Kvartálne výsledky
Minulý týždeň nám opäť začala výsledková sezóna, počas ktorej budú reportovať svoje štvrťročné výsledky, spoločnosti kótované na burze. Už tradične sezónu otvorili veľké americké banky a ich výsledky naznačili oživenie na Wall Street. Tento týždeň už ohlásili kvartálne výsledky svetoznáme firmy ako LVMH, ASML, Johnson & Johnson či Adidas. V tomto článku sa pozrieme na najväčšieho subdodávateľa čipov na svete – Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC).
Ten je v poslednom čase na roztrhanie, nie len že ohlásil začiatkom apríla predbežné tržby, ktoré vzrástli najrýchlejším tempom za viac ako rok, ale taiwanská organizácia sa dostala medzi TOP 10 najhodnotnejších spoločností na svete, podľa trhovej kapitalizácie. V súčasnosti je už na 9. priečke, keď v posledných mesiacoch obehla takých gigantov akými sú JP Morgan, Novo Nordisk či Tesla.
Trhová kapitalizácia najväčšej ázijskej spoločnosti sa od októbra 2022 zdvojnásobila, keď investori stavili na trvalý dopyt po pokročilých čipoch pre umelú inteligenciu. Výsledky firmy za prvý kvartál len potvrdili očakávania, že globálny boom v oblasti vývoja umelej inteligencie podporuje dopyt po vysoko výkonných čipoch a serveroch. A to nie je všetko, firma totiž dostala masívnu podporu od vlády Spojených štátov na výstavbu výrobných závodov v USA, vo forme dotácií. O celom polovodičovom priemysle sme písali článok, ktorý si môžeš prečítať nižšie:
Hlavný dodávateľ pre firmy ako Apple a Nvidia, tak v posledných mesiacoch nezaháľa. Práve naopak, geopolitické napätie vo svete zvyšuje riziko napadnutia Taiwanu Čínou a práve USA sa snaží časť výroby presunúť na americký kontinent. Rast akcií TSMC tak dokonale odráža súčasnú dobu, veď len v tomto roku akcie firmy vzrástli o +35,6 %. V reakcií na výsledky firma odpísala -1,3 % a to aj napriek tomu, že prekonala predpovede analytikov z pohľadu tržieb aj ziskov.
Najdôležitejšie čísla
Tržby najhodnotnejšej ázijskej spoločnosti medziročne vzrástli o +16,5 % na 18,3 miliardy USD. Tržby prekonali konsenzus Wall Street, ktorý bol na úrovni 18,02 miliardy USD. Rast tržieb je síce slušný, ale stále to zaostáva za 20 %, ktoré manažment firmy predikoval na celý rok 2024. Silný výsledok firma zaznamenala v marci, keď tržby medziročne vzrástli o 34 %, čo je najlepšia hodnota za takmer 2 roky.
Prevádzkový zisk taktiež vzrástol o takmer 11 % na 7,9 miliardy USD. Prevádzková zisková marža však medziročne poklesla na 43,3 % zo 45,5 % v minulom roku. Vzrástli totiž aj prevádzkové náklady, najmä na predaj a administratívu. Spoločnosť taktiež už pravidelne zvyšuje výdavky na vedu a výskum. Firma prekonala očakávania analytikov aj v rámci čistého zisku, keď zaznamenala zisk na úrovni 6,97 miliardy USD. Výsledkom je vynikajúca čistá marža. Čistá marža TSMC zostáva jednou z najvyšších v histórii spoločnosti, 40%, v porovnaní s priemernou maržou priemyslu 14%, čo demonštruje silnú konkurenčnú pozíciu TSMC. Vysoká marža je výsledkom zvýšeného podielu predaja čipov 7 nm, ktoré majú významne vyššie marže.
Zisk na akciu (EPS) bol tiež vyšší ako predpovede na Wall Street a to 1,38 USD. Medziročne tak vzrástol o 5,3 %, z 1,31 USD na akciu z pred roka. Voľný peňažný tok sa v prvom kvartáli tohto roka zvýšil na takmer 7,9 miliardy USD, čo predstavuje 13,5 % nárast oproti minulému roku. Tento nárast bol spôsobený najmä v dôsledku zvýšenia prevádzkového cash flow. Spoločnosť si na začiatku roka stanovila kapitálové výdavky na rok 2024 vo výške 28 až 32 miliárd USD.
Najdôležitejšie novinky
Taiwanská spoločnosť očakáva nárast tržieb o takmer 30 % tento štvrťrok, čo odráža boom v oblasti vývoja umelej inteligencie, ktorý podporuje dopyt po pokročilých čipoch. Lepšie ako predikované vyhliadky nasledujú po prvom náraste zisku za rok, keď silný dopyt po umelej inteligencii oživil rast najväčšieho zmluvného výrobcu čipov na svete. Manažment očakáva tržby v rozmedzí 19,6 až 20,4 miliardy USD v júnovom štvrťroku, oproti odhadom vo výške približne 19,1 miliardy USD.
Predstavitelia organizácie tiež minulý týždeň oznámili svoj najrýchlejší rast tržieb od roku 2022, čo naznačuje, že dopyt po čipoch, ktoré urýchľujú vývoj umelej inteligencie, začína kompenzovať následky poklesu trhu so smartfónmi. Apple, ktorý bol zodpovedný za približne štvrtinu jej tržieb v roku 2023, začal rok s výrazným poklesom predaja čínskych iPhonov.
Manažment ešte začiatkom roka uviedol, že očakáva nárast tržieb o najmenej 20 % tento rok, keď sa trh s polovodičmi obnovuje. Prvý štvrtok sa tomuto číslu zatiaľ len približuje. Existuje totiž neistota vzhľadom na globálnu makroekonomickú nestabilitu. Hlavný dodávateľ firmy, ASML Holding, jediný poskytovateľ najpokročilejších čipových výrobných strojov na svete, včera hlásil 22 % nesplnenie objednávok za prvý štvrťrok.
Podľa aktualizovaných predpovedí portálu IDC sa očakáva, že výdavky na AI dosiahnu do roku 2027 400 miliárd USD čo je o 250 % viac ako predchádzajúce prognózy International Data Corporation (IDC), čo má z dlhodobého hľadiska určite potenciál podporiť rast akcií spoločnosti.
Dlhodobo investori očakávajú, že tržby z čipov zameraných na umelej inteligenciu postupne porastú. Tržby TSMC z oblasti umelej inteligencie rastú ročne o 50 %. Napriek tomu niektorí investori varujú, že súčasný dopyt po čipoch AI je dlhodobo neudržateľný. Iní zostávajú opatrní vzhľadom na neistotu nad tchajwanským prielivom, úzkym morom medzi Čínou a ostrovom, ktorý Čína považuje za súčasť svojho územia.
Akcie TSMC
Akcie TSMC od začiatku tohto roku vzrástli o +35,6% za posledných 12 mesiacov vzrástli o +56,1 %. V súčasnosti sa akcie spoločnosti obchodujú za 139,6 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 28 násobok zisku na akciu (P/E), 18 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 2 násobok EV/EBITDA. Súčasná trhová kapitalizácia firmy je 723,9 miliárd USD, čo robí z TSMC najhodnotnejšiu taiwanskú firmu, podľa trhovej kapitalizácie a 9. najhodnotnejšiu vôbec, keď sa nedávno dostala do klubu TOP 10 najhodnotnejších spoločností sveta.najhodnotnejších spoločností sveta.
Ďalšie výsledky z kvartálnej sezóny
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie firmy si môžete kúpiť TU.
Upozorňujeme:
- CFD sú komplexné nástroje a prichádzajú s vysokým rizikom rýchlej straty peňazí v dôsledku pákového efektu.
- 76 % účtov retailových investorov stráca peniaze pri obchodovaní s CFD s týmto poskytovateľom.
- Mali by ste zvážiť, či rozumiete fungovaniu CFD a či si môžete dovoliť podstúpiť vysoké riziko straty svojich peňazí.