Obnoviteľná energia a AI

Dátové centrá, ktoré prevádzkujú aplikácie umelej inteligencie, spotrebúvajú obrovské množstvá elektrickej energie. Keďže umelej inteligencii bola v roku 2024 venovaná najväčšia pozornosť na akciovom trhu, niektoré energetické spoločnosti poskytujúce elektrinu zaznamenali prudký nárast svojich akcií. Akcie firiem s obnoviteľnou energiou však boli donedávna v tieni, až do tohto týždňa.

Spotreba energie dátových centier v USA má do konca dekády dosiahnuť 35 GW, čo je takmer dvojnásobok oproti úrovni z roku 2022, na základe údajov platformy Enerdata. Niektorí odborníci uvádzajú, že dopyt po elektrine z dátových centier by sa do konca desaťročia mohol dokonca strojnásobiť.

Pre konkrétny príklad, bežná jadrová elektráreň môže mať výkon okolo 1 až 3 GW. Takže kapacita 35 GW by zodpovedala zhruba 12-35 takýmto veľkým elektrárňam pracujúcim na plný výkon. Toto je len hrubá aproximácia, pretože skutočná produkcia elektriny závisí od mnohých faktorov vrátane typu a efektivity zariadení. S rozvojom generatívnej AI je tak viac než jasné, že dopyt po dátových centrách vzrastie. O budovaní vlastných dátových centier vo veľkom uvažujú aj giganti Wall Street, na čele s Microsoftom, Googlom či Metou.

V Európe to pravdepodobne nebude až tak veľký nárast. Štúdia Európskej komisie z roku 2020 ukázala, že dátové centrá vo vtedajších 28 krajinách spotrebovali v roku 2010 53,9 terawatthodín. V roku 2018 to vzrástlo na 76,8 terawatthodín, čo predstavuje 2,7 % celkového dopytu po elektrine v EÚ. Štúdia očakáva, že spotreba dosiahne 3,2 % celkového dopytu v roku 2030. Základné výpočty vylučujú ťažbu kryptomien a samotné siete na prenos dát.

Obnoviteľná energia: Ako by “zelené firmy“ mohli ťažiť z nástupu umelej inteligencie?
Zdroj: AKCP

Nedávno oznámila spoločnosť Brookfield Asset Management dohodu s Microsoftom na výstavbu projektov obnoviteľnej energie s kapacitou produkcie 10,5 gigawattov elektrickej energie v Európe a USA medzi rokmi 2026 a 2030. Ide takmer o osemkrát väčšiu dohodu ako doteraz najväčší podpísaný kontrakt na obnoviteľnú energiu Brookfieldu. Reakcia trhu na dohodu neostala bez povšimnutia a poslala akcie firmy nahor o 11 %.

Microsoft, líder v oblasti AI, uviedol, že na budovanie svojich aplikácií bude potrebovať značné množstvo elektriny. Technologická firma uzavrela aj ďalšie dohody na zabezpečenie zdrojov energie, vrátane partnerstva s Constellation Energy, najväčším majiteľom jadrových elektrární v USA.

Constellation, na rozdiel od firiem v oblasti obnoviteľných zdrojov, získala od investorov veľa uznania za napájanie dátových centier. Akcie firmy za posledný rok vzrástli o 143 %, keďže investori vsadili na teóriu, že jadrová energia sa stane dôležitejším zdrojom energie, ak dopyt bude rásť takýmto tempom. Táto situácia firme pomohla k zaujímavému míľniku začiatkom roka. Stala sa totiž najvýkonnejším akciovým titulom v rámci S&P 500 za február.

Obnoviteľná energia: Ako by “zelené firmy“ mohli ťažiť z nástupu umelej inteligencie?

Naopak, akcie Brookfield Renewable za posledný rok klesli o 17 %. To však nie je nezvyčajné pre spoločnosti v oblasti obnoviteľnej energie. Celý priemysel zápasí s ťažkosťami. Akcie ďalších veľkých hráčov v oblasti obnoviteľnej energie, ako sú NextEra Energy a AES, klesli za posledný rok o 9 % a 16 %. Obnoviteľná energia má problémy, keď sú úrokové sadzby vysoké, pretože spoločnosti musia získať drahý dlh na financovanie projektov, ktoré sa vyplatia až o mnoho rokov neskôr.

Dohoda prospeje aj Microsoftu, keďže mu umožní zabezpečiť obrovské množstvo kapacity obnoviteľnej energie od renomovaného hráča v čase, keď je nová kapacita elektriny nedostatková. Microsoft sa zaviazal k nulovým uhlíkovým emisiám z jeho používania elektriny do roku 2030, takže zabezpečenie kapacity obnoviteľných zdrojov je dôležité. Obnoviteľné zdroje sú najrýchlejšie rastúcim zdrojom energie v USA, ale čelia kritike, pretože produkovaná energia nie je konštantná (solárna energia funguje len keď svieti slnko).

Pôžička od Ministerstva energetiky

V utorok zaznamenali akcie spoločností v oblasti obnoviteľnej energie výrazný rast po tom, čo spoločnosť Plug Power oznámila prijatie záruky pôžičky vo výške 1,66 miliardy USD od Ministerstva energetiky USA. Plug Power v súčasnosti prevádzkuje dve zariadenia na výrobu vodíka na plný výkon a tretie sa blíži k tomuto štandardu. Spoločnosť uviedla, že vládna pomoc jej umožní „financovať vývoj, výstavbu a vlastníctvo až šiestich zariadení na výrobu zeleného vodíka“, hoci nie je úplne jasné, či do tohto počtu zahŕňa aj svoje prvé tri zariadenia. Ide tak o pozitívnu spruhu nielen pre Plug Power, ale pre celé odvetvie. To bojuje s ťažkosťami o ktorých sme písali aj v článku nižšie:

Táto správa motivovala investorov k nákupu akcií podobných spoločností v oblasti zelenej energie, ktoré by tiež mohli získať federálnu podporu. Akcie spoločnosti FuelCell Energy vzrástli o 32,4 %, Bloom Energy si pripísala 7,9 % a akcie Clean Energy Fuels, ktorá poskytuje obnoviteľný zemný plyn a čerpacie stanice pre alternatívne palivové ťažké vozidlá, vzrástli o 10,5 %.

Plug označil kroky Ministerstva energetiky za „významný míľnik v angažovanosti USA na podporu rozvoja veľkoplošnej výroby, spracovania, dodávky a skladovania vodíka“ a dodal, že to „tiež zdôrazňuje využitie zeleného vodíka na dosiahnutie cieľov dekarbonizácie v rôznych sektoroch ekonomiky.“ To však nezaručuje, že podobné pôžičky ministerstvo poskytne aj konkurentom v odvetví. Avšak môže to naznačovať, že pôžička je súčasťou širšej politiky, ktorá by mohla priniesť výhody pre FuelCell, Bloom a Clean Energy Fuels.

Treba zdôrazniť, že napriek takmer troch dekádach investícií do technológie palivových článkov, spoločnosť Plug Power nikdy nezaznamenala zisk z predaja vodíkového paliva alebo vodíkových palivových článkov. Podľa historických údajov S&P Global Market Intelligence ani spoločnosť Bloom nevykázala zisk, rovnako ako spoločnosť FuelCell Energy, ktorá nevykázala zisk od roku 1997. Spoločnosť Clean Energy vykázala zisk v roku 2021 a 2022.

Viaceré solárne firmy terčom short squeeze

V posledných dňoch vzrástli aj akcie solárnej spoločnosti SunPower, a to o viac ako 100 %. Za týmto rekordným nárastom je však iný dôvod. Akcie firmy boli totiž tiež terčom najnovšej mánií meme akcií. Spoločnosť pridala tento týždeň na trhovej hodnote viac ako 400 miliónov USD, pričom obchodníci s meme akciami sa opäť vrátili k starým cieľom ako GameStop AMC Entertainment.

„Mám silné podozrenie, že ide o klasický prípad short squeeze, pravdepodobne spojený s ostatnými týmito meme akciami,“ uviedol Graham Price, analytik v spoločnosti Raymond James. Povedal, že SunPower je ideálnym cieľom pre short squeeze, pretože má veľmi vysoký krátkodobý úrok spolu s extrémne nízkym počtom akcií v obehu, keďže väčšinu akcií vlastní TotalEnergies.

Termín „short squeeze“ sa používa v oblasti obchodovania na akciových trhoch a opisuje situáciu, kde rýchly nárast ceny akcií prinúti investorov, ktorí išli na akcie „short“ (t.j. stavili na ich pokles), aby rýchlo uzavreli svoje pozície a kúpili späť akcie za vyššiu cenu, aby minimalizovali svoje straty. Tento nákup môže spôsobiť ďalší rýchly nárast cien akcií.

Ďalšie akcie amerických solárnych technologických spoločností tiež zaznamenali rast. Maxeon Solar Technologies vzrástol až o 66 %, Sunnova Energy International až o 33 % a Sunrun o 15 %. Price z Raymond James uviedol, že krok administratívy Bidena zvýšiť clá na rad čínskych výrobkov, vrátane solárnych článkov, nepomôže SunPower, pretože ten už nie je výrobcom.

Obnoviteľná energia: Ako by “zelené firmy“ mohli ťažiť z nástupu umelej inteligencie?
Zdroj: Prysmian

Dlhodobý pokles v oblasti solárnych strešných systémov totiž predstavuje vážne výzvy. Spoločnosť minulý mesiac zrušila viac ako 25 % svojich pracovných pozícií. Tiež plánuje zatvoriť svoje miesta na inštaláciu rezidenčných zariadení a zrušiť svoju priamu predajnú jednotku. Manažment uviedol, že očakáva reštrukturalizačné náklady vo výške približne 28 miliónov USD a oznámil, že musí prepracovať takmer dvojročné finančné výsledky.

Celý priemysel solárnych strešných systémov zápasí, pričom zvýšené úrokové sadzby zdražujú inštaláciu panelov. Kalifornia, najväčší solárny trh, znížila platby domácnostiam a podnikom, ktoré predávajú prebytočnú solárnu energiu späť do elektrickej siete, čo zanechalo priemysel v šoku.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokGoogle s revolučnými zmenami: Nové funkcie AI vo vyhľadávaní
Ďalší článokElon Musk a Oracle: 10 miliardová dohoda na obzore
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno