Kvartálne výsledky Palo Alto

Spoločnosť Palo Alto Networks, zaoberajúca sa kybernetickou bezpečnosťou, nedávno zverejnila kvartálne výsledky za svoj prvý štvrťrok 2024. Svojich investorov však výsledkami moc nepotešila, keď bojuje s fakturáciou a znížila svoje odhady za celý rok. Celkové príjmy za prvý fiškálny štvrťrok boli 1,88 miliardy USD, čo je tesne nad odhadmi analytikov vo výške 1,84 miliardy USD. Ale fiškálne tržby za celý rok by mali byť 10,7 miliardy až 10,8 miliardy USD, čo je pokles oproti predchádzajúcim prognózam 10,9 miliardy až 11 miliárd USD.

Firma sa vypriadava s faktom, že jej zákazníci si zvolili plány odložených platieb aby konsolidovali svoje výdavky. To vyvolalo viacero pochybností investorov. Predstavitelia organizácie tak posunuli svoju softvérovú stratégiu pred hardvérom v porovnaní so svojou rovesníckou spoločnosťou Fortinet, pričom využili rast z trendov umelej inteligencie a cloud computingu.

Finančný riaditeľ Palo Alto Networks Dipak Golechha pripísal neuspokojivé fakturácie spoločnosti „nákladom na peniaze“. Spoločnosť zaoberajúca sa bezpečnostným softvérom uviedla, že sa to týka požiadaviek zákazníkov na flexibilitu platieb. Firma nedávno presadzovala agresívnu obchodnú stratégiu na rozšírenie možností zabezpečenia údajov, touto stratégiou sa jej podarilo získať izraelské startupy Talon Cyber Security a Dig Security Solutions, v celkovej výške viac ako 1 miliardy USD. Má to však aj negatívnu stránku veci a tou sú posunuté fakturácie, v ktorých vidia investori problém.

Predstavitelia Palo Alto uviedli, že v druhom fiškálnom štvrťroku očakávajú účtovanie vo výške 2,34 miliardy až 2,39 miliardy USD, čo tiež nespĺňa ciele na Wall Street.

Kybernetická bezpečnosť a kyberbezpečnostné akcie

Investori boli znepokojení po tom, čo spoločnosť Fortinet začiatkom tohto mesiaca poskytla neuspokojivý výhľad výnosov, pretože si mysleli, že firma Palo Alto taktiež vykáže slabšie zisky. Utrpeli aj konkurenčné spoločnosti zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou, keďže klesli okrem Fortinetu aj CrowdStrike a Zscaler. Akcie kybernetického sektora tento rok stúpli o viac ako 20 %.

Najväčší hráč na trhu kybernetickej bezpečnosti, Palo Alto znížil výhľad na budúci rok
Kyberbezpečnostné akcie v rámci ETF fondu iShares Digital Security UCIT

Mnoho investorov označuje kyberbezpečnostné akcie v sebe ukrývajú potenciál, pretože celý sektor má v ďalších rokoch rýchlo rásť. Ak niekto verí kyberbezpečnostnému odvetviu, ale nechce hľadať víťazov v rámci neho, môže jednoducho kúpiť ETF fond zameraný na kybernetickú bezpečnosť, ktorému sme venovali v minulosti vlastný článok.

Bezprecedentná úroveň útokov podnecuje silný dopyt na trhu kybernetickej bezpečnosti,“ uviedol vo vyhlásení generálny riaditeľ Nikesh Arora. Množstvo významných kybernetických útokov, naposledy Industrial & Commercial Bank of China, potvrdzuje dôležitosť kybernetickej bezpečnosti, aj keď v súčasnosti mnoho firiem rozpočty na technológie zmenšuje. Útoky sú stávajú čoraz sofistikovanejšie a je pravdepodobné, že umelá inteligencia ich ešte viac zdokonalí. To je dôvod, prečo je odvetvie kybernetickej bezpečnosti čoraz dôležitejšie a firmy sú ochotné do nej investovať desiatky miliónov.

Potvrdzujú to aj odhady renomovaných výskumných organizácií. Podľa spoločnosti Statista by sa mala veľkosť celosvetového trhu s kybernetickou bezpečnosťou zvýšiť z 296,1 miliardy v roku 2022 na 538,3 miliardy USD v roku 2030. To predstavuje priemerný ročný rast na úrovni 7,8 %.

Výskumná organizácia Gartner nedávno aktualizovala svoju prognózu, podľa ktorej firemné výdavky na túto oblasť vzrastú v roku 2024 o 14 %, čo je viac oproti predchádzajúcemu odhadu o 3 percentuálne body. Prišla ale aj s ďalšími vyhliadkami. Do roku 2026 má mať 10 % veľkých podnikov zavedený komplexný, vyspelý a merateľný systém Zero-Trust. Dnes ho má iba 1 podnik zo 100. O 3 roky má mať zastúpenie člen s odbornými znalosťami v oblasti kybernetickej ochrany až v 70 % predstavenstiev firiem.

Palo Alto

Palo Alto Networks je americká technologická spoločnosť, ktorá sa špecializuje na bezpečnostné riešenia pre počítačové siete a cloudové prostredia. Bola založená v roku 2005 a jej sídlo sa nachádza v Santa Clare, Kalifornia. Spoločnosť je známa predovšetkým svojou ponukou firewallov a bezpečnostných riešení pre ochranu pred hrozbami z internetu a kybernetickými útokmi.

Firma má biznis model založený na predaji licencií na svoje softvérové produkty, správe a podpore týchto produktov a na predaji hardvérových zariadení, ktoré sú s týmito produktmi kompatibilné. Okrem toho poskytujú aj služby profesionálneho poradenstva a školenia pre svojich zákazníkov.

Spoločnosť Palo Alto Networks je s trhovou kapitalizáciou 82,5 miliárd najväčším hráčom na trhu. Na celom svete má viac ako 80 000 podnikových zákazníkov, ktorí si môžu vybrať z ponuky tie bezpečnostné modely, ktoré im pasujú. Napríklad viac ako 5 modulov aktuálne využíva viac ako 400 zákazníkov, zatiaľ čo v roku 2021 to bolo iba 80. Palo Alto svoje služby rozdeľuje do 3 hlavných platforiem:

  • Strata – firewall novej generácie a sieťové bezpečnostné nástroje
  • Prisma – cloudové bezpečnostné služby
  • Cortex – nástroje na detekciu hrozieb poháňané AI.
Medziročný rast tržieb Palo Alto Networks dosahoval v posledných rokoch od 25 do 30 %. Medzi rokmi 2020 a 2023 sa príjmy zdvojnásobili z 3,41 na 6,89 miliardy USD. Negatívom je, že až v poslednom roku sa dokázala spoločnosť dostať do zelených čísel, dovtedy kopila straty. Voľný cash flow ale generuje už dlhšiu dobu, pričom vo fiškálnom roku 2023 to bolo až 2,63 miliardy USD, čo predstavuje maržu až 38,2 %, čo je výborné číslo.

Akcie Palo Alto


Akcie Palo Alto od začiatku roka vzrástli +88,2 % a v súčasnosti sa jedna akcia obchoduje za 260,6 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 148 násobok ročného zisku na akciu (P/E); 33,6 násobok ročného voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 72,6 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Matka Game of Thrones, Warner Bros. Discovery, zaznamenala prepad akcií o takmer 20 %
Disney so silným rastom používateľov i zisku avizuje ďalšie úspory, akcie sa odrážajú od dna
Ryanair po rekordnom zisku sľubuje investorom dividendu
Apple porazil očakávania, ale problémom je výhľad, akcie klesajú o 3 %
Akcie firmy Palantir na roztrhanie, pripisujú 17 % po zlepšení celoročného výhľadu
PayPal zvyšuje výhľad a akcie sa odrážajú od dna
Najcennejšia európska firma Novo Nordisk zvýšila zisk o 56 % vďaka lieku na chudnutie
Výrobca čipov AMD prekonal odhady Wall Street, jeho čip na umelú inteligenciu bude generovať miliardy
Erste ve 3Q překonala očekávání na úrovni čistého zisku. Hlavním pozitivem je navýšený výhled
Enphase Energy čelí problémom so solárnou energiou, slabá prognóza tržieb poslala akcie dole o 15 %
Prepad luxusu sa zintenzívňuje, Kering s najväčším poklesom tržieb od roku 2020
Zisk ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron po oznámení mega-akvizícií stúpol
Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokInvestori Take-Two v pozornosti, očakáva sa oznámenie legendárneho GTA
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno