Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a firmy reportujú svoje výsledky aj v tomto týždni. Tento týždeň sa máme na čo tešiť, pretože kvartálne výsledky ohlasuje hneď niekoľko zaujímavých spoločností. Medzi nimi sú spoločnosti ako McDonald’sStarbucksCoca-ColaAmazonAMD či PayPal. V tomto článku sa však pozrieme na najhodnotnejšiu biofarmatickú spoločnosť na svete – Eli Lilly.

Americká firma sa vezie na vlne liekov proti obezite. Analytici na Wall Street neustále pokračujú v zvyšovaní prognóz ohľadom príjmov z lieku proti obezite Zepbound od americkej bio-firmy. Firma bola mimochodom v januári označená analytikmi Bank of America za top akciu pre rok 2024, práve kvôli potenciálnym ziskom zo spomínaného lieku. Stále viac spoločností sa však pripravuje zhodiť Zepbound z pomyselného trónu, pretože konkurencia vidí potenciálne zisky.

Boj o dominanciu na tomto trhu sa tak neustále vyostruje, pričom najväčší konkurent Novo Nordisk stále dominuje tomuto odvetví. Investori po celom svete tak pozorne sledujú jednotlivé kroky big farma firiem. Eli je pritom prvou z tých najväčších z farmaceutického odvetvia, ktorá reportuje svoje čísla za prvý kvartál, ako sa jej darilo?

Slušne, spoločnosť prekonala odhady analytikov aj v tomto štvrťroku a to v rámci celkových tržieb ako aj tržieb z lieku Mounjaro či Zepbound. Taktiež firma vykázala zisk na akciu, ktorý bol nad očakávaniami analytikov. Akcie spoločnosti na kvartálne výsledky reagovali viac ako +6,5 % rastom.

Najdôležitejšie čísla

V prvom štvrťroku 2024 dosiahla spoločnosť celosvetové tržby 8,77 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 26 % v porovnaní s rovnakým obdobím v roku 2023. Tento nárast bol podporený zvýšením objemu o 16 % a o 10 % vyššími dosiahnutými cenami. Konsenzus analytikov bol na úrovni 8,94 miliardy USD. Tržby v Spojených štátoch vzrástli o 28 % na 5,69 miliardy USD a tržby mimo Spojených štátov vzrástli o 22 % na 3,07 miliardy USD.

Príjmy z lieku Moujaro dosiahli 1,8 miliardy USD, pričom analytici odhadovali, že tržby z tohto lieku budú 2,1 miliardy USD. Tržby z lieku Zepbound boli na úrovni 0,52 miliardy, čo bolo o 100 miliónov viac ako očakávala Wall Street. Analytici tiež očakávajú, že kombinované tržby Zepbound a Mounjaro prekonajú 40 miliárd USD v roku 2029. Niektorí analytici uviedli, že kombinovaný vrchol tržieb by mohol dosiahnuť až 100 miliárd USD ročne.

Prevádzkový zisk Eli Lilly vzrástol na 2,51 miliardy USD, čo predstavuje takmer 69 % nárast oproti minulému roku. Prevádzková zisková marža, tak vzrástla na 28,6 %. V prvom štvrťroku vzrástli výdavky na vedu a výskum o 27 % na 2,52 miliardy USD, čo predstavuje 29 % z tržieb, pričom k tomu prispeli vyššie vývojové výdavky na aktíva v neskorých fázach a dodatočné investície do výskumu v raných fázach, ako aj poplatok vo výške približne 75 miliónov USD, ktorý sa viaže na ukončenie programu Verzenio na rakovinu prostaty.

Čistý zisk a zisk na akciu (EPS) dosiahli 2,24 miliardy USD, resp. 2,48 USD, v porovnaní s čistým ziskom 1,34 miliardy USD a EPS 1,49 USD v prvom štvrťroku roku 2023. Non-GAAP čistý zisky v prvom kvartáli 2024 dosiahol 2,58 USD na akciu, čo predstavuje takmer 60 % nárast oproti minulému roku. Priemerný konsenzus na Wall Street bol na úrovni 2,46 USD na akciu.

Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete Eli Lilly hlási silný dopyt

Najdôležitejšie novinky

Eli Lilly sa stala v roku 2023 najcennejšou farmaceutickou spoločnosťou vďaka potenciálu v oblasti liečby cukrovky a obezity. Mounjaro je liek určený na liečbu cukrovky, keď pomáha kontrolovať hladinu cukru v krvi tým, že stimuluje inzulín a potláča produkciu glukagónu v tele. Zepbound obsahuje rovnakú účinnú látku ako Mounjaro, a to tirzepatid. Bol schválený v novembri 2023 a uvedený na trh v decembri, pričom zároveň aj on dosiahol pozoruhodné výsledky s tržbami vo výške 517,5 milióna USD počas prvého štvrťroka.

Manažment zvýšil svoj ročný odhad tržieb o 2 miliardy USD v dôsledku silného dopytu a plánov zvýšiť výrobu svojho lieku na chudnutie Zepbound a súvisiaceho lieku na diabetes Mounjaro. Tržby z týchto liekov pomohli rastu trhovej kapitalizácie firmy nad 750 miliárd USD, čím farma firma predbehla v tomto smere takých gigantov, ako Tesla, Walmart či Broadcom. Taktiež Eli zvýšil svoj ročný odhad z pohľadu zisku o 1,30 USD na akciu na rozsah od 13,50 do 14 USD na akciu. Výrobca liekov tiež zvýšil svoj ročný odhad tržieb o 2 miliardy USD na rozsah od 42,4 do 43,6 miliardy USD.

Avšak zásobovanie týmito liekmi má nedostatky. Očakáva sa, že väčšina dávok Mounjaro a Zepbound bude k dispozícii v obmedzenom množstve aj počas druhého štvrťroka, uvádza Úrad pre kontrolu potravín a liekov (FDA) v USA. Spoločnosť však stále zvyšuje výrobnú kapacitu týchto liekov, pričom najvýznamnejší nárast výroby sa očakáva v druhej polovici roka. Predtým uviedol, že dopyt bude tento rok prevyšovať ponuku aj napriek zvýšenej kapacite.

Akcie Eli Lilly


Akcie firmy Eli Lilly od začiatku roka vzrástli o +32,4 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +92,7 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 784,4 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 133,7 násobok zisku na akciu (P/E), 42,8 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 55,8 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 778,1 miliardy USD. Ide tak o 9. najhodnotenejšiu firmu na svete. Dividendový výnos je v súčasnosti na úrovni 0,66 %.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

PayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Producent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokPayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Ďalší článokAmazon s najväčším rastom tržieb z cloudu za viac ako rok
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno