Výsledková sezóna začala

Výsledková sezóna za prvý kvartál nového roka začala koncom minulého týždňa a už tradične ju otvorili najväčšie americké banky vrátane finančných domov JP Morgan Chase, Bank of America, Wells Fargo, Citigroup, Charles Schwab, Goldman Sachs a Morgan Stanley. Všetky spomenuté spoločnosti patria medzi 16 najväčších bánk na svete, pričom ich trhová kapitalizácia prekračuje hranicu 110 miliárd USD.

Americké banky patria medzi najväčšie na svete

Finančnému sektoru sa v poslednom roku darí veľmi dobre, o čom svedčí výkonnosť sektora v porovnaní s ostatnými odvetviami. Za posledný rok si akcie JP Morgan Chase pripísali 45 %, Bank of America 27,5 %, Wells Fargo 45,5 %, Citigroup 19 %, Goldman Sachs 22 %, Charles Schwab 37 %, jedine Morgan Stanley odpísali 2 %.

finance
Zdroj: finviz

Akciový index finančného sektora S&P 500 Financials si za posledný rok pripísal 21 %, čím len mierne zaostáva za širším indexom S&P 500. Sektor tak potvrdzuje dobrú výkonnosť cyklických akcií z uplynulých mesiacov. Bankám, poisťovňám a zvyšku odvetvia sa darí najmä v prostredí vysokých úrokových sadzieb. Tie by navyše mali v dôsledku pretrvávajúcej inflácie v USA zostať na vysokých hodnotách dlhšie, ako sa očakávalo.

Americké banky, ako sa im darilo v 1. štvrťroku 2024?

Všetkých 7 najväčších finančných inštitúcií v Spojených štátoch v prvom kvartáli 2024 prekonali z hľadiska dosiahnutých príjmov, ale aj zisku očakávania analytikov. Dosiahnuté výsledky sú pozitívne, pretože americká ekonomika zostáva silná vďaka vysokým spotrebiteľským výdavkom, ktoré poháňajú spotrebu. Vysokej inflácií, ktorá v USA dosiahla v marci 3,5 % a zrýchlila na 3,2 %, dokážu domácnosti odolávať vďaka silnému rastu miezd a nízkej nezamestnanosti.

Riaditelia viacerých bánk ale varovali, že ich komerčné činnosti sú aktuálne už tlmené v dôsledku vysokých úrokových sadzieb a nižšieho objemu pôžičiek. Naopak iným divíziam svitá na lepšie časy a mohli by byť zdrojom rastu.

Americké banky a vývoj ich tržieb
Americké banky a vývoj ich zisku

Wall Street sa oživuje

Pozitívny vývoj z hľadiska medziročného rastu tržieb zaznamenali investičné aktivity bánk, čo naznačuje oživenie Wall Street, keďže rastie počet IPO, fúzií, emisií dlhopisov a akvizícií. Celkovo stúpli príjmy z investičného bankovníctva v piatich veľkých bankách o 26,6 %. Najväčší skok o 34 % patril Bank of America, po ktorom nasledoval 32 % nárast v Goldman Sachs a Citigroup.

Obchodovanie bolo ďalším pozitívom pre päť veľkých bánk na Wall Street v prvom štvrťroku, keďže tieto príjmy vzrástli oproti minulému roku takmer o 1 % na 31,52 miliardy USD a prekonali očakávania analytikov.

investment banking

Ohľadom vývoja v investičnom bankovníctve boli optimistickejšie aj manažmenty jendotlivých bánk. Zároveň ale varovali, že oživenie na kapitálových trhoch je krehké, pričom uviedli, že tento rok neočakávajú veľký rast tržieb a zisku z týchto aktivít.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokSpojenie kreativity a umelej inteligencie: Adobe skúma partnerstvo s OpenAI
Ďalší článokVýsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno