Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna je v plnom prúde a tento týždeň reportujú svoje štvrťročné čísla naozaj zaujímavé spoločnosti kótované na burze. Koniec minulého týždňa investorov znervóznila správa o výpredaji technologických akcií, a tak všetci netrpezlivo čakajú, ako si v tomto kvartáli počínali viacerí giganti na Wall Street. Okrem tých najväčších ako sú Microsoft, Google, Meta, už reportovali svoje čísla firmy ako SAP, Spotify či General Motors. V tomto článku sa pozrime na najväčšieho výrobcu elektromobilov na svete – Teslu.

Kde začať? Automobilke tento rok zatiaľ na akciovom trhu šťastena nepraje, firma odpísala od začiatku tohto roka viac ako 40 %. Katastrofálny štart do roka výrobcovi automobilov vyniesla “titul“ najhoršej akcie v rámci S&P 500 v tomto roku. Dokonca väčším prepadákom ako Boeing, ktorý bojuje s veľkými problémami na viacerých frontoch. Trhová kapitalizácia spoločnosti klesla len v tomto roku o viac ako 300 miliárd USD.

Týmto prepadom Tesla vypadla z rebríčka TOP 10 najhodnotnejších spoločností na svete, podľa trhovej kapitalizácie. Postupne ju predbiehali firmy ako TSMC, JP Morgan, Novo Nordisk, Visa, Broadcom a po novom aj Walmart či ropný gigant Exxon Mobile. Taktiež to Elona Muska stálo titul „najbohatšieho človeka na svete„. Teraz je na treťom mieste, za Bernardom Arnaultom a Jeffom Bezosom.

Za týmto prepadom stojí viacero faktorov, na čele s cenovou vojnou v Číne na trhu s elektromobilmi. Čína je najväčší trh s elektromobilmi na svete a podiel Tesly na tomto trhu klesá. Tento problém však firma rieši aj na európskom a americkom trhu, keďže veľa spoločností investuje nemalé peniaze do tohto odvetvia. Americký výrobca elektromobilov reagoval viacerými strategickými krokmi, ako znížením cien niektorých automobilov najmä v Európe a sľubmi o predstavení robotaxi.

Len pár dni na to Tesla oznámila kvartálne výsledky, v ktorých prekvapila investorov aj analytikov z Wall Street. Organizácia prekonala očakávania v rámci tržieb aj zisku. V reakcií na výsledky si akcie pripisujú viac ako +13 % v rozšírenom obchodovaní.

Najdôležitejšie čísla

Musková spoločnosť už začiatkom apríla zverejnila čísla o dodávkach v prvom štvrťroku. Tie medziročne klesli o takmer 9 %. Dodávky najobľúbenejšieho modelu 3 poklesli o 10 %, pričom dodávky ostatných vozidiel vzrástli o 59 % na 17 027 kusov. Firma taktiež a vyrobila 433 371 vozidiel, čo bolo tiež menej než odhadovaných 452 976 kusov. Za prvý kvartál sa vyrobilo 412 376 modelov 3.

Celkové tržby klesli o 8,7 % na 21,3 miliardy USD, zo 23,3 miliárd USD v rovnakom období minulého roku. Wall Street očakávala tržby na úrovni 22,1 miliardy USD. Tržby z predaja EV, ktoré tvoria väčšinu príjmov spoločnosti klesli o takmer 13 %. Automobilka oznámila 56 % pokles prevádzkového zisku, keďže prevádzkové výdavky medziročne vzrástli o 37 %. Prevádzková zisková marža tak poklesla z 11,4 % v rovnakom období minulého roku na 5,5 %.

Kvartálne výsledky Tesla

Pokles zisku a nárast prevádzkových výdavkov či vysoké kapitálové náklady sa podpísali pod významný pokles čistého zisku. Ten klesol o 55 % na 1,13 miliardy USD, kým v rovnakom období minulého roka dosiahol 2,51 miliardy USD. Zisk na akciu bol na úrovni 0,45 USD, čo bolo mierne menej ako očakávala Wall Street. Voľný cash flow bol v prvom štvrťroku predstavoval záporných 2,8 miliardy EUR.

Najdôležitejšie novinky

Prvý štvrťrok priniesol pre spoločnosť Tesla viacero výziev, od konfliktu v Červenom mori a požiaru v Gigafactory Berlin po postupné zvyšovanie produkcie aktualizovaného Modelu 3 vo Fremonte. Dobrou správou je, že náklady na výrobu za jednotku klesli v porovnaní s predchádzajúcim obdobím, hlavne vďaka nižším nákladom na suroviny. Globálny trh s elektromobilmi je stále pod tlakom, keďže mnohí výrobcovia dávajú prednosť hybridom pred elektromobilmi a trh v Číne je zmietaný cenovou vojnou.

Tesla investuje do budúceho rastu, vrátane infraštruktúry v oblasti umelej inteligencie, kapacity výroby, siete nabíjačiek Supercharger a servisných sietí a infraštruktúry pre nové produkty. Kapitálové výdavky v prvom štvrťroku boli vo výške 2,8 miliardy USD. CEO organizácie, Elon Musk oznámil, že sa v automobilke zameriavajú na redukciu nákladov, vrátane zníženia nákladov na výrobu za vozidlo.

Pričom sa nechal počuť, že použije svoje existujúce továrne na výrobu nových a cenovo dostupnejších vozidiel už koncom tohto roka. To zanecháva investície do nových tovární v Mexiku a Indii pravdepodobne na nejaký čas v nedohľadne. Najväčší výrobca elektromobilov na svete uviedol, že plánuje zvýšiť výrobu o 50 % od roku 2023 na súčasnú kapacitu takmer 3 miliónov vozidiel práve pred investovaním do nových výrobných liniek. Investori privítali rozhodnutie nevystavovať sa rizikám spojeným s výrobou nových modelov v nových továrňach, čo odráža 13 % rast cien akcií.

Taktiež sa vyjadril, že „Budúcnosť nie je len elektrická, ale aj autonómna. Veríme, že masová autonómia je možná iba s údajmi z miliónov vozidiel a obrovským zhlukom trénovaných dát pre umelú inteligenciu. Tieto údaje máme a ďalej ich rozširujeme. Aby sme FSD (Full Self-Driving“ alebo „Plne autonómna jazda) 5 urobili dostupnejším, znížili sme cenu mesačného predplatného na 99 USD a cenu kúpy na 8 000 USD v Spojených štátoch.“

Čo si z toho vziať? Hlavnou pointov je, že Tesla sa v súčasnosti nepustí do veľkých projektov ako je výstavba nových továrni v Indii a Mexiku, ale uprednostní urýchlenie spustenia cenovo dostupnejších vozidiel. To si síce odporuje so správami z tohto mesiaca, že spoločnosť tieto plány zruší, ale investorom sa táto zmena zjavne pozdáva. Ešte nie je úplne jasné, kedy bude superlacný elektromobil k dispozícií, avšak Musk naznačil, že by sa mohol začať vyrábať v druhej polovici roku 2025. Viac nám vraj povie 8. augusta, teda dňa, keď bude predstavený robotaxi.

Akcie Tesla


Akcie Tesly od začiatku roku klesli o -33,5 % a ich aktuálna cena je 142,1 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 33 násobok zisku na akciu (P/E); 39,2 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 32 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 452,4 miliardy USD.

Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo, Tesla
Predchádzajúci článokAkcionári Spotify vo vytržení, švédska firma si pripisuje 13 %
Ďalší článokVisa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno