Čo sú to akcie a ako sa tvorí cena akcie?

Akcia je cenný papier, vďaka ktorému je akcionár (držiteľ akcie) oprávnený podieľať sa na riadení, zisku a prípadne i likvidačnom zostatku akciovej spoločnosti. V praxi to znamená, že investor, ktorý kúpi akcie nejakej spoločnosti, povedzme Apple, sa stáva jedným z jej majiteľov. Má teda právo i na tú časť zisku, ktorú sa manažment rozhodne vyplatiť akcionárom (dividenda). Investor môže na akciách zarobiť prostredníctvom buď kapitálového alebo dividendového výnosu. Ako funguje investovanie do akcií

Cenu akcie rovnako ako v iných oblastiach ekonomiky určuje trhový mechanizmus, čiže dopyt a ponuka priamo na burze cenných papierov. Čím viac sú ľudia ochotní zaplatiť za akciu nejakého podniku, tým väčšmi bude cena akcie stúpať. Naopak, ak sú niektorí investori ochotní predávať akcie a iní nie sú ochotní ich za túto cenu kupovať, cena bude klesať.

Na dopyt po akciách a teda aj cenu akcií samotných vplývajú mnohé faktory, ktoré sa môžu, ale nemusia týkať danej konkrétnej firmy. Napr: zhotovenie nového produktu, expanzia na nové trhy, zvýšenie dividendy, hospodárske výsledky, inovácie, ekonomická nálada investorov či hospodárske podmienky. Investovanie do a

kcií

Prečo je investovanie do akcií vhodným investičným nástrojom?
Ako funguje investovanie do akcií

Aký zmysel má investovanie do akcií a prečo firmy vstupujú na burzu?

Jedna zo základných otázok, ktorú si ľudia pokladajú je aký majú zmysel akcie a prečo firma vstupuje na burzu. Tie najpodstatnejšie dôvody sú:

 • Oddeľovanie majetku – prostredníctvom vydaných akcií má každý vlastník presný prehľad o tom akú časť spoločnosti vlastní, aké má hlasovacie práva, práva na likvidačný zostatok, časť zo zisku, atď.
 • Získanie kapitálu – asi najdôležitejším aspektom, prečo podniky vstupujú na burzu je získanie kapitálu. Povedzme, že ste založili firmu, ktorá sa pekne rozbieha, získavate zákazníkov, tržby rastú, avšak viete, že s ešte väčším kapitálom by podnik prosperoval viac. Máte niekoľko možností: vydať dlhopisy (investori kúpia dlh Vašej spoločnosti), získať úver od banky alebo môžete vydať akcie na burze. Ak sa rozhodnete vstúpiť na burzu, predáte určitú časť firemných akcií verejnosti a získané peniaze môžete využiť na rôzne účely podľa potreby.
 • Prestíž – Drtivá väčšina najväčších a najznámejších spoločností má svoje akcie vydané na burze, hoci je primárnym zdrojom získanie kapitálu, v mnohých prípadoch je to i vec prestíže, keďže sú viac na očiach.

Oplatí sa investovať do akcií?

Jednoznačne áno! Akcie si užívajú post najlepšej formy investície z dlhodobého hľadiska. Za posledných 150 rokov akciové trhy rástli približne 7 % vrátane hospodárskych kríz a ďalších prepadov, pričom v posledných dekádach sa priemerné tempo výnosov zvýšilo nad 10 %. Prečo sa teda oplatí do nich investovať? Odpoveď je podieľanie sa na úspechoch jednotlivých firiem a to vo forme vyššie spomínaného kapitálového či dividendového výnosu.

Kapitálový výnos

Kapitálový výnos predstavuje percentuálny rozdiel medzi cenou predaja akcie a nákupom akcie. V podstate ide teda o zhodnotenie investície z hľadiska cenového pohybu, čiže čím vyšší je kapitálový výnos, tým lepšie.

Príklad: Kúpili ste 5 akcií Apple za cenu 100 € za kus, čiže ste investovali 500 €. Ako bolo uvedené v úvode cenu akcie určuje dopyt a ponuka akcií na trhu. Povedzme, že na burze je silný dopyt po akciách Apple a v dôsledku toho cena stúpne na 150 € za kus. V tom sa rozhodnete, že Vám prídu akcie Apple drahé a rozhodnete sa ich predať, za čo zinkasujete 750 € (5 akcií x 150 €). Váš kapitálový výnos z investície teda predstavuje 50 % ((750/500*100)-100).

Dividendový výnos

Ak nakúpite akcie nejakej firmy, stávate sa jej akcionárom a teda z tohto titulu vyplýva, že máte právo na časť vyplácaného zisku. Forma zisku, ktorá je vyplácaná akcionárom sa nazýva dividenda. Dividendový výnos teda vyjadruje mieru zisku investora formou vyplatených dividendy z celkovej investície.

Príklad: Apple každoročne dokáže generovať miliardy eur čistého zisku, z ktorého určitú časť využíva na investovanie do ďalšieho rastu. Ďalšiu časť odkladá ako rezervu a poslednú časť vypláca akcionárom ako dividendu. Povedzme, že 1 akcia Apple stojí opäť 100€ a vypláca ročnú dividendu vo výške 3€ na 1 akciu. V tom prípade dividendový výnos predstavuje 3 % (3/100*100).

Je investovanie do akcií bezpečné?

Akcie firiem sú považované za riskantnejšie investičné aktívum, za čo sú odmeňovaní investori aj vysokým výnosom. Hlavným pozitívom akciových trhov je, že najlepším pomocníkom je čas. Investovanie do akcií je beh na dlhú trať a čím dlhšie investujete, tým je bezpečnejšie. Napr. ak by ste v ľubovolnom čase investovali do amerického indexu S&P 500, existuje takmer 63 % šanca, že budete v zisku po 1 mesiaci. Pri 1 roku je to už 75 %, pri 5 rokoch 89 % a pri 20 rokoch je to už na základe historických dát 100 %.

Investovanie do akcií v roku 2023

Takto fungujú akcie a investovanie do akcií. Poďme sa ešte pozrieť na to cez koho investovať a ako si vybrať vhodné akcie. Investovanie do akcií

Cez koho investovať?

Akcie ako aj iné investičné aktíva sa v praxi nakupujú prostredníctvom brokera. Broker je spoločnosť, ktorá je oprávnená obchodovať na kapitálových trhoch a prostredníctvom jej platformy môžu klienti uzatvárať transakcie a obchody na burze. Výber vhodného brokera, cez ktorého budete investovať je dôležitý krok, ktorý by ste nemali podceniť, pretože Vám môže ušetriť relatívne veľa peňazí. Investovanie do akcií

Pri výbere brokera by ste mali zohľadniť viacero faktorov. Napr. poplatky za transakcie či vedenie účtu, dostupnosť trhov, portfólio ponúkaných investičných aktív, ochranu účtu, výšku minimálneho vkladu či zákaznícky servis. Túto prácu sme už spravili za Vás a preto odporúčame prečítať si naš článok cez koho investovať – porovnanie brokerov 2023. Investovanie do akcií

Ako si vybrať vhodné akcie?

Neexistuje konkrétny a exaktný vzorec či ukazovateľ ako si vybrať dobrú akciu, ktorá Vám zarobí “veľké” peniaze. Existujú ale pravidlá a princípy, ktoré keď budete dodržiavať, Vaše investovanie bude v dlhodobom horizonte ziskové. Investori by mali zohľadňovať minimálne tieto faktory:

 • Čo firma robí, ako zarába a aký ma potenciál
 • Postavenie firmy na trhu a jej konkurenčná výhoda
 • Potenciál trhu, na ktorom spoločnosť pôsobí
 • Hodnotové ukazovatele 
 • Finančná sila a zdravie
 • Vývoj a rentabilita
 • Manažment a jeho schopnosti 
 • Dividendový výnos a spätné odkupy akcií

Viac sme sa týmto faktorom venovali v našom samostatnom článku:

Je vhodný čas na investovanie do akcií práve teraz?

Áno. Akciové trhy sú síce volatilné a pravidelne sa na nich objavujú aj krízy a poklesy, ale tie trvajú historicky vždy omnoho menej ako tzv. býčí trh, ktorý značí rast trhov, čo možno vidieť aj na obrázku nižšie. Býčí trh historicky vždy nielenže trval dlhšie, ale aj vyniesol akciové trhy vyššie, ako predtým. Dnešná situácia na trhoch teda síce nie je priaznivá, ale trhy sa časom opäť oklepú a investori, ktorí dnes nakupujú „so zľavou“ budú odmenení.

Býčí a medvedí trh
Býčí a medvedí trh amerického akciového trhu naprieč históriou.

Investovať do akcií sa oplatí!

Pozri tiež:

Úrokové sadzby a investovanie: vplyv sadzieb na akcie, dlhopisy či komodity
Investovanie do akcií v roku 2023: Oplatí sa investovať do akcií?
TOP 10: Investičné weby, ktoré by mal poznať každý investor
Investovanie pre deti – aká stratégia je najlepšia?
10 investorov, ktorých kroky sa oplatí sledovať + ako ich sledovať
Investovanie do akcií v roku 2023
Investovanie a investície v roku 2023 – Toto sú vaše možnosti
Čo sú ETF fondy? Kompletný sprievodca investovania do ETF pre rok 2023
Cez koho investovať? Porovnanie brokerov 2023
Ako ohrozujú akciové kompenzácie tvoje investície?
Čo je to ESG investovanie a prečo vytvára jedinečnú šancu pre Európu?
Vstup na burzu cez SPAC. Čo je to a aké prináša výhody?
Daň z akcií a ETF – ako zdaniť príjmy z investovania do cenných papierov v roku 2022
Ziskové marže: hrubá, operatívna, čistá, aký je medzi nimi rozdiel?
Pravidlo 72 a jeho využitie nielen v investovaní
Ukazovateľ EV/EBITDA a jeho využitie pri analýze akcií
Ukazovateľ P/FCF a jeho využitie v investovaní
Ukazovateľ P/E a jeho využitie v investovaní
Analýza finančného zdravia a sily spoločnosti. Ako na to?
Čo znamená pojem dividendový aristokrat + aktuálny zoznam 65 akcií

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokCredit Suisse prevezme hlavný rival UBS za 3,2 miliardy USD, držitelia dlhopisov AT1 s historickými stratami
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno