Inflácia v USA spomaľuje

V apríli 2023 došlo v USA k neočakávane výraznému spomaleniu inflácie, čo poskytlo trhom miernu úľavu a ukázalo známky stabilizácie cenovej hladiny. Jadrová inflácia, ktorá odráža dlhodobejšie cenové trendy bez zahrnutia volatilných položiek ako sú potraviny a energia, dosiahla najnižšiu úroveň v tomto roku.

Podľa najnovších údajov amerického ministerstva práce medzimesačná miera rastu spotrebiteľských cien v apríli vzrástla len o 0,3 %, čo je pokles oproti 0,4 % zaznamenaným v marci. Medziročná inflácia klesla na 3,4 % z 3,5 % v predchádzajúcom mesiaci, čo je signálom zmiernenia inflačného tlaku, ktorý bol silnejší v predchádzajúcich mesiacoch.

Jadrový index spotrebiteľských cien, ktorý je často sledovaným ukazovateľom pre vylúčenie volatilných kategórií, zaznamenal medzimesačný nárast o 0,3 % a medziročný nárast o 3,6 %. Tieto čísla presne zodpovedajú predpokladom ekonómov a naznačujú, že hlavné cenové tlaky sú pod kontrolou.

Ceny benzínu a nehnuteľností tlačili na rast inflácie, zatiaľ čo ceny v kategóriách ako potraviny a nové a ojazdené autá v apríli klesli.
Kúpna sila spotrebiteľov sa za posledný rok zvýšila, keďže inflácia sa zmiernila. Priemerné ceny benzínu v USA v apríli vyskočili približne o 13 centov na 3,65 dolára za galón. Tento nárast je do značnej miery spôsobený dynamikou trhu so surovou ropou, ktorá sa rafinuje na benzín. Vyššie ceny pohonných hmôt sa môžu premietnuť do mnohých ďalších oblastí hospodárstva, pretože sa zohľadňujú napríklad náklady na dopravu a distribúciu tovaru.

Aj keď sú tieto čísla stále nad ideálnou úrovňou 2 %, ktorú preferuje Federálny rezervný systém (Fed) pre dlhodobú infláciu, posledné údaje naznačujú, že opatrenia na zvýšenie úrokových sadzieb by mohli čoskoro dosiahnuť svoj účinok. Fed bude pravdepodobne pokračovať vo svojej opatrnej menovej politike, pričom aktuálne údaje poskytujú určitý manévrovací priestor pred možným znižovaním sadzieb.

Čo Fed a znižovanie úrokových sadzieb?

V nedávnom vyhlásení Jerome Powell, predseda Federálneho rezervného systému (Fed), naznačil, že ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb v USA je nepravdepodobné. Fed sa teda rozhodol ponechať svoju kľúčovú úrokovú sadzbu v pásme 5,25 % až 5,50 %.

Napriek súčasnému zadržaniu zvyšovania sadzieb Powell naznačil, že vysoké úrokové sadzby pravdepodobne zostanú na súčasnej úrovni dlhšie, ako bolo pôvodne očakávané, kvôli nedostatočnému pokroku v spomaľovaní inflácie k cieľovej hranici 2 %. Toto vyhlásenie predstavuje výraznú zmenu rétoriky oproti marcovému zasadnutiu Fedu, kedy bolo signalizované, že do konca roka môžu sadzby trikrát klesnúť, pričom prvý krok uvoľnenia sa očakával už v júni.

V súčasnosti však finančné trhy očakávajú len jedno zníženie sadzieb do konca roku, pravdepodobne v novembri. 45 % ekonómov dnes verí, že by sa sadzby mohli znížiť na úroveň 5 až 5,25 % na novembrovom zasadnutí a 27 % ekonómov predpokladá, že sadzby by mohli klesnúť až na 4,75 až 5 %.

Inflácia v USA sa v apríli spomalila na 3,4 %

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie rôznych spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.

etoro
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAko sú na tom európske e-commerce spoločnosti?
Ďalší článokAko zlepšiť svoje obchodné zručnosti? Skúste Top-Down analýzu!
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno