Stimulácia investícií

Spoločnosti v poslednom čase ohromujú výškami investícií v snahe získať alebo udržať si vedúce postavenia na trhu. Len nedávno Volkswagen oznámil investície vo výške 193 miliárd USD do elektromobility a digitalizácie. Kvôli vojne na Ukrajine a napätím medzi Západom a Čínou, mnohé štáty sťahujú produkciu dôležitých technológií späť do svojich končín, aby neboli závislé od ich dovozu. Využívajú na to veľkorysé stimuly, čo podnecuje investície technologických gigantov. Veľkolepé stimuly ponúkli podnikom USA, EÚ, Čína, Japonsko, ale aj napr. Južná Kórea.

Práve Južná Kórea chce od Taiwanu získať status najväčšej výrobnej základne čipov na svete. Vláda v Soule plánuje rozšíriť daňové úľavy a podporu na zvýšenie konkurencieschopnosti v odvetví špičkových technológií vrátane tých, ktoré sa zameriavajú na čipy, obrazovky a batérie. Ústrednú úlohu v tejto snahe budú hrať tamojší obri v oblasti výroby pamäťových čipov SK Hynix a Samsung Electronics, ktorý oznámil obrovskú investíciu.

Samsung sa zameria aj na pokročilé čipy

Samsung plánuje v priebehu nasledujúcich 20 rokov vybudovať 5 výrobných závodov za 300 biliónov wonov (200 milliárd eur) s cieľom získať väčší podiel na trhu aj nepamäťových čipov, čiže na trhu, ktorému dominujú firmy Taiwan Semiconductor ManufacturingIntel. Prípadný úspech Samsungu v odvetví pokročilých čipov môže byť lukratívna záležitosť, nakoľko dopyt po nich bude v nadchádzajúcich rokoch stúpať s nástupom nových technológií, ako sú bezdrôtové siete 5G, umelá inteligencia a autonómna mobilita.

Samsung, najväčšia juhokórejská spoločnosť, zaznamenala v posledných mesiacoch pokles zisku, keďže slabá globálna ekonomika, otrasená ruskou vojnou proti Ukrajine a vysokou infláciou, znížila dopyt po jej produktoch spotrebnej elektroniky a pamäťových čipoch. Zisk spoločnosti za decembrový kvartál klesol takmer o 70 %, čiastočne preto, že ceny čipov prudko klesli, keď klienti upravili svoje zásoby tak, aby odrážali ekonomické neistoty.

Veľké pohyby na trhu polovodičov

Na trhu polovodičov a čipov sa v dôsledku rozmachu nových technológií dejú veľké veci. Napriek tomu, že v súčasnosti je dopyt zo strany zákazníkov utlmený, v dlhodobom horizonte čakajú tento sektor priaznivé časy, z čoho jasne ťaží európsky producent prístrojov na výrobu čipov ASML.

Samsung reagoval na aktuálne zlé makroekonomické prostredie udržaním vysokých kapitálových výdavkov, čím zvolili iný prístup, ako väčšina konkurentov, ktorí ich skôr znižovali. O pokračovaní tejto stratégie jasné hovorí aj nová investícia vo výške 200 miliárd eur na najbližšie 2 dekády. Samsung ale zďaleka nie je jediným hráčom, ktorý sa snaží ťažiť z rozmachu odvetvia.

Ďalší výrobca čipov Intel sa po katastrofálnych posledných rokoch opäť snaží získať vedúce postavenie na trhu, čo sa podľa slov predstaviteľov firmy aj darí. Investori s tým však veľmi nesúhlasia o čom hovorí jasné výkon akcií Intelu. Naopak nadšení sú z budúcnosti dizajnérov čipov AMD a Nvidie. Práve tieto firmy by mali podľa predpokladov najviac ťažiť z nástupu umelej inteligencie, pretože Nvidia má až 80 % podiel na trhu špecializovaných čipov GPU a AMD 20 % podiel. Intel má zanedbateľný menej ako 1 % podiel.

V našej analýze sme sa venovali aj ďalšiemu hráčov v polovodičovom priemysle – spoločnosti Skyworks a jej akciám.

Akcie Samsung


Akcie spoločnosti Samsung, v tomto roku vzrástli o  a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 40,60 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 7,4 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 41,1 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 3,4 násobok EV/EBITDA. Dividendový výnos akcií Samsung Electronics predstavuje 2,41 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

etoro
Predchádzajúci článokVolkswagen plánuje preinvestovať 193 miliárd USD! Zameria sa na elektromobilitu a nové technológie
Ďalší článokSkupina investorov vykúpi akcie inovatívnej spoločnosti Qualtrics, ktorá bude stiahnutá z burzy
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno