Berte si príklad od najlepších

V našich článkoch vždy navádzame ľudí na to, aby si vykonávali vlastnú analýzu akcií a nakupovali také spoločnosti či ETF, ktoré im dávajú zmysel, resp. sú v súlade s ich investičnou stratégiou. Za tým si stojíme naďalej, ale to neznamená, že by ste sa nemali inšpirovať najlepšími. V tomto článku sa pozrieme na 10 investorov, ktorých kroky sa oplatí sledovať a tiež na to ako možno ich sledovať. Zameriame sa pritom nie na „krátkodobé hviezdy“, ale na rokmi overených profesionálov s vysoko nadpriemernými výnosmi. Vo viacerých prípadoch sa tu budú vyskytovať rovnaké mená ako v našom článku o 10 najlepších investoroch všetkých čias.

Warren Buffet

Spoločnosť – Berkshire Hathaway
Najväčšia pozícia v portfóliu – Apple (AAPL)
Výnos za 10 rokov – 136,24 %

Zoznam by sme nemohli začať nikým iným ako „veštcom z Omahy“. Generálny riaditeľ Berkshire Hathaway a vyznávač hodnotového investovania ktoré sa značí najmä disciplínou a trpezlivosťou, dokáže už viac ako 50 rokov porážať výnosy akciových trhov. Hoci viacero investorov dokázalo za svoju kariéru zhodnotiť investície vyšším percentom ako samotný Buffet, nikto z nich to nedokázal v takom dlhom období. Dlhý investičný horizont a výborná miera zhodnotenia kapitálu z neho robí jedného z najbohatších ľudí súčasnosti.

Stanley Druckenmiller

Spoločnosť – Duquesne Family Office
Najväčšia pozícia v portfóliu – Coupang (CPNG)
Výnos za 10 rokov – 53,58 %

Stanley Freeman Druckenmiller sa preslávil už v rokoch 1988 až 2000, keď spravoval peniaze pre Georgea Sorosa ako hlavný portfólio manažér pre Quantum Fund. Iba počas finančnej krízy v roku 2008 mal Druckenmiller zarobiť 260 miliónov dolárov. Bol tiež manažérom hedžového fondu Duquesne Capital, ktorý uzavrel v roku 2010 a dnes riadi financie prostredníctvom rodinného portfólia Duquesne Family Office. Čo udivuje na Druckenmmilerovi? Za viac ako 3 dekády investovania nikdy nezaznamenal pokles počas jediného roka (ani počas spomínanej finančnej krízy), čo ukazuje jeho schopnosť prispôsobovať sa meniacim sa makroekonomickým podmienkam. Počas svojej investičnej kariéry dokázal priemerným zloženým tempom zhodnocovať investície na úrovni viac ako 30 %.

Seth Klarman

Spoločnosť – Baupost Group
Najväčšia pozícia v portfóliu – Liberty Global (LBTYK)
Výnos za 10 rokov – 85,99 %

Seth Andrew Klarman je manažér hedžového fondu Baupost Group a ďalší zástanca hodnotového investovania. Klarman sa pozorne riadi investičnou filozofiou Benjamina Grahama a je známy tým, že nakupuje nepopulárne aktíva, keď sú podhodnotené, pričom hľadá dostatočnú mieru bezpečia. Od založenia jeho fondu v roku 1982 dosiahol viac ako 20 % zloženú návratnosť investícií. Klarman bol v roku 2008 bol uvedený do Siene slávy manažéra hedžových fondov Institutional Investor Alpha a jeho prezývka je „veštec z Bostonu“ (odkazujúc na titul Warrena Buffeta).

Daniel Loeb

Spoločnosť Third Point
Najväčšia pozícia v portfóliu – SentinelOne (S)
Výnos za 10 rokov – 229,41 %

Daniel Seth Loeb je zakladateľom a výkonným riaditeľom hedžového fondu Third Point, ktorý sa zameriava na aktivistické nákupy „problémových spoločností“, v ktorých následne nahrádza neefektívny manažment s cieľom vrátiť firmy k ziskovosti. Táto stratégia je kľúčom jeho úspechu a v investičných kruhoch je známy ako jeden z najúspešnejších aktivistov na Wall Street. Za posledných 25 rokov priemerná ročná výkonnosť jeho investícií dosahuje viac ako 15 %, pre porovnanie v rovnakom období index S&P 500 rástol v priemere o 7,7 %.

Charlie Munger

Spoločnosť – Daily Journal
Najväčšia pozícia v portfóliu – Bank of America (BAC)
Výnos za 10 rokov – -3,72 %

Pravá ruka Warrena Buffeta mala veľký vplyv na formovanie jeho investičnej stratégie. Práve Munger posunul Buffetovo zameranie sa z dobrých firiem za veľmi lacné peniaze na výborné firmy za dobré peniaze, pri ktorom môže využiť al dlhodobý investičný horizont. Popri funkcií viceprezidenta spoločnosti Berkshire Hathaway zároveň Munger riadi investičný fond Daily Journal.

George Soros

Spoločnosť – Soros Fund Management
Najväčšia pozícia v portfóliu – Rivian (RIVN)

Výnos za 10 rokov – 78,07 %

V Maďarsku narodený Goerge Soros s určitosťou patrí medzi najznámejšie mená v tomto rebríčku, avšak nemusí to byť nutne spojené s jeho investičnými schopnosťami. V roku 1973 založil vlastný fond Soros Fund Management, z ktorého sa neskôr stal známy a rešpektovaný Quantum Fund. Soros získal slávu ako muž, ktorý zlomil anglickú centrálnu banku vďaka svojej short pozícií libry v hodnote 10 miliárd dolárov, Tá mu nakoniec vyniesla zisk vo výške 1 miliardy počas menovej krízy Veľkej Británie v roku 1992. Počas takmer dvoch dekád jeho hedgový fond vynášal viac ako 30 % ročne. Dnes Soros riadi hedžový fond Soros Fund Management.

Ray Dalio

Spoločnosť – Bridgewater Associates
Najväčšia pozícia v portfoliu – Vanguard FTSE Emerging Markets ETF (VWO)

Výnos za 10 rokov – 37,34 %

Ray Dalio je filantrop a zakladateľ najväčšej hežovej spoločnosti na svete – Bridgewater Associates, ktorá aktuálne riadi 235 miliárd dolárov v rámci svojich troch fondov. Základom investičnej stratégie Dalia je myšlienka parity rizika, ktorá predstavuje komplexný prístup k diverzifikácii a alokácii aktív. Portfólia sú zložené tak, aby chránili investovaný kapitál bez ohľadu na infláciu, úrokové sadzby, náladu v ekonomike či trend akciových trhov. V praxi má portfólio Bridgewater veľké pozície v ETF a ďalšie nástroje vrátane opcií a dlhopisov.

Carl Icahn

Spoločnosť – Icahn Capital Management
Najväčšia pozícia v portfoliu – Icahn Enterprises

Výnos za 10 rokov – 123,43 %

Carl Celian Icahn je americký podnikateľ a väčšinový majiteľ diverzifikovaného konglomerátu Icahn Enterprises. Icahn je agresívny a aktivistický typ investora, ktorý využíva svoje vlastnícke pozície v akciových spoločnostiach na vynútenie zmien v rámci firmy k zvýšeniu hodnoty cien akcií. Známym sa stal v minulosti najmä svojím „nepriateľským“ prevzatím americkej leteckej spoločnosti TWA v roku 1985. Spolu s investičnou stratégiou Carla Icahna sa na Wall Street taktiež zaužíval pojem Icahn Lyft, ktorá popisuje vzostup cien akcií firiem, ktoré začne nakupovať, keď sa domnieva, že má potenciál, avšak je zle riadená. Od roku 2000 konglomerát Icahn Enteprises dosiahiahol zhodnotenie 1 820 %, resp. priemerné ročné zhodnotenie vo výške 14 %.

Michael Burry

Spoločnosť – Scion Asset Management
Najväčšia pozícia v portfoliu – SHORT APPLE (AAPL)
Výnos za 10 rokov – 273,48 %

Michael Burry je investor preslávený najmä svojou stávkou proti realitnému trhu počas finančnej krízy v rokoch 2007 až 2009, na ktorej zarobil veľké množstvo peňazí a ktorá bola dokonca sfilmovaná v známom filme „The Big Short“. Aktuálne najväčšia pozícia Burryho v jeho portfóliu je short pozícia proti najhodnotnejšej spoločnosti sveta – Apple, ktorú odhalil v 1. štvrťroku 2022. Svojimi stávkami proti veľkým a populárnym spoločnostiam je pritom dobre známy. V minulom roku svetu ukázal stávku proti Tesle, ktorá však preňho nedopadla slávne a o niekoľko mesiacov zas kúpil short pozíciu na inovačný ETF fond od ARK Invest. Za posledných 10 rokov fond Scion Asset Management zhodnotil spravovaný kapitál o 273,5 %.

David Tepper

Spoločnosť – Appaloosa Management
Najväčšia pozícia v portfoliu – Alphabet (GOOG)
Výnos za 10 rokov – 235,92 %

David Alan Tepper je zakladateľ a manažér hedžového fondu Appaloosa Management od roku 1993. Jedným z jeho najrešpektovanejších výkonov bol rok 2001, keď dosiahol návratnosť 61 % tým, že sa zameral na problémové dlhopisy. Tepper zarobil zhruba 7 miliárd dolárov aj na finančnej kríze, keď v roku 2009 nakúpil finančné akcie vrátane Bank of America a AIG na pokraji bankrotu a potom profitoval z ich oživenia. Tepper je jedným z investorov, ktorí dokážu svoje portfólio prispôsobovať dianu na trhu.

Ako sledovať kroky hedžových fondov?

Podobne ako verejne obchodované spoločnosti majú v USA povinnosť raz štvrťročne zverejniť svoje kvartálne výsledky, majú povinnosť zverejniť svoje dokumenty regulačným orgánom aj hedžové fondy a správcovia majetku. Tieto dokumenty sú verejne dostupné. O zaujímavých pohyboch v portfóliach najlepších investorov súčasnosti sa snažíme pravidelne informovať v našich článkoch a vytvárame tiež informatívne obrázky zobrazujúce 10 najväčších pozícií jednotlivých investorov, ktoré možno nájsť na našich sociálnych sieťach.

druckenmiller portfolio
10 najväčších pozícií v portfóliu Stanleyho Druckenmillera a Duquesne Family Office k 31.12.2021, podobné obrázky možno nájsť na našich sociálnych sieťach FB & IG

Sledovať svoje investičné vzory však môžete aj Vy sami, keďže množstvo webových stránok sa špecializuje výhradne na to, aby „trackovali“ kroky a stav portfólií hedžových fondov. Na týchto weboch je možné získať informácie o predajoch a nákupoch akcií za jednotlivé štvrťroky, ale aj celkové zloženie portfólia.

Medzi najlepšie stránky na sledovanie investorov patrí:

Koho nesledovať

Keď sme spomenuli koho sa oplatí sledovať, bolo by podľa nás fér aj varovať pred tými koho nesledovať. Hneď nás napadajú 2 mená: Jim Cramer a Cathie Wood. Prvý menovaný je hostiteľom relácie Mad Money na CNBC a moderátorom Squawk on the Street a v minulosti sa preslávil mnohými predikciami, ktoré sa ukázali ako veľmi chybné.

Cathie Wood si zas nedávno urobila meno na Wall Street, keď všetkých 5 jej ETF fondov dokázalo v priebehu 1 roka vygenerovať výnos viac ako 100 %. Tým si získala rešpekt v investičných kruhoch, avšak pred oslavami sme varovali, že vhodnoť výberu akcií do jej portfólia sa ukáže až za dlhší čas. A tento rok ukázal naplno ako na tom je, keď od svojho maxima spred roka stratil 72,7 % trhovej hodnoty. Cathie Wood nevychádzajú ani jej veľmi smelé predikcie ohľadom vývoja trhu, komodít či samotných akcií.

Pozri tiež:

Úrokové sadzby a investovanie: vplyv sadzieb na akcie, dlhopisy či komodity
Investovanie do akcií v roku 2023: Oplatí sa investovať do akcií?
TOP 10: Investičné weby, ktoré by mal poznať každý investor
Investovanie pre deti – aká stratégia je najlepšia?
10 investorov, ktorých kroky sa oplatí sledovať + ako ich sledovať
Investovanie do akcií v roku 2023
Investovanie a investície v roku 2023 – Toto sú vaše možnosti
Čo sú ETF fondy? Kompletný sprievodca investovania do ETF pre rok 2023
Cez koho investovať? Porovnanie brokerov 2023
Ako ohrozujú akciové kompenzácie tvoje investície?
Čo je to ESG investovanie a prečo vytvára jedinečnú šancu pre Európu?
Vstup na burzu cez SPAC. Čo je to a aké prináša výhody?
Daň z akcií a ETF – ako zdaniť príjmy z investovania do cenných papierov v roku 2022
Ziskové marže: hrubá, operatívna, čistá, aký je medzi nimi rozdiel?
Pravidlo 72 a jeho využitie nielen v investovaní
Ukazovateľ EV/EBITDA a jeho využitie pri analýze akcií
Ukazovateľ P/FCF a jeho využitie v investovaní
Ukazovateľ P/E a jeho využitie v investovaní
Analýza finančného zdravia a sily spoločnosti. Ako na to?
Čo znamená pojem dividendový aristokrat + aktuálny zoznam 65 akcií

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokAkcie JD.com prudko stúpajú po výraznom prekonaní analytických odhadov
Ďalší článokEurópske akcie nasledujú prepad amerického akciového trhu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno