Tencent a Ubisoft

Tencent pred niekoľkými dňami oznámil, že kúpi 49,9 % holdingovej spoločnosti Guillemot Brothers, pričom zaplatí 200 miliónov eur za kúpu nepriameho podielu v Ubisofte v implikovanej hodnote 80 eur za akciu a investuje ďalších 100 miliónov eur do holdingovej spoločnosti. Vďaka transakcii spoločnosť taktiež zvýši svoj priamy podiel v Ubisofte na 11,3 % zo súčasných 4,5 %. Tencent nebude môcť predať svoje podiely v Ubisofte päť rokov a potom bude mať rodina Guillemot prednostný nárok na akýkoľvek predaj.

Francúzsky vydavateľ videohier bol považovaný za cieľ akvizície už dlhší čas, pretože obavy z oneskoreného uvedenia na trh a obvinenia zo sexuálneho zneužívania vo vnútri spoločnosti stlačili akcie od začiatku minulého roka až o 45 %. Jeho postavenie ako jedného z mála zostávajúcich nezávislých vydavateľov videohier tiež podporilo záujem po tom, čo Microsoft súhlasil s kúpou Activision Blizzard. Ubisoft zároveň oproti svojej konkurencii v podobe Activision a Take-Two Interactive Software nedokázal byť konštantne ziskový a zďaleka nie taký rentabilný. Akcie Ubisoftu sa však po oznámení tejto novinky prepadli o -17 %.

Po dohode s Tencentom zostáva spoločnosť naďalej v rukách rodiny Guillemotov a tí avizujú, že sú nezávislí a naďalej otvorení novým dohodám. „Zostávame úplne nezávislí a môžeme konať s akoukoľvek vonkajšou spoločnosťou, ak chceme,“ povedal Guillemot, ktorý spolu so svojimi štyrmi bratmi založil Ubisoft v roku 1986. „Bolo to veľké vyjednávanie so spoločnosťou Tencent,“ dodal. „Môžeme robiť čo chceme.“

Medzinárodná expanzia Tencentu

Tencent zvyšuje úsilie o medzinárodnú expanziu po prepade čínskej ekonomiky a sprísnených reguláciách, ktoré zabrzdili domáci rast. Firma nedávno kúpila podiel v japonskom výrobcovi globálneho hitu Elden Ring FromSoftware a minulý rok minula tiež 1,26 miliardy dolárov na získanie britského herného štúdia Sumo Group. Doterajšou stratégiou spoločnosti Tencent bolo využiť populárne herné franšízy od spoločností typu Activision Blizzard a premeniť ich na mobilné hity ako to bolo v prípade Call of Duty Mobile a PUBG Mobile.

Tencent, ktorý v roku 2018 kúpil 5 % podiel v Ubisofte pravdepodobne pomôže francúzskemu štúdiu predstaviť franšízy v mobilných verziách a zároveň expandovať s nimi v Číne. Ubisoft má vo svojom portfóliu mnohé populárne herné svety vrátane Assasin´s Creed, Far Cry, Watch Dogs, Rainbow Six, Heroes či Just Dance.

Akcie Ubisoft


Akcie Ubisoft v priebehu tohto roka stratili tretinu a za posledné 2 roky dokonca až polovicu trhovej hodnoty. V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za €37,08 a 22,3 násobok očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 5,6 násobok EV/EBITDA. Akciám Ubisfot sme sa venovali tiež v našom článku Akcie Activision Blizzard vs. Ubisoft: Ktoré sú lepšie?.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMondeléz, Nestlé a ďalšie firmy s občerstvením prekonávajú infláciu
Ďalší článokŽIVÝ PRENOS XTB: Energetická kríza
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno