Kvartálne výsledky

Kvartálna sezóna pokračuje a dnes je to mimoriadne zaujímavé, keď svoje štvrťročné čísla reportujú giganti na Wall Street, ako McDonald’s, Starbucks, Coca-Cola, Amazon, Eli Lilly, AMD či PayPal. Práve poslednú menovanú spoločnosť si preberieme v tomto článku.

Technologická spoločnosť zameraná na finančné služby, ktorá ponúka online platobné riešenia, je ďaleko od svojho vrcholu z roku 2021. Akcie spoločnosti od historického maxima klesli až o 80 % v dôsledku viacerých problémov na čele s intenzívnejšou konkurenciou zo strany Apple Pay a Google Pay. Súčasná trhová kapitalizácia spoločnosti je na úrovni 70,5 miliardy USD, čo je o takmer 200 miliárd USD menej ako začiatkom roka 2021.

S novým CEO sa PayPal snaží zamerať viac na malé a stredné podniky, oživiť inovácie a zjednodušiť platobné možnosti pre zákazníkov. Manažment začiatkom roka uviedol, že rok 2024 sa ponesie v znamení transformácie, ktorá má podnik vrátiť na cestu dlhodobého a udržateľného rastu. V rámci tejto snahy nedávno oznámil aj ďalšie zoštíhlenie firmy, ktoré vyústi do prepustenia zhruba 9 % pracovnej sily.

Manažment ale začiatkom roka neposkytol usmernenie ohľadom vývoja príjmov na rok 2024 a informoval, že tak už robiť ani nebude, čo investorov negatívne prekvapilo. Preto po posledných kvartálnych výsledkoch poslali investori akcie firmy nadol o 10 %. Viacerí netrpezlivo čakali, s čím príde spoločnosť v prvom kvartáli 2024. Spoločnosť v ňom prekonala odhady analytikov z pohľadu tržieb aj zisku. Akcie na správu reagovali viac ako +5 % rastom.

Najdôležitejšie čísla

Digitálna platobná spoločnosť oznámila výsledky pred otvorením trhu, nie po uzavretí ako obvykle. Objem platieb porazil očakávania. Celkový objem platieb spracovaných od obchodných zákazníkov za štvrťrok vzrástol o 14 % na 403,9 miliardy USD. Analytici predpokladali celkový objem platieb vo výške 393,64 miliardy USD.

Tržby PayPalu v porovnaní s minulým rokom stúpli o 9,4 % na 7,7 miliárd USD, čo prevýšilo odhady analytikov vo výške 7,52 miliardy USD. Prevádzkový zisk sa zvýšil o 18,2 % na 1,17 miliardy USD a prevádzková zisková marža sa zvýšila z 14,1 na 15,2 %. Lepšie na tom bola samotná ziskovosť dôsledkom úsporných opatrení.

Čistý zisk stúpol o 11,4 % na 0,88 miliardy USD, resp. na 0,83 na akciu, pričom v rovnakom období minulého roka bol zisk na úrovni 0,79 miliardy USD, resp. 0,70 USD na akciu. Voľný cash flow stúpol o 76 % na 1,76 miliardy USD, v porovnaní v prvom kvartáli 2023.

PayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 6 %

Najdôležitejšie novinky

Spoločnosť PayPal zvýšila svoju predpoveď upraveného zisku na celý rok 2024, keďže platobný gigant profitoval z robustných spotrebiteľských výdavkov, zatiaľ čo opatrenia na zníženie nákladov zlepšili prevádzkové marže. Spotrebiteľské výdavky preukázali pozoruhodnú odolnosť aj napriek ekonomickým obavám, ktoré zatemňovali výhľad pre sektor platobných služieb. Väčšina Američanov totiž stále uprednostňuje nákup online. PayPal tak potvrdzuje čísla spoločnosti Visa, ktoré taktiež poukázali na fakt, že spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií.

Novo vymenované vedenie spoločnosti PayPal tiež usiluje obnoviť dôveru investorov prostredníctvom snáh o zjednodušenie spoločnosti a zníženie nákladov s cieľom zmierniť tlak na svoje akcie, ktoré boli minulý rok medzi najhoršími medzi spoločností v indexe Nasdaq Composite. Tento rok už PayPal oznámil plány na zníženie približne 2 500 pracovných miest, čo predstavuje 9 % svojej celosvetovej pracovnej sily.

„Rok 2024 zostáva prechodným rokom a sústredíme sa na poháňanie našich kľúčových stratégických iniciatív, dosahovanie úspor a primerané opätovné investovanie, aby sme spoločnosť nasmerovali na konzistentný, kvalitný a ziskový rast v budúcnosti,“ povedal CEO Alex Chriss.

Spoločnosť PayPal tiež poskytla usmernenie pre súčasný štvrťrok a celý rok. Pre druhý štvrťrok PayPal očakáva, že čisté príjmy vzrastú približne o 6,5 %. Spoločnosť predpokladá, že upravený zisk na akciu sa zvýši o nízke dvojciferné percento oproti minuloročnému štvrťroku. Na celý rok teraz očakáva, že upravený zisk na akciu sa zvýši o stredné až vysoké jednociferné percento oproti predchádzajúcemu roku. Výhľad na rok 2024 zahŕňa reštrukturalizačné náklady vo výške 175 miliónov USD v prvom kvartáli a odhadovaných 70 až 90 miliónov USD v aktuálnom štvrťroku.

Akcie PayPal


Akcie PayPal za posledných 12 mesiacov odpísali -20,67 % a v rozšírenom obchodovaní klesajú o ďalších -9,29 % na 57,41 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 18,9 násobok zisku na akciu (P/E), 10,4 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 12,5 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 68,1 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Producent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokTesla si pripisuje 16 %, Čína automobilke povolila predaj FSD
Ďalší článokNajhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno