Kvartálne výsledky

Minulý týždeň nám opäť začala výsledková sezóna, počas ktorej budú reportovať svoje štvrťročné výsledky spoločnosti kótované na burze. Už tradične sezónu otvorili veľké americké banky a ich výsledky naznačili oživenie na Wall Street. Tento týždeň už ohlásili kvartálne výsledky svetoznáme firmy ako LVMHASMLJohnson & JohnsonAdidas či Neflix. Práve poslednú menovú organizáciu si rozoberieme v tomto článku.

Netflix zažil v posledných rokoch turbuletné obdobie, keď sa jeho akcie prepadli z historického maxima 690 USD v roku 2021 na 175 USD v roku 2022, čo predstavuje pokles o tri štvrtiny. Investori sa otočili Netflixu chrbtom, pretože prvýkrát v živote zažil obdobie, v ktorom dosiahol pokles počtu používateľov. Zároveň bol výpredaj akcií spôsobený ťažkými makroekonomickými podmienkami, ktoré ovplyvnila najmä inflácia.

Karta sa ale obrátila a firma zažíva silné obdobie a získava si späť stratenú priazeň akciových trhov. Rast z hľadiska počtu predplatiteľov i tržieb akceleruje a ziskové marže sa zväčšujú. Obrat spôsobilo najmä obmedzenie zdieľanie účtu, zvýšenie niektorých cenových plánov, ale aj spustenie reklamnej verzie, ktorá je lacnejšia. Akcie Netflixu sa stále úplne nespamätali z tvrdého pádu z konca roka 2021, avšak od historického maxima už nie sú ďaleko.

Netflix dosiahol v prvom štvrťroku roku 2024 svoj najlepší začiatok roka od roku 2020, prilákal viac nových predplatiteľov, než očakávali analytici na Wall Street. To všetko vďaka silnému portfóliu originálnych programov a tvrdému postupu proti zdieľaniu hesiel. Firma tiež prekonala očakávania z pohľadu tržieb aj ziskov, výhľad však mierne zaostal za očakávaniami čo poslalo akcie firmy nadol o -6 %.

Najdôležitejšie čísla

Netflix v poslednom kvartáli 2023 zvýšil medziročne príjmy o 14,8 % na 9,4 miliardy USD. Konsenzus na Wall Street predstavoval 9,27 miliardy USD, takže spoločnosť prekonala očakávania analytikov o 1 %. Prevádzkový zisk stúpol oproti rovnakému obdobiu minulého roka o 53,8 % na 2,63 miliardy USD, pričom prevádzková zisková marža sa zvýšila z 21 % na 28,1 %.

Netflix so slušnými číslami, akcie padajú o 6 %

Čistý zisk vzrástol takmer o 79 % z 1,3 miliardy USD na 2,3 miliardy USD, resp. z 2,88 na 5,28 USD na akciu. To taktiež prekonalo očakávania Wall Street, ktoré boli na hodnote 4,53 USD na akciu. Voľný cash flow sa zvýšil o takmer 2 % na 2,14 miliardy USD, čo prekonalo odhady analytikov vo výške 1,8 miliardy.

Najdôležitejšie novinky

Spoločnosť pridala 9,33 milióna predplatiteľov v prvom štvrťroku roku 2024, čo bolo o takmer dva krát viac ako 4,84 milióna, ktoré odhadovali analytici. Netflix pritiahol nových zákazníkov z celého sveta, najmä v USA a Kanade. Títo noví predplatitelia pomohli spoločnosti prekonať predpovede tržieb a ziskov. Počet platených predplatiteľov vzrástol medziročne o 16 % na 269,6 miliónov. Wall Street pritom očakávala, že počet predplatiteľov bude na úrovni 265 miliónov.

Dokonca aj skeptickí analytici boli ohromení výkonom spoločnosti, zvyšujúc svoje cenové ciele pre firmu. Aby udržal svoj rast aj v budúcnosti, Netflix uviedol lacnejšiu, reklamami podporovanú verziu svojej služby, zameranú na zákazníkov s obmedzeným rozpočtom. Tiež začal investovať do živých programov, vrátane stand-up špeciálov, športových zápasov a nadchádzajúceho boxerského zápasu. Manažment uviedol, že asi 40 % nových zákazníkov si vyberá možnosť lacnejšej verzie s reklamou. Úroveň reklamy je stále minimálna v porovnaní s obrovskými online video gigantmi ako YouTube.

Taktiež informoval, že v roku 2024 sa bude chcieť viac zamerať aj na nové iniciatívy, akými sú napríklad vlastné hry alebo živé vysielanie športových udalostí. Vedenie firmy v liste akcionárom zdôrazňovalo, že má pred sebou naďalej veľký potenciál, ktorý predstavuje celkový adresovateľný trh vo výške 600 miliárd USD. Do tohto trhu má spadať platená TV, filmy, hry aj reklama, pričom Netflix má aktuálne z tohto koláča iba zhruba 5 %.

Očakávania na tento štvrťrok mierne zaostali za konsenzom Wall Street. Firma predikuje, že tržby v druhom kvartáli dosiahnu 9,5 miliardy USD. To by predstavovalo takmer 16 % medziročný rast. Analytici odhadovali rast na úrovni 16,2 %. Predstavitelia tiež poskytli výhľad tržieb na celý rok 2024. Rast tržieb by mal dosiahnuť 14 %, kým Wall Street očakávala 14,5 %.

Prevádzkový zisk by sa mal pohybovať okolo 2,5 miliardy USD a prevádzková marža by mala vzrásť na 26,6, % z 22,3 % v druhom kvartáli 2023. Manažment odhaduje, že čistý zisk by mal predstavovať niečo viac ako 2 miliardy USD respektíve 4,68 USD na akciu. Zisk v druhom kvartáli 2023 dosiahol 1,5 miliardy USD, respektíve 3,29 USD na akciu.

Akcie Netflix


Akcie Netflixu si od začiatku roka pripísali +30,5 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +89,1 %. V súčasnosti sa obchodujú na úrovni 611,1 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 50,8 násobok zisku na akciu (P/E), 30,4 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 37,5 násobok EV/EBITDA


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokIntuitive Surgical si pripisuje 3,5 %, nová generácia systému da Vinci je na ceste
Ďalší článokHistorický okamih Bitcoinu je tu! Ako zareaguje cena?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno