Pravidlo 72

V investovaní exsituje niekoľko užitočných pravidiel, ktoré je dobré poznať a ešte lepšie sa nimi riadiť. Tie klasické sú pravidelné, dlhodobé a diverizifikované investovanie. Existujú ale aj konkrétnejšie pravidlá, akým je aj pravidlo 72. Na jeho využitie v investovaní. Pravidlo 72 je rýchly a užitočný vzorec, ktorý možno využiť dvoma rôznymi spôsobmi na určenie očakávaného obdobia pre zdvojnásobenie hodnoty investície alebo určenie požadovanej miery návratnosti.

V prvom prípade na základe miery návratnosti vypočítava, ako dlho bude trvať, kým sa hodnota investície zdvojnásobí. Prípadne môže vypočítať ročnú mieru zloženého výnosu z investície vzhľadom na to, koľko rokov bude trvať zdvojnásobenie investície. Zatiaľ čo kalkulačky a tabuľkové programy, ako je Microsoft Excel, majú funkcie na presný výpočet presného času potrebného na zdvojnásobenie investovaných peňazí, pravidlo 72 sa hodí na rýchle výpočty „z hlavy“. Z tohto dôvodu sa pravidlo 72 často učí začínajúcim investorom, pretože je ľahké ho pochopiť a vypočítať.

Určenie očakávaného obdobia zdvojnásobenia

Vzorec na vypočítanie zdvojnásobenia: 72 / očakávaná miera návratnosti

Využitie pravidla 72 v praxi ukazuje obrázok nižšie. Ak nám je v banke ponúknutý termínovaný vklad s ročným výnosom 2 % a chceme si vypočítať, za koľko sa nám investovaných 1 000 eur zdvojnásobí, netreba využívať vzorce v exceli. Z hlavy vieme vypočítať, že 72 (pravidlo) vydelíme 2 % (ročný výnos), investícia bude mať dvojnásobnú hodnotu o 36 rokov. Táto hodnota nie je úplne presná, pretože v skutočnosti by sa zdvojnásobila o 35 rokov. Na približné stanovenie času to ale stačí.

Pravidlo 72, pravidlo číslo 72 a jeho využitie v investovaní
Pravidlo 72 a jeho využitie na výpočet času potrebného na zdvojnásobenie hodnoty

Ak by sme rátali povedzme s výnosom 10 %, čo je ekvivalent zhruba výkonnosť indexu S&P 500 za posledných 30 rokov, tak podľa pravidla 72 hodnota vložených peňazí vzrastie na dvojnásobok za 7,2 roka. V skutočnosti to je za 7,27 roku. Podobne sa dá pravidlo využiť pri výpočte, kedy sa firme zdvojnásobí zisk. Ak sa prosperujúcej firme zvyšuje zisk 30 % tempom, už o 2,4 roka sa jej zisk zdvojnásobí.

Keďže ide o matematický koncept, toto pravidlo  možno použiť na čokoľvek, čo rastie exponenciálne, tým pádom nielen na návratnosť investície. Možno ho aplikovať napr. aj na infláciu alebo rast HDP.

Určenie požadovanej miery návratnosti

Vzorec na vypočítanie očakávanej návratnosti: 72 / Počet rokov na zdvojnásobenie

Ak chcete vypočítať očakávanú úrokovú mieru, vydeľte celé číslo 72 počtom rokov potrebných na zdvojnásobenie vašej investície. Počet rokov nemusí byť celé číslo; vzorec zvládne zlomky alebo časti roka.

Ak chce investor zdvojnásobiť hodnotu svojej investície do 10 rokov, na základe vzorca zistí, že potrebuje nájsť aktívum, ktoré mu prinesie ročný výnosy vo výške 7,2 %. Táto hodnota vyšla z výpočtu 72 (pravidlo) vydeleným počtom rokov 10. Ak chce investor zvýšiť kapitál dvojnásobne už za 5 rokov, tak jeho ročný výnos bude musieť byť 14,4 %.

Tento vzorec sa teda dá využiť aj na určenie vhodného investičného aktíva. Ak chcete zdvojnásobiť svoj vložený do 10 rokov, možno očakávať, že termínovaný vklad, zlato a pravdepodobne ani dlhopisy na to stačiť nebudú. Podobne vysoký výnos dosahujú v podstate len akciové trhy.

Pozri tiež zo sekcie návody a tipy:

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokČo sú ETF fondy? Kompletný sprievodca investovania do ETF pre rok 2024
Ďalší článokNetflix sa naplno obúva do vývoja vlastných hier
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno