Kvartálne výsledky

Tohto-týždňová nádielka kvartálnych výsledkov spoločností kótovaných na burze sa dneškom láme do druhej polovice, pričom už začiatkom týždňa ohlasovali svoje štvrťročné čísla spoločnosti ako SAP, Spotify, Tesla či Visa. Ešte nás čaká trio technologických gigantov ako Microsoft, Google či Meta. Práve posledného menovaného si rozoberieme v tomto článku.

Meta, materská spoločnosť Facebooku a Instagramu, ohlásila výsledky za prvý štvrťrok, čím sa stáva prvou zo superkapitalizovaných technologických gigantov, ktorá zverejní výsledky za toto obdobie. Tvrdiť, že očakávania boli vysoké je slabým slovom. Však v posledných kvartálnych výsledkov, Mark Zuckerberg ohlásil rekordný buyback v hodnote 50 miliárd USD a vydal svoju vôbec prvú štvrťročnú dividendu v histórií firmy.

To vtedy poslalo akcie firmy nahor o 20 % a trhová kapitalizácia spoločnosti vzrástla o viac ako 200 miliónov USD za jediný deň. Tento počin prepisoval historické tabuľky, Meta totiž prekonala predošlý rekord Amazonu, ktorý dosiahol 191,26 miliardy USD za jeden deň vo februári 2022. Ten sa však prepisoval už o pár dni opäť, keď Nvidia opäť roztrhala očakávania analytikov.

Posledné dni minulého týždňa to však technologický sektor schytal. Avšak aj napriek ostrému výpredaju v technologickom sektore, je cena akcií firmy o 43 % vyššia oproti začiatku roka. To je oveľa viac než u jeho veľkých technologických konkurentov s výnimkou Nvidie a ide tak o piaty najlepší výkon v indexe S&P 500 za prvý kvartál tohto roka. Ako sa teda darilo firme v prvom štvrťroku tohto roka?

No ako to už býva zvykom, keď od niečoho máte vysoké očakávania, väčšinou budete sklamaní. Meta totiž odpisuje -15 %, čo stojí za týmto prepadom?

Najdôležitejšie čísla

Firma zaznamenala tržby za 1. kvartál 2024 na úrovni 36,5 miliardy USD, čo je o takmer 28 % viac ako v rovnakom období minulého roku. Analytici odhadovali, že tržby sa budú pohybovať okolo 36,1 miliárd USD. Tržby z reklamy, hlavný príjem spoločnosti, vzrástli o 26,8 % na 35,6 miliardy USD, pričom priemerný odhad analytikov bol na úrovni 34,8 miliardy USD. Pre porovnanie, tržby z reklamy v poslednom štvrťroku 2023 vzrástli o 23,9 %. Počet zobrazení reklám vzrástol o 20 %, pričom priemerná cena za reklamu stúpla o 6 %.

Prevádzkový zisk medziročne vzrástol o viac ako 90 % na 13,8 miliardy USD, pričom prevádzková zisková marža dosiahla takmer 38 %. To je o niečo viac ako predpovedali analytici na Wall Street. Celkové prevádzkové náklady medziročne vzrástli o 5,6 %, pričom náklady na výskum a vývoj vzrástli o viac ako 5 %.

Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“

Čistý zisk materskej spoločnosti Facebook či Instagram vzrástol o 116,6 % na 12,4 miliardy USD, pričom zisk na akciu dosiahol 4,71 USD. Analytici pritom odhadovali zisk na akciu na úrovni 4,31 USD.  Voľný cash flow v druhom kvartáli 2024 vzrástol o takmer 75 % na 12,5 miliardy USD, pričom v rovnakom období minulého roka bol voľný cash flow na úrovni 7,1 miliardy USD.

Najdôležitejšie novinky

Výsledky vyzerajú slušne, čo teda spôsobilo výpredaj akcií? Ako tomu už býva u spoločnosti zvykom, CEO Mark Zuckerberg, žiada investorov o trpezlivosť. Meta totiž investuje obrovské peniaze do AI, čo niektorých investorov irituje. Celkové investície budú o niečo vyššie, ako sa očakávalo, čo spolu s pomalším rastom tržieb poslalo akcie strmhlav nadol. „Múdri investori vidia, že produkt sa škáluje a existuje jasná monetizovateľná príležitosť,“ povedal Zuckerberg. Spoločnosť už pripisuje AI za časť svojho nedávneho rastu používateľov a úspech v reklame, poukazujúc na zlepšenia v rámci odporúčacích algoritmov.

Matka Facebooku čoraz viac investuje do umelej inteligencie, čo vyžaduje významné investície do výpočtovej sily. Zuckerberg varoval, že investície sa „významne“ zvýšia a bude trvať dlho, kým sa vrátia výnosy. Možno to bude trvať roky, ale nalieha na nich, aby videli dlhodobé výhody, ktoré AI ponúka.

Generálny riaditeľ organizácie tak zvolil podobný postoj, ako keď Meta začala budovať metaverze a ďalšie futuristické technológie, ako sú VR okuliare a smart okuliare. Tieto úsilia boli drahé. Oddelenie Reality Labs v roku 2023 utrpelo straty vo výške 16 miliárd USD. Avšak Zuckerberg hovorí, že pokroky, ktoré skupina urobila za posledný rok, najmä jej úspech s chatbotom AI a smart okuliarmi Ray-Ban, mu dávajú istotu, že ďalšie investície sú nevyhnutné.

Kapitálové výdavky v tomto štvrťroku dosiahli 6,4 miliardy EUR, čo je o 6,5 % menej ako v rovnakom období minulého roka. To prekvapilo aj samotnú Wall Street, ktorá očakávala, že spoločnosť vynaloží na kapitálové výdavky viac ako 10,6 miliardy USD. Meta poskytla aj usmernenia na aktuálny (druhý) štvrťrok 2024, pričom očakáva, že tržby dosiahnu 36,5 až 39 miliárd USD. Priemerný konsenzus analytikov bol však o niečo vyšší (38,26 miliardy USD), pričom v minulom roku tržby boli na úrovni 31,99 miliardy USD. Ak by teda Meta dosiahla predpokladané výnosy, išlo by približne o 18 % medziročný rast, čo je o poznanie menej, oproti prvému kvartálu tohto roka.

V rámci celkových výdavkov, spoločnosť oznámila, že výdavky za rok 2024 by sa mali pohybovať okolo 96 až 99 miliárd USD. Približne rovnaké hodnoty očakávali aj analytici. V roku 2023 boli celkové výdavky na úrovni 88,15 miliardy USD. Z pohľadu kapitálových výdavkov je to ešte zaujímavejšie, tie by totiž mali medziročne vzrásť o 37,5 % na 35 až 40 miliárd USD, čo je o niečo viac ako predpovedala Wall Strett.

Spoločnosť tiež oznámila plány na nové dátové centrum v hodnote 800 miliónov USD a pracuje aj na vlastných čipoch pre služby AI. Meta pracuje aj na niekoľkých nových verziách svojho veľkého jazykového modelu známeho ako Llama, ktorý poháňa chatboty a ďalšie AI služby.

Report o výsledkoch prichádza v čase, kedy prezident Joe Biden podpísal zákon, ktorý pravdepodobne prinúti materskú spoločnosť TikToku, ByteDance, aby predala populárnu videoplatformu alebo čelila jej zákazu v USA. Možná eliminácia veľkého konkurenta by mohla pomôcť reklamnému podnikaniu Mety, pretože jej Reels je ekvivalentom TikToku.

Zuckerberg povedal, že aplikácia Threads, podobná bývalému Twitteru a spustená v júli minulého roka, má v súčasnosti viac ako 150 miliónov mesačných aktívnych používateľov. Program odkupu akcií dosiahol hodnotu 14,64 miliárd USD a dividendové platby dosiahli hodnotu 1,27 miliardy USD. Počet zamestnancov bol k 31. marcu 2024 69 329, čo predstavuje pokles o 10 % oproti minulému roku. Meta tiež oznámila, že denne je aktívnych používateľov na všetkých ich sociálnych sieťach 3,24 miliardy, čo predstavuje nárast o 7 % oproti minulému roku.

Akcie Meta


Akcie firmy META od začiatku roka vzrástli o +43,3 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +133,1 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 496,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 33,3 násobok zisku na akciu (P/E), 21,4 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 20,2 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 1,26 bilióna USD. Aktuálny dividendový výnos je na úrovni 0,4 %.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokBoeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Ďalší článok“Luxusná“ fúzia na linke Tapestry – Capri Holdings v ohrození
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno