Divoký nárast SPAC

V posledných mesiacoch sa roztrhlo vrece s firmami, ktoré vstupujú na akciovú burzu. Čoraz viac sa však dostáva do popredia alternatívna forma vstupu na burzu prostredníctvom SPAC namiesto klasickej prvotnej ponuky akcií (IPO). V tomto článku sa pozrieme na to čo vlastne SPAC znamená a čo to predstavuje pre spoločnosti, ktoré vstupujú na akciové trhy týmto spôsobom.

Na obrázku nižšie je vidieť vývoj počtu podnikov, ktoré sa rozhodli využiť metódu SPAC pre vstup na akciové trhy od roku 2005 a priemernú hodnotu vstupov za jednotlivé roky. Ako to už viackrát ukázala minulosť, v dobe vrcholu hospodárskej expanzie sa uchyľuje čoraz viac firiem k tomu, aby vydalo svoje akcie na burze a dáta za posledných 16 rokov to potvrdzujú.

Veľký rozmach zažila táto forma pred hospodárskou krízou v roku 2008 a aktuálne zažíva vôbec najväčší rast v histórií. Medziročne sa tento počet dokonca viac ako strojnásobil. V minulom roku podniky prostredníctvom SPAC získali kapitál v hodnote 82 miliárd dolárov, čo je viac ako za predošlých 10 rokov dokopy.

SPAC vstup na burzu
Zdroj obrázku: VisualCapitalist

Čo je to SPAC?

Špeciálna akvizičná spoločnosť je založená s úmyslom získať kapitál na zlúčenie alebo získanie inej spoločnosti. Takýto podnik teda prejde klasickým procesom IPO (prvej verejnej ponuky akcií) a potom použije získaný kapitál na akvizíciu inej súkromnej spoločnosti v stanovenom časovom rámci. SPAC sú obvykle tvorené investormi s odbornými znalosťami v konkrétnom odvetví so zámerom získať firmu z tohto odvetvia.

To znamená, že pri ich vytváraní majú zakladatelia stanovený cieľ, ktorý ale neidentifikujú, aby sa vyhli rozsiahlym zverejneniam počas procesu IPO. Z tohto dôvodu sa im hovorí „blank sheet companies“ – „spoločnosti s prázdnym šekom“. SPAC skôr, ako ponúknu akcie verejnosti, hľadajú upisovateľov a inštitucionálnych investorov.

Po procese IPO a vstupe na burzu SPAC neprevádzkujú žiadne obchodné operácie a nevlastnia žiadne iné aktíva okrem hotovosti, ktorá je uložená na trustový účet a následne sa využije na akvizíciu cieľovej spoločnosti alebo vrátenie investorom, ak dôjde k likvidácií SPAC. Spoločnosť má spravidla dva roky na to, aby dokončila cieľový obchod alebo čelila likvidácii.

V niektorých prípadoch sa časť úrokov získaných z trustového účtu môže použiť ako prevádzkový kapitál podniku. Jednou z hlavných výhod pre firmy, ktoré si zvolia vstup na burzu prostredníctvom SPAC je rýchlejšia forma vstupu na burzu ako prostredníctvom klasického IPO, keďže špeciálna akvizičná spoločnosť už na burze je.

3 fázy SPAC

  1. V prvej fáze podnik oficiálne začlení a vydá svoje zakladateľské akcie a následne pripravuje podklady pre S-1, čo je formulár, ktorú musia firmy predložiť SEC (americká komisia pre cenné papiere) pred ich IPO. Formulár S-1 vyžaduje, aby spoločnosti poskytli informácie o plánovanom použití výnosov z kapitálu, podrobne opísali súčasný obchodný model, konkurenciu, cenovú metodiku a akékoľvek riedenie akcií, ktoré nastane pri potenciálnom kótovaní iných cenných papieroch firmy.
  2. V druhej fáze podnik identifikuje cieľové spoločnosti pre budúcu fúziu alebo akvizíciu. Akonáhle SPAC nájdu vhodné možnosti, začnú rokovania o potenciálnej budúcej fúzii alebo akvizícii, čiže podnik rokuje so súkromnými firmami z cieľového odvetvia o tejto možnosti. Taktiež začína príprava svojho financovania pri IPO, čo znamená, že investori sú informovaní o možnej cieľovej spoločnosti, ktorú sa bude snažiť SPAC v budúcnosti získať.
  3. Tretia fáza spočíva v uzavretí fúzie alebo akvizície. Spoločnosť verejne oznamuje transakciu, informuje investorov o obchode a získava súhlas akcionárov. Fáza 3 všeobecne trvá zvyčajne od troch do piatich mesiacov a koniec tejto fázy znamená koniec SPAC. Po uzavretí transakcie majú investori SPAC možnosť stať sa akcionármi kombinovaného subjektu alebo odkúpiť svoje akcie.

Najlepšie SPAC na trhu

Keďže špeciálne akvizičné spoločnosti už sú na akciovom trhu, je možné do nich investovať, teda samozrejme, ak ich akcie má Váš broker v ponuke. Medzi najlepšie podniky tohto druhu patria napríklad: Reinvent Technology Partners, Burgundy Technology Acquisition, Social Capital Hedosophia Holdings Corp VI, Ajax I, Northern Genesis Acquisition Corp, dMY Technology Group Inc II, Longview Acquisition Corp, Stable Road Acquisition Corp, Churchill Capital Corp IV, Kensington Capital Acquisition, TPG Pace Beneficial Finance

Spoločnosti, ktoré využili SPAC na vstup na akciový trh

Medzi najznámejšie firmy, ktoré v poslednom čase debutovali na burze prostredníctvom špeciálnej akvizičnej spoločnosti sú:

  • Virgin Galactic
  • DraftKings
  • Opendoor
  • Nikola Motors
  • Skillz
  • QuantumScape
  • Fisker

ozri tiež zo sekcie návody a tipy:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokPodielové fondy alebo ETF fondy?
Ďalší článokAktualizácia: Najlepšie dividendové tituly na boj proti inflácii (október 2022)
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno