Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde, a firmy budú reportovať svoje výsledky za posledný štvrťrok 2023 aj v tomto týždni. Tento týždeň sa máme na čo tešiť, pretože hneď niekoľko gigantov ohlási svoje kvartálne výsledky. Medzi nimi sú spoločnosti ako Microsoft, AMDNovo Nordisk, MetaAppleGoogle  či Qualcomm. V tomto článku sa pozrieme na výsledky technologického giganta – Amazon.

Firma v minulom štvrťroku oznámila hneď niekoľko noviniek. Hlavnou správou bolo oznámenie novej akvizície iRobot za 1,6 miliardy USD. Tá však bola už od začiatku prudko sledovaná. Európska komisia v júli začala protimonopolné vyšetrovanie tejto transakcie. Pred pár dňami Amazon zrušil plánovanú akvizíciu. Firma zaplatí poplatok za ukončenie dohody vo výške 94 miliónov USD.

Firma tiež pokračovala v prepúšťaní zamestnancov a začiatkom tohto roka gigant oznámil nové kolo prepúšťania, na základe ktorého zruší stovky pracovných miest v dvoch rôznych obchodných jednotkách, Twitch a Prime Video. Spoločnosť dnes zverejnila svoje výsledky za 4. štvrťrok 2023, v ktorých prekonala očakávania Wall Street. A to z pohľadu tržieb ako aj z pohľadu zisku na akciu. Tržby z reklamy tiež prekonali odhady analytikov. Na základe výsledkov, akcie spoločnosti uzavreli v rozšírenom obchodovaní o +7,2 % vyššie.

Najdôležitejšie čísla

Firma zaznamenala tržby za 4. kvartál 2023 na úrovni 169,9 miliardy USD, čo je o takmer 14 % viac ako v minulom roku. Analytici odhadovali niečo vyše 149,2 miliárd USD. Prevádzkový zisk medziročne vzrástol o viac ako 383 % na 13,2 miliardy USD, pričom prevádzková marža dosiahla takmer 8 %.

Čistý zisk vzrástol o viac ako 3600 % na 10,6 miliardy USD, pričom zisk na akciu dosiahol 1 dolár na akciu. Analytici pritom odhadovali zisk na akciu na úrovni 0,78 USD na akciu. Firma oznámila, že tržby z reklamy vzrástli medziročne o 27 % na 14,7 miliardy USD. Priemerný odhad analytikov bol 14,2 miliardy USD. 

Amazon kvartálne výsledky, akcie si pripisujú 7 %.

Najdôležitejšie novinky

Výsledky boli poháňané silou v online predajoch, ktorý mal silnú predvianočnú sezónu, a pokračujúcim rastom reklamných príjmov. Obchodná činnosť Amazon Web Services sa v štvrťroku zvýšila o 13% oproti minulému roku, čo je v súlade s odhadmi analytikov. Tržby z predaja online obchodov bol 70,5 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 9 % oproti minulému roku. Analytici odhadovali tržby na úrovni 68,7 miliardy USD. Príjmy z predplatného dosiahli 10,5 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 14% a mierne prekonalo odhady na Wall Street vo výške 10,3 miliardy USD.

Pre prvý štvrťrok spoločnosť predpokladá tržby vo výške 138 miliárd až 143,5 miliardy USD, čo je nárast o 8 % až 13 %, s prevádzkovým ziskom medzi 8 miliardami až 12 miliardami USD. Analytici predpokladal obrat vo výške 142,3 miliardy USD a prevádzkový zisk vo výške 8,8 miliardy USD.

Spoločnosť tiež predstavila nového nákupného asistenta s menom Rufus, ktorý je školený na produktovej ponuke Amazonu a širších informáciách z internetu. Tento generatívny nástroj poháňaný umelou inteligenciou dokáže odpovedať na otázky zákazníkov a odporúčať produkty prostredníctvom mobilnej aplikácie. Spoločnosť uviedla, že na začiatku bude môcť nákupného chatbota využívať iba malá skupina zákazníkov a neskôr ho spustí pre viac používateľov v USA.

Výsledky spoločnosti Amazon prichádzajú len niekoľko týždňov po tom, čo spoločnosť zrušila niekoľko stoviek pracovných miest v Prime Video a MGM Studios. Oznámila tiež výrazné zníženie počtu zamestnancov na svojej platforme pre živé streamovanie videohier, Twitch, pričom prepustila viac ako 500 ľudí. Krátke škrty v technologickom sektore poukazujú na bolestivý pokles z obdobia rýchleho rozširovania, keď sa spoločnosti stále zmenšujú a ustupujú od ambicióznych investícií urobených počas začiatkov pandémie.

Spoločnosť vidí potenciál pre vývoj umelej inteligencie na generovanie desiatok miliárd USD pre svoj cloudový biznis. Nástroje umelej inteligencie vyžadujú obrovské množstvo dát a výpočtovú silu na trénovanie a prevádzku veľkých jazykových modelov a ich aplikácií, pričom sa spoliehajú na cloudových poskytovateľov na poskytnutie nevyhnutnej infraštruktúry.

Spoločnosť Amazon uviedla, že kapitálové výdavky sa zvýšia v roku 2024, hlavne kvôli rozšíreniu svojich operácií v oblasti umelej inteligencie. Konkurenční cloudoví hráči Microsoft a Alphabet oznámili v tomto týždni dvojciferný nárast svojich kapitálových výdavkov. Amazon začal nedávno zobrazovať reklamy na svojej streamingovej službe Prime Video.

Akcie Amazon


Akcie firmy Amazon za posledných 12 mesiacov vzrástli o +41,1 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 159,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 54,9 násobok zisku na akciu (P/E), 43,9 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 23,6 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 1,65 bilióna USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Akcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Google odpisuje 6 %, investori sklamaní rastom tržieb z reklamy
Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky
Výrobca čipov AMD hlási slabší výhľad, akcie padajú o takmer 6 %
Najhodnotnejšia spoločnosť na svete Microsoft s výsledkami, cloud nespomaľuje
Zisk Intuitive Surgical vzrástol o 100 %, da Vinci dominuje trhu
Intel výrazne zaostáva. Je ich boj proti TSMC reálny alebo len slová?
Akcie Tesly sa prepadajú kvôli slabým výsledkom, Musk chystá nový revolučný model Redwood
SAP oznámil takmer 270 % nárast zisku, plánuje reštrukturalizáciu s cieľom vybudovať AI
Netflix opäť šliapol na plyn a jeho rast zrýchľuje, stúpajú aj jeho akcie o 10 %
Výhľad TSMC podporuje nádeje na globálne oživenie dopytu po smartfónoch v roku 2024
Samsung v ťažkostiach: Tržby klesli o 35 % a prevádzkový zisk je najhorší za 15 rokov
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAkcie Meta vystrelili o 15 %, Zuckerberg ohlasuje 50 miliardový buyback
Ďalší článokApple so stabilným medziročným rastom tržieb iPhonov a rekordných tržieb v oblasti služieb
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno