Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plných obrátkach a tento týždeň reportujú svoje štvrťročné čísla naozaj zaujímavé spoločnosti kótované na burze. Koniec minulého týždňa investorov znervóznila správa o výpredaji technologických akcií, a tak všetci netrpezlivo čakajú, ako si v tomto kvartáli počínali viacerí giganti na Wall Street. Medzi tých najväčších patrí Microsoft, Google, Meta, Tesla, Visa či duo ropných amerických obrov Exxon Mobile a Chevron. V tomto článku sa však pozrieme na najhodnotnejšiu nemeckú spoločnosť, podľa trhovej kapitalizácie – SAP.

Nemecký výrobca softvéru zažíva od začiatku roka 2023 skvelú jazdu na akciovom trhu. Kým koncom roka ste jednu akciu firmy mohli kúpiť za 96,4 EUR, dnes stojí 166,1 EUR. To predstavuje 72 % nárast akcií za necelé dva roky. Od začiatku tohto roka si SAP pripísal ďalších 20 % a pokračuje tak v skvelom trende. Avšak posledný mesiac, vplyvom rôznych faktorov, sa rastový trend zasekol, keď nemecký gigant odpísal 9 % od svojho historického maxima. Aj tak si dovolíme tvrdiť, že za posledné roky ide o skvelú jazdu. Čo za ňou stojí?

Manažment v poslednej dobe robí skvelé strategické rozhodnutia pre akcionárov, jedným z nich bolo zrušenie 3000 pracovných miest. Firma sa tak pripojila k celej rade technologických gigantov, ktorý vo veľkom prepúšťali. Ešte v ten istý mesiac generálny riaditeľ, Christian Klein, oznámil predaj podielu v Qualtrics. Hlavným dôvodom predaja bolo, podľa CEO, zameranie sa na svoj najväčší biznis, cloudové služby.

To sa ukazuje ako správny krok, však za posledný kvartál 2023 SAP ohlásil 270 % nárast zisku a vyzerá to tak, že manažment robí všetko pre to, aby rastúci trend udržal. Predstavitelia začiatkom tohto roka oznámili reštrukturalizáciu, ktorá ovplyvní ďalších približne 8 000 pracovných miest a zvýši jej zameranie na umelú inteligenciu. To zameranie sa na umelú inteligenciu, manažment myslel tak, že okrem iného, vybudujú vlastnú AI. Podľa predstaviteľov bude stáť približne 2,2 miliardy EUR.

Včera po zavretí trhov softvérový gigant ohlasoval kvartálne výsledky za prvý štvrťrok 2024. V nich prekonal očakávania analytikov z hľadiska tržieb, mierne však zaostal za konsenzom Wall Street v rámci ziskov. V reakcií na tieto štvrťročné výsledky akcie firmy vrástli o +1,5 %. Treba však poznamenať, že viaceré ukazovatele sú ovplyvnené reštrukturalizáciou.

Najdôležitejšie čísla

Celkové tržby vzrástli na 8,04 miliardy EUR, zo 7,44 miliárd EUR v rovnakom období minulého roku. Wall Street očakávala tržby na úrovni 8,02 miliardy EUR a tak SAP mierne prekonal očakávania z pohľadu tržieb. Nemecká spoločnosť tiež prekonala konsenzus analytikov z pohľadu príjmov z cloudu. Tie medziročne vzrástli najrýchlejším tempom 23,6 % na 3,93 miliardy EUR, pričom tomuto výkonu pohli najmä tržby z Cloudu ERP Suite, ktoré vzrástli o 31 %. Tržby zo softvérových licencií klesli o 26 % na 203 miliónov EUR. Výnosy z cloudu a softvéru vzrástli o 9 % na 6,96 miliardy EUR. Výnosy zo služieb stagnovali na úrovni 1,08 miliardy EUR.

Spoločnosť zaznamenala pokles prevádzkové zisku, kým v rovnakom období minulého roka bol prevádzkový zisk na úrovni 0,8 miliárd EUR a prevádzková zisková marža 25,2 %, tento kvartál manažment oznámil prevádzkovú stratu vo výške 0,8 miliardy EUR. Prevádzkový zisk bol v prvom štvrťroku ovplyvnený rezervou na reštrukturalizáciu vo výške 2,2 miliardy EUR súvisiacou s programom transformácie, plánovanej v tomto roku.

SAP kvartálne výsledky Q1 2024

To sa podpísalo aj pod čistý zisk, ktorý klesol z 0,51 miliárd EUR zaznamenaných v minulom roku, na stratu 0,82 miliardy EUR. Zisk na upravenom základe bol 0,81 EUR na akciu, čo bolo menej ako konsenzus Wall Street 0,98 EUR na akciu. CFO spoločnosti, Dominik Asam poznamenal, že výsledky boli ovplyvnené zmenou vo výkazníctve. Zmena totiž zahŕňala odmeny zamestnancom vo forme akcií do vykazovaných ziskov. Poznamenáva, že výsledkom je zvýšenie týchto nákladov, keď sa akcie zhodnocujú (+27 % v tomto štvrťroku). Zisky ovplyvnila aj vyššia ako normálna daňová sadzba spojená s nedávnym programom reštrukturalizácie spoločnosti. Voľný cash flow sa v prvom štvrťroku zvýšil o takmer 28 % na 2,49 miliardy EUR.

Najdôležitejšie novinky

„V roku 2024 máme skvelý štart a sme si istí, že dosiahneme naše ciele na tento rok,“ povedal generálny riaditeľ organizácie Christian Klein. „Pri pohľade do budúcnosti máme zavedené silné stimuly rastu, obchodnú umelú inteligenciu, krížový predaj v rámci nášho cloudového portfólia a získavanie nových zákazníkov. Náš transformačný program je tiež na dobrej ceste a pomôže nám zachytiť tento rast a zvýšenie efektívnosti.“

Predstavitelia firmy zopakovali svoj finančný výhľad na rok 2024. Očakávané výnosy z cloudu pri konštantných menách by mali dosiahnuť 17 až 17,3 miliardy EUR, čo predstavuje nárast o 24 % až 27 %. Príjmy z cloudu a softvéru by mali byť vo výške 29 až 29,5 miliárd EUR, čo predstavuje nárast o 8 % až 10 %. Upravený prevádzkový zisk bude predstavovať 7,6 až 7,9 miliardy EUR a voľný cash flow bude približne vo výške 3,5 miliardy EUR. Manažment taktiež očakáva do roku 2025 zložený priemerný rast tržieb o 10 % a má v úmysle tento rast urýchliť.

V roku 2024 sa výrobca softvéru ďalej zameriava na kľúčové oblasti strategického rastu, najmä na umelú inteligenciu. Transformuje svoje prevádzkové nastavenie s cieľom zachytiť organizačné synergie a efektívnosť založenú na AI a pripraviť spoločnosť na vysoko škálovateľný budúci rast výnosov.

V máji 2023 SAP oznámil program spätného odkúpenia akcií s celkovým objemom až 5 miliárd EUR s finálnym termínom do 31. decembra 2025. K 31. marcu 2024 spoločnosť SAP zatiaľ odkúpila 10 024 841 akcií za priemernú cenu 137,62 EUR. Zatiaľ tak v rámci programu realizoval buyback za približne 1,38 miliardy EUR.

Spoločnosť navrhla dividendu vo výške 2,20 EUR na akciu za fiškálny rok 2023, čo predstavuje medziročný nárast o 7 % v porovnaní s riadnou dividendou vyplatenou za fiškálny rok 2022. Dividenda podlieha schváleniu akcionármi na nadchádzajúcom valnom zhromaždení plánovanom na 15. mája tohto roku.

Akcie SAP


Akcie firmy si od začiatku roka pripísali +20,6 a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +38,2%. V súčasnosti sa obchodujú na úrovni 165,6 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 53,4 násobok zisku na akciu (P/E), 26,4 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 27,7 násobok EV/EBITDA


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokAkcionári Spotify vo vytržení, švédska firma si pripisuje 13 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno