Kvartálne výsledky

Tento týždeň sme Vás oboznámili o viacerých štvrťročných výsledkov spoločností kótovaných na burze, na čele s nemeckou firmou SAP, švédskou firmou Spotify a americkou automobilkou Tesla. Tento týždeň ešte budú ohlasovať svoje čísla viacerí giganti ako Microsoft, Google, Meta či duo ropných spoločností Exxon Mobile a Chevron. Poďme sa v tomto článku spoločne pozrieť na jedného z lídrov v oblasti digitálnych platieb – Visu.

Americká spoločnosť o ktorej sme písali aj analýzu, si udržiava stabilný rast tržieb. V prvom kvartáli jej príjem vzrástol o 9 % a čistý zisk dokonca o 17 %. Akcie spoločnosti za posledný rok vzrástli o 18 %, pričom Visa mala silný začiatok roka. Kým sa koncom minulého roka jej akcie obchodovali na úrovni 257,8 USD, takto pred mesiacom boli na rekordných úrovniach 290,9 USD. Aktuálne sa obchodujú o takmer 7 % pod svojim maximom.

Líder v oblasti digitálnych platieb ťaží z rastu transakcií kartou, firma sa tiež v minulosti zaviazala investovať do rozvoja elektronických platieb v rozvojových krajinách, najmä v Afrike. Manažment totiž chce viac benefitovať z jedného z najrýchlejšie rastúcich regiónov na svete. Podnik ohlásil svoje kvartálne výsledky za druhý štvrťrok 2024, pričom v nich prekonal odhady analytikov z pohľadu tržieb aj zisku. V reakcií na kvartálne správy si akcie pripísali +2,4 % v rozšírenom obchodovaní.

Najdôležitejšie čísla

Visa ohlásila medziročný rast celkového objemu platieb o 8 %, pričom počet spracovaných transakcií dosiahol 55,5 miliónov. To predstavuje nárast o takmer 11 %. Analytici na Wall Street odhadovali, že spracované transakcie budú približne na úrovni 54,8 miliónov. Objem platieb je ukazovateľom, ktorý meria celkovú hodnotu finančných transakcií uskutočnených prostredníctvom ich platobných sietí a kariet v určitom období. Zahŕňa všetky platby, ktoré prechádzajú cez platobnú sieť danej spoločnosti, vrátane transakcií vykonaných pomocou kreditných a debetných kariet, platobných terminálov, mobilných peňazí a ďalších elektronických platobných kanálov.

Organizácia prekonala očakávania analytikov z pohľadu tržieb, keď vykázala príjmy na úrovni 8,8 miliardy USD, čo je o takmer 10 % viac ako v minulom roku. Priemerné odhady na Wall Street pritom boli 8,6 miliardy USD. Americká firma ohlásila 0,4 % nárast prevádzkového zisku, avšak prevádzková zisková marža poklesla z 66,7 % v rovnakom období minulého roku na 60,9 %.

Kvartálne výsledky VISA

Čistý zisk spoločnosti vzrástol na 4,6 miliardy USD, čo predstavuje 9,4 % rast. Visa tiež prekonala odhady Wall Street z pohľadu zisku na akciu, keď ohlásila zisk na upravenom základe na úrovni 2,51 USD na akciu. To je o 20 % viac ako v rovnakom období minulého roku, tiež viac ako očakávali analytici (2,43 USD). Voľný cash flow v druhom kvartáli 2024 vzrástol o takmer 80 % na 7,6 miliardy USD.

Najdôležitejšie novinky

Firma prekonala očakávania Wall Street, keď rastu tržieb pomohli najmä zvýšené transakcie pomocou kreditných kariet v USA. V Spojených štátoch, kde Visa získava viac ako 40 % svojich príjmov, vzrástla spotreba kreditných kariet o 6,2 % oproti minulému roku. Transakcie na cestovné a nákupné vzory pokračujú, aj napriek vysokým úrovniam inflácie. „Zameriavame sa na bilióny dolárov príležitostí v oblasti spotrebiteľských platieb a nových tokov a na ďalšie posilňovanie našich partnerstiev s klientmi po celom svete,“ povedal generálny riaditeľ Ryan McInerney.

V marci sa firma a rival Mastercard dohodli na obmedzení poplatkov za transakcie a umožnili americkým obchodníkom účtovať spotrebiteľom poplatok za použitie kreditných kariet. Dohoda, o ktorej obchodníci tvrdili, že im ušetrí aspoň 30 miliárd USD počas piatich rokov. Tento pakt, jedno z najvýznamnejších antitrustových vyrovnávacích opatrení v histórii, nasledoval po právnom boji trvajúcom takmer dve desaťročia a stále je potrebné schváliť ho súdom. Väčšina týchto poplatkov, známych aj ako poplatky za medzibankové transakcie, sa odovzdáva bankám, ktoré ich používajú na čiastočné financovanie programov odmien pre zákazníkov.

Visa rozširuje ponuku na trhoch mimo USA. V decembri oznámila, že prevzala väčšinu mexického platobnej firmy Prosa za neurčitú sumu. Taktiež dokončila svoj 1 miliardový nákup brazílskej finančno-technologickej spoločnosti Pismo v januári tohto roka.

Akcie VISA


Akcie firmy od začiatku roku vzrástli o +5,9 % a ich aktuálna cena je 274,4 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 31,5 násobok zisku na akciu (P/E); 26,2 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 323,7 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 560,9 miliardy USD. Súčasná dividenda je na úrovni 0,76 %.

Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokTesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
Ďalší článokHlavný britský index FTSE 100 dosiahol nové maximum
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno