Elon Musk blízko k dohode s Oracle

Akcie Oracle zaznamenali nárast až o 4 %, keď portál The Information informoval, že firma je blízko k uzatvoreniu zmluvy o prenájme serverov Oracle AI v hodnote 10 miliárd USD so startupom xAI, ktorý patrí Elonovi Muskovi. Predseda predstavenstva Oracle, Larry Ellison, minulý september oznámil, že spoločnosť uzatvorila dohodu o poskytnutí infraštruktúry pre cloud spoločnosti xAI na trénovanie modelov umelej inteligencie. Ellison vtedy neuviedol hodnotu ani trvanie zmluvy.

„Chceli oveľa viac“ výpočtového výkonu, povedal Ellison o spolupráci s xAI počas decembrového podujatia. „Chceli viac a my pracujeme na tom, aby sme to zabezpečili“ dodal. xAI Elona Muska rokovalo s Oracle o investícii 10 miliárd USD na prenájom cloudových serverov na niekoľko rokov. Diskusie stále prebiehajú a nie je zaručené, že spoločnosti dosiahnu dohodu, uviedol The Information. Startup v oblasti umelej inteligencie mal minulý týždeň ukončiť investičné kolo vo výške 6 miliárd USD, čo by spoločnosť ocenilo na približne 18 miliárd USD. Nebolo jasné, či Oracle urobila investíciu v rámci tohto kola.

Cloud Oracle vykazuje známky života

Softvérový gigant má za sebou turbulentné obdobie. V posledných štvrťročných výsledkoch oznámil spomalenie cloudu už druhý kvartál po sebe, čo poslalo akcie firmy nadol o 12 %. Hlavnými obavami investorov bol fakt, že expanzia výrobcu softvéru na konkurenčný trh neprebiehala podľa očakávaní. Avšak po nedávnych neúspechoch, reportovala solídne výsledky v treťom kvartáli a oznámila zvýšenie výdavkov na budovanie nových dátových centier v snahe uspokojiť dopyt.

Tržby z cloud computingu (cloudových služieb – úložiská, výpočtové kapacity, platformy, softvérové aplikácie), hlavný zdroj príjmov spoločnosti, vzrástli v treťom kvartáli o takmer 12 % na 9,96 miliardy USD. Analytici pritom odhadovali tieto tržby na úrovni 9,90 miliardy USD. V súčasnosti tržby z cloud computingu tvoria tri štvrtiny celkových príjmov organizácie.

Elon Musk blízko k dohode s Oracle

Investície do AI

Big Tech spoločnosti, ktoré sú v oblasti cloudu a umelej inteligencie lídri, zvýšili svoje príjmy z AI, ale ešte viac zvýšili svoje kapitálové výdavky a investície do AI na budovanie lepšej východiskovej pozície v rámci odvetvia. Vedúce postavenie na trhu má gigant Amazon so svojou platformou Amazon Web Services (AWS), ktorý má v oblasti cloudovej infraštruktúry 31 % podiel. Pomaly sa na neho doťahuje Microsoft Azure s 25 % podielom a nasleduje Google Cloud s 11 % podielom. So zanedbateľou časťou trhu pracuje Alibaba Cloud, Salesforce, IBM Cloud, Oracle a Tencent Cloud.

image 49

Akcie Oracle


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +24,3 % na 120,8 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 31,8 násobok zisku na akciu (P/E), 19,4 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 19,8 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 332,2 miliardy USD. Súčasný dividendový výnos je 1,32 %.


Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokObnoviteľná energia: Ako by “zelené firmy“ mohli ťažiť z nástupu umelej inteligencie?
Ďalší článokBMW prechádza v Mníchove na výrobu čisto elektrických vozidiel
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno