Kvartálne výsledky

Kvartálna sezóna odštartovala výsledkami bánk a hlavnou udalosťou tohto týždňa je začiatok hlavnej sezóny, počas ktorej ukážu investorom svoje čísla za prvý kvartál 2023 firmy ako Johnson&Johnson, Tesla, TSMC, SAP, ASML a Netflix. Posledne menovaná spoločnosť zverejnila svoje štvrťročné čísla už včera a investori boli zvedaví, ako sa najväčšej streamovacej službe darí, pretože v posledných štvrťrokoch to bolo ako na hojdačke.

Netflix odštartoval nový rok zmiešane. Dosiahnutý zisk prevýšil očakávnia analytikov, avšak vývoj počtu používateľov a tržby zaostali za očakávaniami Wall Street. Spoločnosť zároveň avizovala, že čoskoro ukončí možnosť zdieľania účtov v USA. Akcie firmy v rozšírenom obchodovaní v reakcii na výsledky najprv odpisovali až takmer 12 %, ale aktuálne sú už okolo nuly.

Najdôležitejšie čísla

Počet predplatiteľov: Počet predplatiteľov sa v 1. štvrťroku 2023 zvýšil medziročne o +4,0 % z 221,64 MIL. na 232,5 MIL. Za posledný kvartál počet používateľov stúpol o 1,75 MIL., pričom sa očakával prírastok 2,3 MIL.

Výnosy: Tržby Netflixu boli vo výške $8,16 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +3,7 %. Konsenzus analytikov však bol na úrovni $8,18 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka klesol o -13,2 % z $1,97 MLD. na $1,71 MLD. Prevádzková zisková marža sa znížila z 25,1 % na 21,0 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne znížil o -18,1 % z $1,60 MLD. na $1,31 MLD., resp. z $3,53 na $2,88 na akciu. Na Wall Street sa prognózoval zisk $2,86 na akciu.

Cash Flow: Voľný cash flow vzrástol z 0,01 MLD. na $2,12 MLD., resp. z $0,03 na $4,68 na akciu.

Netflix počet používateľov 2023

Najdôležitejšie novinky

Pre Netflix išlo o prvý štvrťrok, odkedy z čela spoločnosti odstúpil jej spoluzakladateľ Reed Hastings. Netflix oznámil, že svoje obmedzenie zdieľania účtov testoval v Čile, Kostarike a Peru a následne ho rozšíril aj do Kanady, Nového Zélandu, Portugalska a Španielska. Už počas tohto štvrťroka plánuje obmedziť zdieľanie účtov aj v ďalších krajinách vrátane USA.

„Aj keď sme mohli v 1. štvrťroku obmedziť [zdieľanie platených účtov] vo veľkej miere, našli sme príležitosti na zlepšenie skúseností pre našich predplatiteľov. Pri každom testovaní sa učíme viac a začlenili sme najnovšie poznatky, o ktorých si myslíme, že povedú k ešte lepším výsledkom, “ napísala spoločnosť vo vyhlásení a dodala, že je zatiaľ „spokojná s výsledkami“, a to aj napriek tomu, že sa na trhoch v Latinskej Amerike v poslednej dobe pozoruje prudký nárast zrušených účtov.

Netflix tiež odhalil ďalšie poznatky o svojej lacnejšej verzii, ktorá bude obsahovať reklamy. Reklamná verzia s názvom „Basic with Ads“ prichádza v USA za 6,99 USD mesačne a slúži ako doplnok k existujúcim verziám Netflixu bez reklám. Očakáva sa, že Netlix, ako aj ďalšie streamovacie služby by mali získavať na trhu digitálnej reklamy stále väčší podiel.

Firma tiež oznámila, že po 25 rokoch zatvorí svoju divíziu požičovne DVD, s ktorou Netflix v úvodných rokoch podnikania začínal. Netflix sa v súčasnosti okrem streamovania pozerá aj inými smermi, napr. po vývoji vlastných hier. Predstavitelia podniku v poslednom kvartáli taktiež vyzdvihli úspechy titulov „Outer Banks“, „You“, „Ginny & Georgia“ a „Murder Mystery“.

Manažment zároveň ponúkol pre investorov výhľad na ďalší štvrťrok, v ktorom ale tentokrát chýba odhad počtu predplatiteľov. V ďalšom kvartáli Netflix očakáva, že tržby dosiahnu 8,24 miliardy USD, čo predstavuje 3,4 % medziročný nárast. Prevádzkový zisk by mal dosiahnuť 1,565 miliardy USD a prevádzková zisková marža 19 %. Čistý zisk podľa odhadov má byť na úrovni 1,28 miliardy USD, resp. 2,84 USD na akciu, čo znamená pokles o 11,1 % oproti minulému roku. Netflix zároveň ponechal výhľad na ziskovú maržu za celý rok 2023 v rozpätí 18 až 20 %, ale zvýšil odhad voľného cash flowu z 3 na 3,5 miliardy USD.

Akcie Netflix


Akcie Netflix si od začiatku roku pripísali +13,2 % a za posledných 12 mesiacov, ale klesli o -1,2 % na aktuálnu cenu $333,70. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 29,6 násobok zisku na akciu (P/E); 42,4 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 20,2 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokInvestovanie do rozvojových trhov – áno alebo nie?
Ďalší článokAkcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno