Amazon kupuje Anthropic

Amazon, najnovší člen slávneho indexu Dow Jones Industrial Average oznámil, že investuje dodatočných 2,75 miliardy USD do spoločnosti Anthropic, čím uzavrel dohodu z minulého roku o podpore tohto startupu zameraného na umelú inteligenciu a rozšíril partnerstvo medzi firmami.

Táto suma zvyšuje celkovú investíciu Amazonu do Anthropic, uznaného tvorcu nástrojov umelej inteligencie schopných generovať text a analýzy, na 4 miliardy USD, po predchádzajúcej investícii oznámené v septembri. Súčasťou tejto dohody bolo, že Amazon mal právo prispieť dodatočnými finančnými prostriedkami vo forme konvertibilnej zmenky, pokiaľ tak urobí pred koncom marca.

V rámci tejto spolupráce sa taktiež zaviazal používať dátové centrá spoločnosti Amazon Web Services na pohon niektorých svojich operácií a využívať vlastné počítačové čipy Amazonu. Anthropic sa taktiež zaviazal k používaniu čipov od spoločnosti Alphabet, ďalšieho blízkeho partnera organizácie.

Spoločnosť bola založená v roku 2021 bývalými zamestnancami spoločnosti OpenAI, vrátane Daniely Amodei a jej brata Daria, ktorý pôsobí ako jej výkonný riaditeľ. Anthropic sa odvtedy stal jedným z najvážnejších konkurentov OpenAI, keď získal miliardy finančných prostriedkov. Väčšina jej zákazníkov sú podniky, od vyhľadávača DuckDuckGo po vydavateľa cestovných sprievodcov Lonely Planet.

Organizácia, ktorá ponúka chatbota s názvom Claude, zdôrazňuje vývoj umelej inteligencie bezpečne a zodpovedne. Začiatkom marca predstavila nový softvér pre chatbota, ktorý má byť lepší v plnení zložitých pokynov a menej náchylný na vymýšľanie si vecí.

Chatboty schopné napodobňovať ľudskú konverzáciu sa stali stále väčším záujmom spoločností zo Silicon Valley s rýchlym technologickým pokrokom podporujúcim investičné šialenstvo. Chatboty samotné vôbec nie sú novinkou. Technológia, ktorá poháňa Claude a chatboty konkurentov, je však výkonnejším nástrojom známym ako veľký jazykový model. Ten je trénovaný na rozsiahlych častiach internetu, aby generoval text, ako je odpoveď na otázku alebo báseň.

Amazon sa snaží dlhodobo získavať podiely v menších potenciálnych startupoch a to najmä v oblastiach, ktoré považuje za prioritu. Možno spomenúť nákladné letecké spoločnosti, distibútora potravín Deliveroo alebo výrobcu elektrických nákladných vozidiel Rivian. Táto investícia má však najväčšie finančné parametre, ktorá sa spája s AWS. Navyše, Anthropic má tendenciu budovať svoje vlastné produkty, a nie spoliehať sa na technológie alebo podniky zakúpené od iných.

Vedenie spoločnosti Amazon uviedlo, že takzvaná generatívna umelá inteligencia je ešte len na začiatku a že nástroje strojového učenia spoločnosti doteraz používalo viac ako 100 000 zákazníkov. Základný model spoločnosti s názvom Claude už bol k dispozícii ako súčasť služby Amazon s názvom Bedrock, ktorá je stále v ranom vydaní, vďaka čomu sú svojim zákazníkom dostupné modely Amazonu aj modelov tretích strán.

Dohoda tiež predstavuje míľnik pre úsilie Amazonu v oblasti vlastnej výroby čipov, ktoré zahŕňa procesory s názvom Trainium Inferentia, ktoré sú navrhnuté tak, aby poháňali aplikácie strojového učenia. Väčšina špičkových aplikácií umelej inteligencie sa spolieha na drahé čipy od Nvidie. Spoločnosť Antropic bude používať čipy AWS na zostavenie a trénovanie budúcich základných modelov, uviedli spoločnosti.

Akcie Amazon


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +76,7 % na 180,9 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 62,4 násobok zisku na akciu (P/E), 34,9 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 22,9 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 1,88 bilióna USD.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokAnalýza akcie Hermès: Najluxusnejší medzi luxusnými (2024)
Ďalší článok4 piliere pražskej burzy: ČEZ, Komerční banka, Erste a Moneta – sprievodca pre investorov
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno