Najočakávanejšie kvartálne výsledky tohto týždňa sú tu. Miláčik Wall Street, Nivida, je totiž v týchto dňoch pravdepodobne najsledovanejšou firmou na svete. Očakávania sú, ako vždy, obrovské. Nvidia je 3. najhodnotnejšou firmou na svete, podľa trhovej kapitalizácie, keď predbehla Google. V roku 2023 jej trhová hodnota vzrástla o impozantných 235,8 % a toto tempo si firma drží aj v tomto roku, keď hodnota vzrástla o 97 %.

Silný dopyt po čipoch spoločnosti, ktoré sa využívajú v dátových centrách na tvorbu softvéru s umelou inteligenciou, viedol k nárastu akcií o 209,4 % za posledných 12 mesiacov a dostal sa na rekordné úrovne. Vývojár čipov opäť nesklamal a prekonal očakávania Wall Street vo všetkých kľúčových ukazovateľoch. Akcie na zverejnenie kvartálnych výsledkov reagovali rastom o +6 %. Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o najnovšom prírastku v klube bilionárov, môžete si prečítať analýzu spoločnosti nižšie:

Najdôležitejšie čísla

Nvidia oznámila rekordné výsledky za prvý štvrťrok fiškálneho roka 2025, ktoré opäť prekonali odhady Wall Street. Celkové tržby dosiahli 26,04 miliardy USD, čo je nad očakávaniami na úrovni 24,7 miliardy USD, ide o viac ako 230 % medziročný rast. Treba poznamenať, že všetky očakávania sa zameriavali na tržby z dátových centier. Wall Street a celá investičná komunita sa sústredila práve na tento segment tržieb, ktorý mnohí považovali za referenčný bod okolo boomu v oblasti umelej inteligencie a navyše tvoria najväčšiu časť príjmov organizácie.

Tieto tržby dosiahli historické maximum vo výške 22,67 miliardy USD, čo znamená nárast o 262 % oproti minulému roku. Analytici očakávali tržby z dátových centier vo výške 21,06 miliardy USD. V rámci tržieb z gamingu, firma tiež prekonala očakávania analytikov a vykázala výnosy z tohto segmentu na úrovni 2,65 miliardy USD. Konsenzus na Wall Street bol na úrovni 2,61 miliardy USD.

Nvidia pokorí 1000 USD za akciu: najočakávanejšie výsledky sú tu! Čo priniesli?
Zdroj. Bloomberg

Prevádzkové náklady vzrástli medziročne o 39 %, čo je vzhľadom na viac ako 260 % nárast tržieb ďalším pozitívnym signálom. Celkový prevádzkový zisk tak dosiahol 16,9 miliardy USD, čo predstavuje viac ako 690 % nárast oproti minulému roku. Tieto zlepšené ukazovatele sa prejavili v prevádzkovej marži, ktorá vzrástla o viac ako 118 % na 64,9 %. To však predstavuje mierny pokles oproti prevádzkovej marži 67,7 % v minulom štvrťroku.

Čipový gigant dosiahol čistý zisk vo výške 14,8 miliardy USD, čo predstavuje značné zlepšenie oproti 2,04 miliardy zisku zaznamenaného v rovnakom období minulého roku. Zriedený zisk na akciu vzrástol o 629 % na 5,98 USD. Firma medziročne zaznamenala 461 % nárast voľného cash flow na 14,93 miliardy USD. Analytici pritom počítali, že voľný cash flow dosiahne 12,29 miliardy USD.

Nvidia pokorí 1000 USD za akciu: najočakávanejšie výsledky sú tu! Čo priniesli?
Zdroj: Nvidia IR
Nvidia pokorí 1000 USD za akciu: najočakávanejšie výsledky sú tu! Čo priniesli?
Zdroj: Statista

Najdôležitejšie novinky

Najnovšia správa o výsledkoch a prognózach, ktorá prekonala očakávania, poslala akcie výrobcu čipov v obchodovaní po uzavretí burzy o viac ako 7 % vyššie. To zmiernilo pretrvávajúce obavy, že nákupná horúčka na zariadenia pre dátové centrá za posledný rok by mohla spomaliť.

Nvidia zaznamenala nárast po obchodovaní, čo posunulo cenu akcie nad 1 000 USD po prvýkrát. Ak tento rast vydrží do štvrtka, spoločnosť by mohla pridať viac ako 100 miliárd USD k svojej trhovej hodnote a posunúť rast akcií za rok 2024 nad 100 %. Jedným z faktorov, ktoré podporili rally Nvidie, bolo oznámenie o rozdelení akcií v pomere 10:1, ktoré spoločnosť uviedla s cieľom sprístupniť akcie zamestnancom a investorom. Toto rozdelenie bude druhým za posledné tri roky, pričom akcie vzrástli o viac ako 500 % od posledného rozdelenia, ktoré bolo oznámené v máji 2021.

CEO Nvidie Jensen Huang uviedol, že dopyt po výpočtovej technike pre generatívnu umelú inteligenciu sa rozširuje mimo poskytovateľov cloudových služieb aj do iných odvetví, ako je automobilový priemysel a zdravotníctvo.

Firma poskytla aj výhľad pre druhý kvartál 2025. Manažment očakáva tržby na úrovni 28 miliárd USD, čo je viac ako očakávali analytici (26,8 miliardy USD). Očakávaný prevádzkový bol tiež nad odhadmi Wall Street. Analytici odhadujú, že prevádzkový zisk v druhom štvrťroku bude na úrovni 17,5 miliardy USD, kým firma odhaduje 18,3 miliardy USD. Čo sa týka prevádzkovej marže, tá by mala dosiahnuť 65,5 %, čo je tiež v súlade s očakávaniami. Firma tiež zvýšila dividendu o 150 %.

Akcie Nvidia


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +209,4 % na 949,5 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 55,6 násobok zisku na akciu (P/E), 29,2 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu Forward P/E a 68,4 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 2,4 bilióna USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Palo Alto odpisuje 9 %, prognóza tržieb je sklamaním
AppLovin, jedna z najlepších akcií roku 2023, raketovo rastie
Ako si viedli konkurenti zdieľaných jázd?
Datadog oznámil zmenu na poste prezidenta, akcie odpísali 11 %.
Streamovací biznis Walt Disney prvý krát v histórii v zisku
Zisk Palantiru vzrástol o takmer 500 %, akcie odpisujú 10 %
Farmaceutický gigant Novo Nordisk zlepšuje výhľad
Apple: Najväčší buyback v histórií USA a zvýšenie dividendy
Amazon s najväčším rastom tržieb z cloudu za viac ako rok
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt
PayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Producent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článok11 pandemickí víťazi sa v post-covidovej ére trápia, investori počítajú straty
Ďalší článokSnowflake: Podarí sa novému CEO zvrátiť momentum?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno