Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a firmy reportujú svoje výsledky aj v tomto týždni. Tento týždeň sa máme na čo tešiť, pretože kvartálne výsledky ohlasuje hneď niekoľko zaujímavých firiem. Medzi nimi sú spoločnosti ako McDonald’sStarbucksCoca-ColaEli LillyAMD či PayPal. V tomto článku sa však pozrieme na ďalšiu “ťažkú váhu“ na Wall Street – Amazon.

Najnovší člen slávneho indexu Dow Jones Industrial Average je už viacero rokov najšetrnejší z pomedzi veľkých technologických gigantov, pokiaľ ide o návrat kapitálu akcionárom. Teraz však firma generuje toľko hotovosti, že niektorí analytici na očakávajú štedrejšie výnosy pre investorov.

Po rekordnej sume voľného cash flow vo výške 32 miliárd USD v minulom roku sa predpokladá, že Amazon túto hodnotu v tomto roku takmer zdvojnásobí. Spoločnosť však vidí potenciál pre vývoj umelej inteligencie na generovanie desiatok miliárd USD pre svoj cloudový biznis. Manažment uviedol, že kapitálové výdavky sa v roku 2024 zvýšia, hlavne kvôli rozšíreniu svojich operácií v oblasti umelej inteligencie. Dôkazom je aj uzavretie dohody s AI startupom, Antropic, najväčším konkurentom OpenAI.

Mnohí tak v súčasnosti očakávajú viac takýchto investícií. Koniec koncov Amazon, to už načrtol aj v poslednom kvartáli minulého roka. Od vtedy už ale prešla nejaká doba a kvartálne čísla reportuje big tech firma opäť. Čo nové oznámil Amazon v prvom štvrťroku 2024? Podobne ako viacerí najväčší giganti na Wall Street, Amazon oznámil lepšie ako očakávané výsledky za prvý štvrťrok, pričom silnejšie tržby ako očakávané sú výsledkom zlepšení v oblasti reklamného biznisu. V reakcií na to akcie vzrástli o +1,5 %.

Najdôležitejšie čísla

Firma zaznamenala tržby za 1. štvrťrok 2024 na úrovni 143,3 miliardy USD, čo je o 12,5 % viac ako v minulom roku. Analytici odhadovali niečo vyše 127,4 miliárd USD. Divízia AWS (Amazon Web Services) hlásila ročný rast tržieb o 17 % na 25 miliárd USD, čím prekonala odhady Wall Street vo výške 24,5 miliardy USD.

Amazon zaznamenal najväčší rast tržieb v oblasti cloudu za posledný rok, čo naznačuje, že najziskovejšia jednotka podniku sa zotavuje z poklesu, keď firmy obnovujú výdavky na technologické projekty, vrátane služieb umelej inteligencie. Prevádzková marža jednotky dosiahla 37,6 %, čo je najviac od doby, keď Amazon začal zverejňovať tržby za svoje cloudové podnikanie. Firma oznámila, že tržby z reklamy vzrástli medziročne o 24 % na 11,8 miliardy USD. Priemerný odhad analytikov bol 11,7 miliardy USD. 

Prevádzkový zisk výrazne prevýšil rast tržieb, keď vzrástol o viac ako 220 % na 15,3 miliardy USD, pričom prevádzková marža dosiahla takmer 10,7 %, čo je znakom toho, že úsporné iniciatívy prispievajú k zlepšeným číslam. Čistý zisk vzrástol o 229 % na 10,4 miliardy USD. Zisk na akciu dosiahol 0,98 USD, pričom analytici odhadovali zisk na akciu na úrovni 0,83 USD. Voľný cash flow za prvý štvrťrok 2024 dosiahol 50,1 miliardy USD.

Amazon s najväčším rastom tržieb z cloudu za posledný rok

Najdôležitejšie novinky

Rast tržieb z cloudu sa minulý rok spomalil na historické minimum, keď firmy znížili výdavky na technológie a snažili sa obmedziť výdavky na výpočtovú techniku, ktorá sa v priebehu pandémie výrazne zviditeľnila. Investori počítajú s obnovením dopytu počas tohto roku, najmä po silných výsledkoch minulý týždeň od spoločností Microsoftu a Googlu, dvoch hlavných konkurentov Amazonu v podnikaní s prenájmom výpočtovej sily a cloudmi.

Úspech AWS by mohol spôsobiť problémy Alphabetu a Microsoftu, keď Jassy odhalil významné investície v nasledujúcich niekoľkých rokoch do výstavby novej infraštruktúry a dátových centier. Amazon plánuje investovať 5,3 miliardy USD v Saudskej Arábii a 5 miliárd USD v Mexiku na výstavbu nových infraštruktúrnych centier, spolu s 10 miliardami USD v Mississippi na výstavbu dvoch dátových centier. Tie by mali vytvoriť aspoň 1 000 pracovných miest.

Manažment predstavil aj očakávania na aktuálny kvartál, ktorý bude končiť v júni. Počíta s tržbami v rozmedzí 144 až 149 miliárd USD, čo znamená rast tržieb v rozmedzí medzi 7 až 10%. Analytici priemerne predpovedali 150,2 miliardy USD. Amazon očakáva, že rast ziskovosti bude pokračovať aj v aktuálnom štvrťroku, ale miernejším tempom, keď predpovedal prevádzkový zisk medzi 10 a 14 miliardami USD.

Úsporné opatrenia vo všetkých oblastiach, úpravy plnenia objednávok a stabilizácia výdavkov na cloud prispeli k rastu ziskov, keď sa podnik zameriava na rast jeho najziskovejších služieb, vrátane reklamy, cloud computingu a členstva v Prime. Amazon stále vyniká medzi svojimi veľkými technologickými konkurentmi, pretože ešte nezaviedol štvrťročnú dividendu. Vo februári Meta oznámila svoju prvú dividendu vo výške 50 centov na akciu. Minulý týždeň Alphabet nasledoval tieto kroky, keď oznámil svoju prvú dividendu vo výške 20 centov na akciu.

Akcie Amazon


Akcie firmy Amazon za posledných 12 mesiacov vzrástli o +72,7 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 179 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 50,3 násobok zisku na akciu (P/E), 33,8 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 19,8 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 1,86 bilióna USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt
PayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Producent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokNajhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt
Ďalší článokTesla po zlých výsledkoch rastie, Meta po dobrých padá. Ako sa darí Big techu?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno