Kvartálne výsledky

S ohlasovaním kvartálnych výsledkov pokračujeme aj v tomto týždni, pričom nás čakajú, okrem iných, výsledky firiem ako Walt Disney, Uber, Arm, Warner Bros. Discovery či Palantir. Práve na softvérovú spoločnosť si posvietime v tomto článku. Palantir už v predchádzajúcom kvartáli hlásil silné výsledky, keď oznámil historický prvý ročný zisk a roztrhal predpovede analytikov.

Softvérová spoločnosť Palantir si od svojho debutu na burze v septembri 2020 prešla zaujímavými etapami. Najprv sa jej akcie vyšplhali z 9,5 USD až na 39 USD, čo predstavuje viac ako 300 %-ný nárast a následne sa s rastom inflácie a úrokových sadzieb prepadli pod hranicu 7 dolárov. Kvôli tejto sinusoide si získala fanúšikov, ale i neprajníkov. Tí čo Palantir úplne odpísali môžu svoje rozhodnutie dnes ľutovať. Akcie Palantiru si minulom roku pripísali viac ako 150 %. S týmto nárastom sa Palantir radil medzi 50 najvýnosnejších akcií prvého polroka.

Počin s minulého kvartálu Palantir čiastočne zopakoval, keď oznámil výsledky za prvý štvrťrok, ktoré spĺňali očakávania, pričom tržby prekonali prognózy Wall Street, aj keď rast predaja v USA sa spomalil. Spoločnosť predikovala tržby o niečo vyššie ako sa očakávalo, avšak aj napriek tomu akcie odpísali takmer –10 %.

Najdôležitejšie čísla

Firma zaznamenala tržby za 1. kvartál 2024 na úrovni 634,34 miliónov USD, čo je o takmer 21 % viac ako v minulom roku, pričom analytici odhadovali 625,1 miliónov USD. Palantiru sa aktuálne darí najmä v jeho komerčnom biznise v USA, ktorý zaznamenal 40 % nárast tržieb na 150 miliónov. Naproti tomu príjmy z spoluprác s vládnymi inštitúciami stúpli o 16 % na 335 miliónov USD, v porovnaní s predpoveďami predaja vo výške 322 miliónov USD.

Okrem toho sa komerčné tržby zvýšili o 27 % na 299 miliónov USD, čím prekonali odhady vo výške 292 miliónov USD. Celkový počet podpísaných zmlúv za prvý štvrťrok vzrástol o 52 % v porovnaní s predchádzajúcim rokom, vrátane 94 % nárastu komerčných zmlúv v Spojených štátoch.

Palantir kvartálne výsledky

Prevádzkový zisk medziročne vzrástol na 80,8 miliónov USD, pričom prevádzková marža dosiahla takmer 13 %. Čistý zisk spoločnosti vzrástol o viac ako 450 % na 106,1 miliónov USD, pričom zisk na akciu zvýšil z 0,05 na 0,08 USD. Analytici pritom odhadovali zisk 0,08 USD na akciu. Ide už o šiesty kvartál v rade, v ktorom Palantir dosiahol čistý zisk. Voľný cash flow však medziročne klesol na 148,6 miliónov USD, pričom analytici odhadovali voľný cash flow na úrovni 225 miliónov USD.

Najdôležitejšie novinky

Aj napriek tomu, že čistý zisk spoločnosti niekoľko násobne vzrástol, rast predaja v USA spomaľuje v dôsledku snaženia o rozvoj v oblasti umelej inteligencie. V prvom štvrťroku vzrástli tržby z komerčného predaja v USA o 40 % oproti 70 % vo štvrtom štvrťroku 2023. Manažment uviedol, že teraz očakáva „rast tržieb v našom obchodnom segmente v USA o 45 % alebo viac pre celý rok 2024 v porovnaní s rokom 2023.“

Tento pokles je zdá sa hlavnou príčinou pádu akcií Palantiru. Analýza spoločnosti William Blair Louieho DiPalmu uviedla: „Podľa nášho názoru je dôvodom poklesu ceny akcií to, že rast tržieb z komerčného predaja v USA sa výrazne spomalil z 70 % na 40 %. To je pre investorov dôležité vzhľadom na snahu o AI.“

„V Amerike dochádza k adopcii technológií a najmä umelej inteligencie,“ povedal CEO Alex Karp. „Sme jediná spoločnosť, ktorá poskytuje správnu infraštruktúru, aby sa LLM (veľké modely jazyka) skutočne stali hodnotnými,“ pričom zdôraznil, že organizácia pre svoje obchodné zameranie na AI používa slogan „za hranice chatu“.

Medzinárodný obchodný segment spoločnosti klesol o 3 % v dôsledku pokračujúcich ťažkostí v Európe a už predtým pozorovaného dobiehania tržieb počas štvrtého štvrťroka „Máme ťažkosti v Európe,“ ktorá prispieva 16 % k tržbám, povedal Karp. „Európa skĺzava k 0% rastu HDP v priebehu nasledujúcich niekoľkých rokov. To pre nás predstavuje problém, ale v súčasnosti neexistuje pre to jednoduché riešenie,“ dodal.

Manažment poodhalil aj výhľad na aktuálny kvartál. Očakáva, že tržby by mali byť vo výške 651 miliónov USD, pričom analytici predpovedali tržby vo výške 643 miliónov USD. Pre celý rok 2024 by mal Palantir dosiahnuť príjmy na úrovni 2,68 miliardy USD, pričom v roku 2023 zaznamenal celkové príjmy 2,25 miliardy USD. Priemerný konsenzus na Wall Street počíta s tržbami na úrovni 2,68 miliardy USD. Voľný cash flow by mal, podľa manažmentu firmy, dosiahnuť za celý rok 2024 úroveň 800 miliónov až jednej miliardy USD.

Manažment v súčasnosti očakáva, že obchodný segment v USA prekročí 661 miliónov USD, čo predstavuje nárast o najmenej 45 %, pričom predchádzajúce výhľady predpovedali 40 % rast v tomto segmente. Palantir taktiež zvýšil svoje výhľady pre upravený prevádzkový zisk vo výške 868 až 880 miliónov USD oproti predchádzajúcemu predpovedanému rozsahu od 834 do 850 miliónov USD.

Spoločnosť predstavila svoju „Platformu umelej inteligencie“ začiatkom roku 2023. Využila tak príležitosť v oblasti AI a v rámci svojho biznisu so zákazníkmi z vládneho sektora, získava informácie na protiteroristické a vojenské účely. Teraz sa snaží využiť generatívnu umelú inteligenciu aj na podporu rastu na komerčnom trhu. Výrobca softvéru sa však rozširuje aj do oblasti zdravotníctva, energetiky a výroby.

Akcie Palantir


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov vzrástli o +225,7 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 25,2 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 280,1 násobok zisku na akciu (P/E), 63 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 226,9 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 56,1 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Farmaceutický gigant Novo Nordisk zlepšuje výhľad
Apple: Najväčší buyback v histórií USA a zvýšenie dividendy
Amazon s najväčším rastom tržieb z cloudu za viac ako rok
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt
PayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Producent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokStreamovací biznis Walt Disney prvý krát v histórii v zisku
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno