Prepad na burze v Hong Kongu

Čínske akcie obchodované na burze v Hong Kongu utrpeli najhoršiu dennú seansu od finančnej krízy v roku 2008 po tom, čo čínsky vodca Si Ťin-pching upevnil svoj moc. Akciový index Hang Seng klesol o -6,36 % a dosiahol nové 13-ročné minimum. Výrazne sa prepadli aj veľkí technologickí giganti. Akcie JD.com stratili -13,17%, Baidu -12,20%, Tencent -11,43 % a Alibaba -11,42 % trhovej hodnoty. Akciový index Shanghai Composite klesol o -2,02 %.

Kde bude smerovať Čína?

Prudké straty spôsobili obavy investorov kam bude smerovať Čína po tom, čo úradujúci prezident na zjazde čínskej komunistickej strany upevnil svoju moc v krajine. V čele najľudnatejšej krajiny na svet bude tretie obdobie v rade. Podľa mnohých by mohol 69-ročný Si viac preferovať komunistickú ideológiu a trhové hospodárstvo by šlo do úzadia.

Investori sa tiež obávajú, že vládnuca strana sa môže držať svojho tvrdého prístupu k domácim súkromným podnikom a technologickým podnikateľom a zároveň zvyšovať vojenský tlak na Taiwan.

Finančné trhy neupokojilo ani zverejnenie štatistík ohľadom rastu čínskej ekonomiky. Tá v treťom štvrťroku medziročne vzrástla o 3,9 % a zrýchlila tak svoje tempo z minulého štvrťroka z 0,4 %. Údaje však tiež ukázali, že v Číne rastie nezamestnanosť, maloobchodné tržby klesli a sektor nehnuteľností, ktorý je hlavným zdrojom rizika, sa už v piatom štvrťroku zmenšil a predĺžil tak svoj najdlhší prepad v histórií.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Snap po 27% prepade atakujú svoje historické dno, firma ohlásila buyback
Ďalší článokGoogle nesplnil očakávania Wall Street, akcie sa prepadajú k 2-ročnému minimu
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno