Pandemickí víťazi

Bezprecedentný príchod pandémie v roku 2020 zmenil na istý čas na nepoznanie. Lockdowny, obmedzenia a zmena životného štýlu. S tým všetkým sa museli ľudia vysporiadať a nie len ľudia, ale aj spoločnosti. Zatiaľ čo cestovný ruch, maloobchody, letecké spoločnosti a mnohé ďalšie odvetvia boli pod výrazným tlakom, iné odvetvia zažívali zlaté časy.

Môžeme spomenúť komunikačné platformy, e-shopy, predajcov domáceho športového vybavenia, online poskytovateľov služieb, fintech spoločnosti, donáškové služby alebo výrobcov vakcín. Inými slovami sa darilo tým oblastiam, ktoré pozitívne ovplyvnil fakt, že ľudia museli zostať doma. Z toho benefitovali viaceré firmy, z ktorých sa stali „pandemickí miláčikovia“. Môžeme spomenúť napríklad Modernu, Etsy, DocuSign, Zoom, Shopify, Sea, PayPal, Block, Zillow, Lemonade alebo Peloton. Ich akcie si od vyhlásenia pandémie Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) 11. marca 2020 až do roku 2022 pripísali stovky percent.

From hero to zero

Karta sa ale vie veľmi rýchlo obrátiť, o čom sa presvedčili aj akcionári pandemických miláčikov. Covid šiel do úzadia a svet sa vrátil do normálu. Hlavný zdroj rastu týchto spoločností sa vyparil a mnohé smelé ciele zostali nenaplnené.

11 pandemickí víťazi sa v post-covidovej ére trápia, investori počítajú straty

Čo sa s nimi stalo?

Jednou zo spoločností, ktoré najviac benefitovali z príchodu pandémie, bola Zoom Video Communications. Jej videokonferenčná platforma sa stala v priebehu niekoľkých týždňov takmer nevyhnutnosťou a stiahlo si ju desiatky miliónov používateľov. Na istý čas sa v podstate stala štandardom pre pracovné online mítingy. Príjmy spoločnosti sa medzi rokmi 2020 a 2021 zvýšili o 326 % z 623 miliónov na 2,65 miliardy USD. Akcie firmy stúpli od pandémie z ceny 110 USD za kus až na 589 USD, čo predstavuje nárast o 434 %.

V ďalšom roku tržby stúpli o ďalších 55 % na 4,1 miliardy USD, ale tam sa raketový rast zastavil. Vo fiškálnom roku 2023 sa zvýšili tržby už len o 7 % a v roku 2024 o 3 %, navyše zisk sa oproti roku 2022 znížil viac ako o polovicu. Teraz v prvom štvrťroku fiškálneho roka 2025 firma oznámila, že očakáva rast príjmov o 3 až 5 %. Na Zoom tvrdo dopadol nielen návrat pracovníkov do kancelárií, ale aj tvrdá konkurencia zo strany Microsoft Teams, Cisco Webex a Slacku od Salesforce. Akcie Zoom sa od svojho maxima prepadli až o 89 %, zotaveniu nepomohlo ani ohlásenie spätného odkupu akcií za 1,5 miliardy USD.

Ďalším veľkým víťazom pandémie bola spoločnosť s domácim fitness vybavením Peloton. Keďže ľudia boli v mnohých prípadoch uväznení doma a fitness centrá zostali zatvorené, dopyt po produktoch Pelotonu prudko stúpol. Medzi rokmi 2020 a 2021 sa príjmy firmy zvýšili o 120 % na 4 miliardy USD. Optimizmus investorov vystrelil akcie firmy z 22 na 169 USD, čiže 8,5-násobne. Dopyt po odznení pandémie ale prudko opadol a akcie stratili až 98 % hodnoty. V roku 2022 sa nahlas hovorilo o tom, že sa zvádza bitka o kúpu Pelotonu a to najmä medzi Amazonom a Nike, ale záujem vraj prejavil aj Apple, či Walt Disney. K ničomu takému ale nedošlo a firma dnes hospodári v prudkých stratách.

Pri pandémii nemožno opomenúť Modernu. Výrobca vakcín na ochorenie Covid-19 ešte v roku 2019 dosiahol celosvetové tržby na úrovni iba 60 miliónov USD. V roku 2020 to už bolo 803 miliónov, o rok neskôr 18,4 miliardy USD a v roku 2022 ešte o 700 miliónov viac. Čistý zisk iba za tieto dva roky dosiahol až 20 miliárd USD. Investori boli vo vytržení a akcie Moderny poskočili o takmer 2000 %. V roku 2023 ale už predaj vakcín prudko klesol a príjmy sa stenčili až o dve tretiny na 6,8 miliardy USD. Tento rok by mali dosiahnuť už iba 4 miliardy USD a akcie spoločnosti od maxima odpísali 71 %. Nedávno Moderna oznámila sľubné výsledky svojej vakcíny proti rakovine melanómu, ktorú vyvíja s výrobcom liekov Merck, v rámci počiatočnej štúdie.

Tvrdý pád zažila aj spoločnosť DocuSign, ktorá poskytuje softvér na elektrické podpisovanie a najmä viaceré e-commerce platformy. Keďže ľudia počas pandémie zostávali doma, z pohodlia domov začali aj nakupovať. Viaceré e-shopy tak dosahovali rekordné rasty, medzi nimi aj Etsy, platforma s výrobkami domácich majstrov, alebo kanadská spoločnosť Shopify či ázijská spoločnosť Sea Limited. Ich akcie si pripísali od 317 do 676 %, ale následne stratili od 68 do 80 %, keď sa spotrebitelia vrátili k tradičnému nakupovaniu v obchodoch a nákupy ľudí zároveň ovplyvnila vysoká inflácia.

Podobný osud čakal aj fintech spoločnosti PayPal a Block, ktoré najprv ťažili z vysokého online predaja, ale následne ich rast prudko spomalil. Online platforma s nehnuteľnosťami Zillow a online platforma na poistenie Lemonade sa tešili z rastu akcií o 402 a 275 %, aby následne prišlo vytriezvenie v podobe pádu o 80 , resp. 91 %.

Pandemickí miláčikovia = zlá investícia

To, že investícia do pandemických víťazov sa neoplatila potvrdzuje aj graf od Statisty, ktorý zobrazuje investíciu 1000 USD do jednotlivých firiem 11. marca 2020, teda v deň vyhlásenie oficiálnej pandémie. Z investície do DocuSign by ste mali dnes 807 USD, do PayPal 616 USD, do Zoom 581 USD, do Lemonade 348 USD a do Pelotonu iba 178 USD. Významnejší plus si udržala zo spomenutých spoločností iba Moderna. Investícia do nej by mala dnes hodnotu 5 972 USD, hoci počas pandemického vrcholu to bolo až 20 520 USD.

11 pandemickí víťazi sa v post-covidovej ére trápia, investori počítajú straty

Niekedy je lepšie dať ruky preč

Mimochodom akcie Lemonade, Square (dnešný Block) a Teslu sme už v roku 2021 označovali za nadhodnotené a odporúčali investorom, aby sa im radšej vyhli. Tesla odvtedy odpísala 17 %, Lemonade 80 % a Block 70 %. A to napriek tomu, že všetky kľúčové svetové akciové indexy sa obchodujú na historických maximách, či už sa jedná o amerických, európskych alebo japonských. Tento príklad by mal pre investorov poslúžiť ako zdvihnutý prst, aby sa radšej vyhli investíciám do spoločností, ktorých akcie zažívajú momentálny ošiaľ, a rast nie je podporený dátami a dlhodobou udržateľnosťou. Nálada na finančných trhoch sa totiž môže mihnutím oka otočiť o 180 stupňov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spomínaných spoločností si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokNio predstavil svoju značku Onvo, chce konkurovať najpredávanejšiemu EV na svete
Ďalší článokNvidia pokorí 1000 USD za akciu: najočakávanejšie výsledky sú tu! Čo priniesli?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno