názov blue chip? Medzi investormi ide o zaužívaný výraz, ktorý pochádza z pokru, kde sú modré žetóny tými najcennejšími. Rovnako tak v akciovom slangu označujú blue chip akcie najcennejšie firmy na trhu.

Blue chip akcie charakteristiky:

  • Veľká trhová kapitalizácia – trhová kapitalizácia je meradlom veľkosti a hodnoty spoločnosti. Blue chip akcie majú zvyčajne ocenenie 10 miliárd USD alebo viac.
  • História rastu – blue chip akcie majú spoľahlivú a solídnu históriu trvalého rastu a dobrých vyhliadok do budúcnosti.
  • Dividendy – nie všetky blue-chip akcie vyplácajú dividendy, no väčšina áno.

Ako nájdem blue chip akcie?

Zatiaľ čo výplaty dividend nie sú absolútne nevyhnutné na to, aby sa akcie považovali za blue chip akcie, väčšina z nich má dlhé záznamy o vyplácaní stabilných alebo rastúcich dividend. Mnohokrát sú blue chip akcie zároveň dividendoví aristokrati alebo dividendoví králi. Svoje zastúpenie majú typicky aj v trhových indexoch reprezentujúcich jednotlivé burzy.

Typickým príkladom je 30 firiem, z ktorých je zložený akciový index Dow Jones alebo firmy v indexe S&P 500 a Nasdaq. Svoje blue chipy má burza FTSE vo Veľkej Británii alebo EÚ v paneurópskom indexe EuroStoxx 50. Blue chip akcie sleduje zároveň aj fond T. Rowe Price Blue Chip Growth Fund (TRBCX).

typy akcií na trhu, triedy akcií. dividendové akcie, cyklické akcie, rastové akcie, defenzívne akcie, blue chip akcie

Na obrázku vyššie sú triedy akcií rozdelené podľa svojej charakteristiky aj s príkladmi firiem. Je treba poznamenať, že viaceré akcie môžno zaradiť aj do 2 kategórí súčasne. Napr. Coca-Cola je blue chip aj defenzívna akcia.

Oplatí sa investovať do blue chip akcií?

Výhody blue chip akcií:

  • Bezpečnosť
  • Finančné zdravie
  • Dividendy a odkupy akcií
  • Dobrá výkonnosť

Ako sme už spomínali vyššie blue chip akcie sú populárnou voľbou väčšiny investorov. Niet sa čomu čudovať. Pre investorov poskytujú relatívne bezpečie. Ich vedúce postavenie na trhu, pravidelné príjmy a finančná sila ich predurčuje k tomu, aby sa im v podnikaní darilo. Vo väčšine prípadov tak blue chip akcie sú bezpečnejšou investíciou ako napr. menšie firmy, ktoré tieto charakteristiky nespĺňajú. Zároveň však nejde o pravidlo. Počas finančnej krízy zbankrotoval americký koncern General Motors aj investičná banka Lehman Brothers, resp. v súčasnosti švajčiarska banka Credit Suisse.

blue chip akcie vykonnost

Blue chip akcie sú obľúbené aj vďaka svojej výkonnosti. Spomenutý fond T. Rowe Price Blue Chip Growth Fund (TRBCX) zložený z blue chip akcií prevyšuje výkonnosť indexu S&P 500 za posledných 10 rokov aj od svojho založenia v roku 1993. Za posledných 10 rokov dosiahol „blue chip fond“ výkon 12,66 % a od svojho založenia 10,45 %. Index S&P 500 za rovnaké obdobia 12,24 % a 9,82 %. Za posledné 3 roky naopak blue chip akcie zaostávajú.

Hlavná zložka akciového portfólia

Podľa mnohých by práve blue chip akcie mali tvoriť základ diverzifikovaného akciového portfólia vďaka svojej realtívnej bezpečnosti a vysokej výkonnosti. Portfólio je ale vhodné doplniť aj o nízko kapitalizované akcie, akcie z rozvojových krajín, prípadne o iné aktív, ako napr. dlhopisy alebo zlato.

Zoznam blue chip akcií:

SpoločnosťSpoločnosťSpoločnosť
AppleMcDonald´sUnilever
MicrosoftStarbucksSAP
AlphabetProcter & GambleAirbus
MetaNesltéBoeing
AmazonLVMHVolkswagen
NvidiaL´OréalTesla
VisaWalt Disney Shell
Johson & JohnsonNike Chevron
PfizerAdidasWalmart
Coca-ColaNetflixCostco
PepsiCoIntelAccenture
Zoznam vybraných 20 blue chip akcií

Pozri tiež zo sekcie návody a tipy:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJInvestopedia, NerdWallet, Forbes
Predchádzajúci článokPredaje PC trpia a medzi ich výrobcami najviac Apple
Ďalší článokTop americké banky zažívajú najväčší odliv vkladov za 10 rokov, Buffett ukľudňuje: „nikto nepríde o peniaze“
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno