Upstart za jediný deň stráca polovicu trhovej hodnoty, od maxima už takmer 90%

Startup využívajúci umelú inteligenciu na posudzovanie bonity žiadateľov o úvery znížil odhad tržieb na tento rok.

0
218

Kvartálne výsledky

Akcie sľubného startupu Upstart ešte donedávna boli v pluse 1 100 % a to len za obdobie jedného roka. Investori špekulatívne vyhnali cenu akcií spoločnosti nahor, pričom boli oslovení jej raketovým rastom a vyhliadkam do budúcnosti. Upstart sa snaží zmeniť zastaralé a nepružné postupy v posudzovaní úverového rizika pre klientov tým, že vyvinul platformu založenú na umelej inteligencii. Tá pomáha získať jednotlivcom prístup k úverom a zároveň znižuje riziko a náklady na pôžičky pre banky. Platforma na identifikáciu rizika namiesto tradičného modelu založeného na kreditnom skóre používa vlastné modely strojového učenia, ktoré berú do úvahy viac ako 1 000 dátových bodov, čoho výsledkom je o 75 % menej nesplácaných úverov.

Včera však Upstart vykázal svoje kvartálne výsledky za prvý štvrťrok 2022 a hoci jeho čísla prekonali odhady na Wall Street, výhľad manažmentu už taký priaznivý nebol. Reakcia finančných trhov? Akcie Upstart, ktoré už tak boli zdecimované poklesom, strácajú v rozšírenom obchodovaní -45,51 % a od svojej maximálnej úrovne stratili takmer 90 % trhovej hodnoty.

xtb

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2022, Upstart zaznamenal výnosy vo výške $310,1 MIL., čo predstavuje medziročný nárast o +135,6 % a prekonanie analytických predpokladov, ktoré boli na úrovni $287 MIL.

Prevádzkový (operatívny) zisk: Prevádzkový zisk spoločnosti vzrástol oproti rovnakému obdobiu z predchádzajúceho roka o +123,7 %, z $15,6 MIL. na $34,8 MIL., pričom prevádzková zisková marža klesla z 12,8 % na 11,2 %.

Čistý zisk: Čistý zisk sa medziročne zvýšil o +223,6 %, z $10,1 MIL. na $32,7 MIL., resp. z $0,11 na $0,34 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol hodnotu $0,61 na akciu, zatiaľ čo Wall Street prognózovala zisk $0,53 na akciu.

Cashflow: Prevádzkový cashflow klesol z $43,1 MIL. na -$266,8 MIL. a voľný cashflow z $42,8 MIL. na -$268,4 MIL., resp. z $0,47 na -$2,81 na akciu.

Objem transakcií: Partneri bánk poskytli na platforme Upstart 465 537 pôžičiek v celkovej výške $4,5 MLD, čo je o +174 % viac pred rokom.

„Upstart práve dosiahol náš siedmy po sebe idúci ziskový štvrťrok a štvrtý po sebe s trojciferným medziročným rastom výnosov,“ povedal Dave Girouard spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Upstart. „Aj keď sa tento rok pre ekonomiku zdá byť náročný, poznáme postup a sme si istí, že dokážeme zvládnuť čokoľvek, čo prinesie rok 2022 a ďalšie roky.“

Najdôležitejšie novinky

Nasledujúce mesiace otestujú silu modelu Upstart na schvaľovanie a splácanie poskytnutých pôžičiek. S rastom úrokových sadzieb totiž mnoho ľudí, ktorý by v minulosti úver dostali, môže dnes naň zabudnúť. Horšie makroekonomické podmienky sa už prejavili do prognózy firmy, ktoré zaostali za odhadmi.

Vedenie firmy oznámilo, že v druhom kvartáli 2022 očakáva tržby v rozpätí 295 až 305 miliónov dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o približne 54,7 %, avšak tiež medzikvartálny pokles. Predpoklady analytikov boli pritom rádovo vyššie. Rentabilita by sa mala po dlhých štvrťrokoch prepadnúť do straty 4 miliónov dolárov. Za celý rok 2022 by mali byť príjmy Upstart vo výške 1,25 miliardy dolárov. Predtým podnik prognózoval 1,4 miliardy dolárov.

Akcie Upstart


Akcie Upstart sa v rozšírenom obchodovaní prepadávajú o -45,51 % na $42,03. Pri tejto cene sa pritom obchodujú za 25,3 násobok zisku na akciu (P/E).

Ďalšie kvartálne výsledky z tejto sezóny:

Datadog s ďalším veľmi silným kvartálom, akcie napriek tomu v poklese
Fortinet naďalej ťaží z rastúcich výdavkov na kybernetickú bezpečnosť
Airbnb je z pandémie vonku s ďalším rekordným štvrťrokom, navyše signalizuje silné leto
AMD bez problémov prekonalo analytické predpoklady so 71% rastom tržieb
Apple napriek pokračujúcim dodávateľským problémom zvyšuje dividendu
Akcie Teladoc sa prepadávajú o 42% po znížení výhľadu zisku a odpísania strát z akvizície
Akcie Meta stúpajú o 19% po tom, čo sa firma vrátila k rastu počtu používateľov
Akcie Spotify opäť prerážajú ročné minimum a to aj napriek zisku a rastu tržieb o 24%
Visa opäť potvrdila odolnosť voči korekciám a jej akcie stúpajú o 5%
PepsiCo v prvom štvrťroku so silným organickým rastom
Akcie Google v poklese kvôli nižšiemu zisku ako sa očakávalo a slabému rastu YouTube
Mnoho ďalších v krátkych správach, na FB & IG

xtb

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno