Čo sú to akcie a ako kúpiť akcie

Akcia je cenný papier, vďaka ktorému je akcionár (držiteľ akcie) oprávnený podieľať sa na riadení, zisku a prípadne i likvidačnom zostatku akciovej spoločnosti. V praxi to znamená, že investor, ktorý kúpi akcie nejakej spoločnosti, povedzme Apple, sa stáva jedným z jej majiteľov a má teda právo i na tú časť zisku, ktorú sa manažment rozhodne vyplatiť akcionárom (dividenda). Investor môže na akciách zarobiť alebo prerobiť v závislosti od pohybu ceny akcií na burze.

Túto cenu určuje ochota ľudí kupovať akciu danej spoločnosti. Ak sa spoločnosti darí a zlepšujú sa jej vyhliadky do budúcna, cena akcií sa spravidla zvyšuje a investor ako jej majiteľ zarába na jej zhodnotení. Ako sa teda kupujú tieto akcie? Na ich kúpu je potrebné si vybrať vhodného brokera a následne si spraviť účet. Poďme sa teda pozrieť na najlepších brokerov pre investovanie do akcií.

xtb

Výber vhodného brokera

Pri otázke ako kúpiť akcie je výber vhodného brokera dôležitým krokom, pretože od toho závisí koľko budete platiť za Vaše investovanie (nákupy a predaj akcií), k akým trhom budete mať prístup, minimálny vklad na účet, ale i samotná bezpečnosť brokerskej spoločnosti. Ako kúpiť akcie

Investovanie do akcií - porovnanie brokerov
Investovanie do akcií – porovnanie brokerov

V tabuľke vyššie je uvedené porovnanie tých najznámejších a najlepších brokerov pre investovanie do akcií. Pri výbere toho vhodného brokera pre Vás je dôležité si určiť do akých akcií plánujete investovať, ale i ako často, prípadne či budete investovať aj do iných druhov aktív (kryptomeny, ETF, forex,…). Vo všeobecnosti považujeme za najlepšie voľby eToro, Xtb a Trading 212, kde investori neplatia žiadne poplatky za nákupy a predaje akcií, ich jediné náklady sú v podobe minimálneho spreadu.

eToro na rozdiel od konkurencie ponúka taktiež tzv. sociálne investovanie, čo znamená, že ľudia majú možnosť kopírovať, sledovať či komunikovať s investorskou komunitou. Výhodou je tiež vysoká čiastka pod ochranou v prípade insolventnosti, ale naopak najkritizovanejšou oblasťou je, že platforma eToro podporuje jedinú menu – dolár, čo znamená, že aj európske akcie musí investor nakupovať v dolároch a podstupuje tak menové riziko.

Založenie účtu a vklad peňazí

V prípade, že máte brokera vybraného, stačí si založiť obchodný účet, čo býva zvyčajne jednoduchý proces trvajúci maximálne pár minút. Proces vytvorenia účtu pozostáva z pár nasledujúcich krokov:

 1. Vytvorenie prihlasovacích údajov k obchodnému účtu
 2. Vyplnenie os. údajov
 3. Overenie totožnosti
 4. Vyplnenie investičného dotazníka (zvyčajne pozostáva z niekoľkých otázok, pýtajúcich sa na Vaše príjmy, majetok, investičné skúsenosti, vedomosti, atď. Tento dotazník je anonymný a jeho cieľom je pripustiť Vás k iba primeranému investovaniu.
 5. Vklad peňazí na účet
Vklad peňazí broker
Ako kúpiť akcie? Vklad peňazí

Aby ste mohli kúpiť svoje prvé akcie je potrebné aby ste si vložili peniaze na účet. Všetky platformy ponúkajú možnosť vkladu cez bankový účet, platobnú kartu, PayPal či ďalšie základne metódy. Pri kúpe najmä amerických akcií treba riešiť menovú konverziu a keďže investovanie by malo byť najmä o ziskoch, mali by ste sa snažiť vyhnúť plateniu zbytočných poplatkov.

Spravidla brokeri ponúkajú menovú konverziu, ktorá Vám strhne okolo 1%, čo je rozhodne lepší menový kurz ako v prípade komerčných bánk, avšak niektoré platformy ponúkajú aj menové konverzie zdarma, napr. Revolut Bank.

Vyberte si tie správne akcie, do ktorých investovať

Ako kúpiť akcie? Gurufocus
Ako kúpiť akcie? Gurufocus

Neexistuje konkrétny a exaktný vzorec či ukazovateľ ako si vybrať dobrú akciu, ktorá Vám zarobí „veľké“ peniaze, avšak existujú pravidlá a princípy, ktoré keď budete dodržiavať, Vaše investovanie bude v dlhodobom horizonte ziskové. Pred kúpou konkrétnej akcie by si mal investor zistiť informácie z nasledujúcich oblastí:

 • Čo firma robí, ako zarába a aký ma potenciál
 • Potenciál trhu, na ktorom spoločnosť pôsobí
 • Hodnotové ukazovatele – ktoré ukážu či je akcia aktuálne drahá či lacná (P/E, P/FCF,…)
 • Finančná sila spoločnosti – ukazovatele ukazujú či firma nie je priveľmi zadĺžená, prípadne ako sa dokáže vyrovnať s problémami (Cash-To-Debt, Interest Coverage, Current Ratio)
 • Vývoj a Rentabilita spoločnosti – ako firma rastie, čo sa týka tržieb či ziskovosti (Revenue growth, ROI, ROE, Operating Margin, EPS Growth,…)
 • Manažment – či spoločnosť riadi schopné vedenie
 • Dividendový výnos

Analýza akcií jednotlivých firiem je v skutočnosti veľmi široký pojem a veľkí investori dopodrobna skúmajú kvantá informácií, avšak na investovaní do akcií dokážu zarábať i malí investori, ktorí by si mali zistiť o formách, do ktorých chce investovať aspoň základné informácie z oblastí, ktoré sú opísané vyššie. Ako kúpiť akcie

Ako kúpiť akcie?

Za vhodné investície sa považujú spoločnosti, ktoré majú dobrý potenciál do budúcnosti, pôsobia na zaujímavom trhu, ktorý má taktiež potenciál rásť, nemali by sa obchodovať za nadhodnotené sumy (napr. P/E alebo P/FCF nad 30), nemali by byť priveľmi zadĺžené a ideálne keď má na trhu také meno, že je takmer nemožné ju vytlačiť z trhu (napr. Google). Tieto informácie často poskytujú samotní brokeri, ale môžete ich nájsť aj na rôznych webových platformách ako Finance Yahoo, WSJ, MarketWatch či Gurufocus. Inšpirovať sa môžete taktiež našimi analýzami a porovnaniami akcií či odporúčaniami.

Ako kúpiť akci

Nákup akcií

Ak máte vybratú firmu, do ktorej chcete investovať, stačí si vybrať jej akcie a kúpiť ich alebo zadať pokyn. Pre náš návod sme vybrali platformu eToro, pričom na obrázku nižšie sú zobrazené obe možnosti. V ľavom obrázku je zvolená možnosť obchodovať, pri ktorej Vám nakúpi akcie za aktuálnu trhovú cenu. Avšak akcie nemusíte kupovať iba za aktuálnu cenu, namiesto toho môžete zadať pokyn (obrázok vpravo) na nákup povedzme pri cene $125 a ak sa tam cena akcie naozaj dostane, Vám sa obchod otvorí.

Ďalšou voľbou, ktorá Vás čaká je či chcete kúpiť akcie za Vami vybranú sumu peňazí alebo presný počet akcií. Obrázok vľavo volí prvú možnosť (suma $1140), čo bude tvoriť pri aktuálnej cene akcie Apple – 8,86 kusov akcií firmy. Alternatívou je zadať presný počet akcií, ktoré chcete nakúpiť (obrázok vpravo). Ďalšími klasickými nástrojmi je Stop Loss, kde si môžete nastaviť cenovú úroveň, pri ktorej Vám uzavrie investíciu (povedzme -30%) a tzv. páka (na obrázku X1, X2, X5), kde si investor môže vybrať pákovací efekt, s ktorým daný obchod otvorí (čím vyššia páka, tým vyšší zisk/strata).

Investičné portfólio

Za predpokladu, že už viete ako kúpiť akcie a aj reálne ich kúpite, začínate si budovať svoje vlastné investičné portfólio, ktoré sa skladá z nakúpených akcií. Spravidla platí, že čím mladší ste, tým je možné voliť agresívnejší prístup a nakupovať viac rastové spoločnosti, avšak odporúčame, aby aj tu bola na prvom mieste ochrana portfólia a investovaných peňazí, čiže aby sa investor vyhol nadhodnoteným akciám a dodržiaval základné pravidla investovania.

Je vhodné si svoje investičné portfólio pravidelne prehodnocovať či daná akcia spĺňa všetky faktory, na základe ktorých ste sa rozhodli do nej investovať. Pre mladšie ročníky (povedzme do 40 rokov) je ideálne, aby ich portfólio pozostávalo zo stabilných a silných spoločností s veľkým potenciálom rastu a kombinovať ich s menším počtom skôr defenzívnych titulov. Za účelom diverzifikácie by ich malo byť aspoň 20, resp. kombinovať ich s ETF fondami. ako kúpiť akcie

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno