Reorganizácia čínskeho giganta

Alibaba plánuje rozdeliť svoje impérium v hodnote 220 miliárd dolárov do 6 samostatných divízií, ktoré budú jednotlivo získavať finančné prostriedky a skúmať aj vstup na burzu skrz prvé verejné ponuky (IPO). Ide tak o najväčšiu reorganizáciu čínskeho giganta v oblasti e-commerce od jeho založenia pred viac ako dvoma desaťročiami. Tento krok oddelí hlavné divízie čínskej spoločnosti od elektronického obchodu a médií, aby mohli fungovať s oveľa väčšou samostatnosťou. Akcie Alibaba reagovali na správu rastom o viac ako 8 %.

Krok poteší regulátorov

Posun k štruktúre holdingovej spoločnosti je pre veľké čínske technologické firmy zriedkavý a mohol by predstavovať šablónu pre ďalšie čínske firmy do budúcnosti. Decentralizácia obchodných línií a rozhodovacích právomocí je zároveň jeden z hlavných cieľov Pekingu počas jeho rozsiahleho zásahu proti technologickému sektoru, ktoré traumatizujú čínske podniky a ich akcionárov už 2 roky. Čína za posledné 2 roky zasiahla proti viacerým technologickým gigantom v krajine, čím si vynútila zásadné zmeny v obchodných modeloch spoločností vrátane Alibaby.

baba

„Je to jeden krok vpred s čínskou politikou znížiť monopolistický charakter technologických gigantov,“ povedal Marvin Chen, analytik Bloomberg. „Zatiaľ čo čínske technologické spin-offy nie sú nezvyčajné, zdá sa, že tento krok bude obsiahlejší, vrátane kľúčových podnikov, čo môže slúžiť ako plán pre budúce odvetvie.“ Utorkové oznámenie Alibaby prišlo v čase, keď jej spoluzakladateľ a miliardár Jack Ma, sa vrátil do vlasti po roku strávenom v zahraničí.

Vláda kritizovala vplyv online platforiem, najmä platformy Alibaba a prevádzkovateľa WeChat aplikácie Tencent. Plánovaná reštrukturalizácia by tak mala získať podporu od vládnych regulátorov, ktorí sa obávali, že sústredená moc v rukách niekoľkých technologických hráčov potláča inovácie. Alibaba a Tencent v priebehu rokov investovali do stoviek startupov, pričom im často pomáhali vytvárať takú stratégiu, z ktorej sami ťažili.

„Predpokladáme, že inovatívny plán na rozdelenie podnikania mal nejaké požehnanie od úradov,“ povedal Gary Dugan, generálny riaditeľ Global CIO Office. „V takom prípade to bude vnímané ako elegantné riešenie na uvoľnenie hodnoty vo vnútri podniku.“

Zmena organizačnej štruktúry zároveň znamená odklon od tradičnej preferencie internetovej spoločnosti držať väčšinu svojich operácií pod jednou strechou, s cieľom prevádzkovať všetko od supermarketov až po dátové centrá. Podnikanie spoločnosti Alibaba je skutočne veľmi rozsiahle a komplikované a preto sme sa na neho pozreli bližšie v našej analýze, kde sme sa zároveň pozreli na potenciál, riziká, či silné a slabé stránky firmy.

Na ceste k väčšej efektivite

Rozdelenie firmy do holdingu so samostatne fungujúcimi divíziami by sa mohlo pretaviť aj do ich väčšej efektivity. Generálny riaditeľ skupiny Daniel Zhang bude viesť divíziu cloudovej inteligencie a naďalej bude tiež riadiť materskú spoločnosť. Šéf medzinárodného obchodu Jiang Fan bude viesť globálnu digitálnu obchodnú jednotku, zatiaľ čo dlhoročná výkonná riaditeľka Trudy Dai prevezme hlavnú divíziu online nakupovania Taobao Tmall.

Alibaba okrem oznámenia reorganizácie opätovne potvrdila plán znižovania nákladov, ktorý má uprostred nižšieho rastu podporiť ziskovosť podniku. Zameranie na efektivitu je pre akcionárov žiadaný krok v čase, kedy priekopník elektronického obchodu v Číne tiež prechádza čoraz tvrdšou konkurenciou zo strany úhlavného rivala JD.com, ako aj moderných spoločností, ako sú Pinduduo a ByteDance.

Akcie Alibaba


Akcie spoločnosti Alibaba, za posledných 12 mesiacov klesli o -26,1 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 86,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 48,5 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 9,8 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 9,7 násobok EV/EBITDA

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinance Yahoo, FocusGuru
Predchádzajúci článokČo odznelo na XTB Online trading konferencii 2023?
Ďalší článokHerné štúdio Ubisoft avizuje návrat k silnej ziskovosti
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno