Kvartálne výsledky

Minulý týždeň nám opäť začala výsledková sezóna, počas ktorej budú reportovať svoje štvrťročné výsledky, spoločnosti kótované na burze. Už tradične sezónu otvorili veľké americké banky a ich výsledky naznačili oživenie na Wall Street. Dnes svoje čísla zverejnili tiež dve z troch najcennejších európskych spoločností – luxusná skupina Louis Vuitton Moet Hennessy a holandský výrobca litografických zariadení ASML. Firme ASML sme v minulosti tiež zaradili medzi 3 európske akcie, ktoré by nemali unikať tvojej pozornosti a teraz sa pozrieme na to, ako sa jej darilo v prvom kvartáli 2024.

Spoločnosť ASML zažíva vydarené obdobie, keď jej akcie v tomto roku vzrástli o +33 %, za posledný rok o +52 % a za 5 rokov dokonca o +380 %. ASML je producentom najpokročilejších ultrafialových litografických zariadení potrebných pre výrobu čipov a s rýchlym technologickým pokrokom v posledných rokoch, spojeným s rozmachom umelej inteligencie, sa dopyt po jeho zariadeniach prudko zvyšoval. Hodnota objednávok v poslednom štvrťroku 2023 dosiahla historický rekord a investori boli preto zvedaví, ako sa bude firme dariť v úvode nového roka.

ASML vykázala v prvom kvartáli 2024 slabšie výsledky ako sa očakávalo. Za odhadmi analytikov zaostali ako tržby a zisk, tak aj hodnota objednávok. Akcie ASML v reakcii odpisujú 4 %.

Najdôležitejšie čísla

ASML, jedna z najdôležitejších spoločností v polovodičovom priemysle, dosiahla v prvom štvrťroku výrazný medziročný pokles naprieč všetkými kľúčovými ukazovateľmi. Objem predaja litografických zariadení klesol o 30 % zo 100 na 70 kusov, čo sa odrazilo na celkových príjmoch spoločosti, ktoré sa znížili v porovnaní s minulým rokom o viac ako pätinu na 5,29 miliardy eur. Tento výsledok zaostal za očakávaniami Wall Street, ktorá počítala v priemere s tržbami na úrovni 5,39 miliardy eur.

Hodnota objednávok, ostro sledovaný ukazovatel v prípade ASML, dosiahla 3,6 miliardy eur, čo je medziročný pokles o 4 %, ale v porovnaní s decembrovým štvrťrokom s 9,2 miliardami eur až takmer o dve tretiny. Prevádzkový zisk spoločnosti klesol až o 37 % na 1,39 miliardy eur a prevádzková zisková marža sa znížila z 32,7 na 26,3 %. Čistý zisk sa prepadol rovnako o 37 % na 1,22 miliardy eur, resp. na 3,11 eur na akciu, pričom analytici prognózovali zisk 3,15 eur na akciu. Voľný cash flow dosiahol -669 miliónov eur.

Navrh bez nazvu 2024 04 17T125700.913
Zdrojové údaje: ASML Investor Relations

Výsledky ASML dosiaľ neboli ovplyvnené rozhodnutím holandskej vlády zablokovať export niektorých špičkových zariadení na výrobu čipov do Číny. Západ sa týmto krokom snaží obmedziť Číne prístup k niektorých technológiám pre obavy, že by ich mohla použiť na výrobu vyspelých zbraní. Spoločnosť uviedla, že predaj jej systémov do Číny predstavoval 49 % z celkového počtu v prvom štvrťroku, oproti 39 % v štvrtom štvrťroku 2023. Vedenie podniku v minulosti oznámili, že vývozné obmedzenia ovplyvnia v roku 2024 medzi 10 až 15 % čínskeho predaja.

Najdôležitejšie novinky

Napriek značnému poklesu dôležitých finančných ukazovateľov, vedenie firmy oznámilo, že za celý rok 2024 očakáva zhruba rovnaké príjmy ako v minulom roku. V roku 2023 dosiahli tržby 27,6 miliardy eur. Toto usmernenie zdá sa upokojilo investorov, keďže akcie reagovali na výsledkom poklesom iba o 4 %. Oživenie by malo podľa ASML prísť v druhej polovici roka v rámci celého sektora. Generálny riaditeľ firmy Peter Wennink informoval, že rok 2024 je pre podnik prechodným rokom, počas ktorého investuje do kapacít a technológií, aby bol pripravený na nový ekonomický cyklus, ktorý sa blíži.

Predstavitelia ASML verí, že by dopyt po litografických zariadeniach mal stúpať nielen vďaka nástupu nových technológií, ale aj vďaka oživeniu na trhu smartfónov a osobných počítačov. Navyše, zariadenia ASML používajú na výrobu najpokročilejších čipov výrobcovia TSMC, Samsung alebo Intel, a tí plánujú v najbližších rokoch masívne investície. Najväčší svetový výrobca čipov TSMC plánuje do roku 2023 investovať v USA 65 miliárd USD a ďalšiu investíciu plánuje aj v Nemecku. Americký Intel v snahe konkurovať TSMC oznámil investíciu 100 miliárd USD v USA a jeho európska investícia poputuje tiež do Nemecka. Rovnakú sumu chce investovať v USA aj Micron Technology.

V roku 2025 by mali tržby ASML podľa vlastných cieľov dosiahnuť 30 až 40 miliárd eur a v roku 2030 medzi 44 až 60 miliardami eur, pričom by sa mali rozšíriť tiež ziskové marže spoločnosti.

Firma nakoniec oznámila, že má v úmysle vyhlásiť celkovú dividendu za rok 2023 vo výške 6,10 EUR na kmeňovú akciu, čo je nárast o 5,2 % v porovnaní s rokom 2022. To pri súčasnej cene akcií predstavuje dividendový výnos 0,70 %.

Akcie ASML


Akcie ASML si od začiatku roku pripísali +33 %, za posledný rok o +52 % a za 5 rokov dokonca o +380 %. Ich aktuálna cena je 874,80 €. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 46,2 násobok zisku na akciu (P/E); 31,7 násobok očakávaného tohtoročného zisku na akciu (Forward P/E); 110,9 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 39,4 násobok EV/EBITDA.


Ďalšie výsledky z kvartálnej sezóny

Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva
Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokAmerické banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva
Ďalší článokNajhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno