Kvartálne výsledky

V reportovaní kvartálnych výsledkov pokračujeme aj tento týždeň. Včera po zavretí trhov sme sa dočkali najočakávanejších kvartálnych správ od miláčika Wall Street, Nvidie, či Synopsysu. Avšak svoje kvartálne čísla reportovala aj ďalšia známa spoločnosť – Snowflake. Americká spoločnosť poskytujúca cloudové dátové skladovanie a analýzy v minulosti viac krát znižovala odhad rastu, kvôli narastajúcim stratám. To sa samozrejme podpísalo aj pod výkon na akciovom trhu. Firma od začiatku roka odpísala 14 % a od maxima jej akcie poklesli o približne 60 %.

Softvérová spoločnosť začiatkom roka tiež oznámila odchod svojho generálneho riaditeľa Franka Slootmana do dôchodku. Nahradí ho Sridhar Ramaswamy, ktorý bol senior viceprezidentom pre AI v Google. Po uverejnení posledných kvartálnych výsledkoch spoločnosti, v ktorých prekonala odhady analytikov z pohľadu príjmov, na akciovom trhu akcie Snowflake vzrástli o takmer +5 %. Poďme spoločne nazrieť do vnútra biznisu.

Najdôležitejšie čísla

Poskytovateľ softvéru v prvom kvartáli 2025 zaznamenal tržby na úrovni 828,7 miliónov USD, čo predstavuje 32,9 % nárast oproti minulému roku. Priemerné odhady na Wall Street dosahovali 786,9 miliónov USD. Snowflake získava približne 95 % celkových tržieb z príjmov z produktov. Ide o príjmy, ktoré pochádzajú z cloudových dátových analytických a ukladacích služieb. Tieto príjmy medziročne vzrástli o 33,8 % na 789,5 miliónov USD. Firma tiež generuje príjmy z profesionálnych služieb, ako sú konzultácie a školenia. Tieto príjmy predstavujú približne 5 % podiel z celkových tržieb a v poslednom štvrťroku 2024 zaznamenali 39,2 miliónov USD.

Snowflake: Podarí sa novému CEO zvrátiť momentum?
Zdroj: Snowflake IR

Prevádzková strata sa medziročne zvýšila na 348,6 milióna USD, oproti 273,2 miliónom USD v rovnakom období minulého roku. Čistá strata predstavuje 317,8 milióna USD, pričom zriedená strata na akciu sa zvýšila na 0,95 USD, zatiaľ čo v minulom roku bola 0,70 USD na akciu. Zisk na akciu (non-GAAP) predstavuje 0,14 USD, pričom priemerné odhady na Wall Street dosahovali zisk 0,17 USD na akciu.

Manažment oznámil, že počet zákazníkov Forbes Global 2000 (najväčšie spoločností na svete, ktorý zostavuje a zverejňuje každoročne časopis Forbes) vzrástol na 709. Celkový počet zákazníkov medziročne vzrástol o 21,5 % na 9822. Počet zákazníkov s tržbami vyššími ako 1 milión USD za posledných 12 mesiacov bol 485.

Snowflake: Podarí sa novému CEO zvrátiť momentum?
Zdroj: Snowflake

Najdôležitejšie novinky

Vo februári Snowflake oznámil, že vtedajší generálny riaditeľ Frank Slootman odchádza do dôchodku. Zároveň spoločnosť znížila výhľad pre fiškálny rok 2025. Viacero analytikov preto očakávalo, že CEO Sridhar Ramaswamy predstaví svoje plány na väčšie zapojenie umelej inteligencie do stratégie spoločnosti. Bližšie informácie pravdepodobne načrtne na dni investorov 4. júna, na ktorom sa očakáva aktualizácia stratégie a finančných cieľov.

Analytik Goldman Sachs, Kash Rangan, je ohľadom zmeny generálneho riaditeľa optimistický. „Investori možno podceňujú silné technické zázemie pána Ramaswamyho v oblasti databáz. Uvidíme ako sa prejavia jeho skúsenosti s riadením základných produktov vyhľadávania a e-commerce v blízkej budúcnosti,“ uviedol Rangan.

Generálny riaditeľ však poskytol výhľad tržieb na aktuálny štvrťrok, ktorý prekonal očakávania, čo naznačuje, že nové produkty orientované na umelú inteligenciu môžu pomôcť zrýchliť rast. Tržby z produktov, ktoré tvoria väčšinu príjmov budú dosahovať 805 až 810 miliónov USD za obdobie končiace v júli. Analytici v priemere predpovedali 787,5 milióna USD. Spoločnosť tiež zvýšila svoju predpoveď ročných tržieb z produktov na 3,3 miliardy USD z 3,25 miliardy USD.

Toto je prvý celý štvrťrok, počas ktorého je Sridhar Ramaswamy, bývalý výkonný riaditeľ spoločnosti Google a spoluzakladateľ vyhľadávacieho startupu Neeva, generálnym riaditeľom Snowflake. Potrebuje zrýchliť rast výrobcu cloudového analytického softvéru a zároveň čeliť konkurencii zo strany rivalov, ako je Databricks.

Aj keď bol výhľad silnejší, než sa očakávalo, stále predstavuje spomaľujúci sa rast tržieb. Avšak jedným z pilierov Ramaswamyho stratégie je investovať do produktov orientovaných na generatívnu AI. Preto firma rokovala o akvizícii startupu Reka AI za viac ako 1 miliardu USD, ale rokovania skončili bez dohody. Snowflake v apríli uviedla svoj vlastný veľký jazykový model a umožňuje zákazníkom používať AI modely tretích strán na ich dáta v rámci ich platformy.

Akcie Snowflake

Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o -6,8 % na 163,3 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 201,8 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E). Trhová kapitalizácia spoločnosti je 54,9 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Nvidia pokorí 1000 USD za akciu: najočakávanejšie výsledky sú tu! Čo priniesli?
Palo Alto odpisuje 9 %, prognóza tržieb je sklamaním
AppLovin, jedna z najlepších akcií roku 2023, raketovo rastie
Ako si viedli konkurenti zdieľaných jázd?
Datadog oznámil zmenu na poste prezidenta, akcie odpísali 11 %.
Streamovací biznis Walt Disney prvý krát v histórii v zisku
Zisk Palantiru vzrástol o takmer 500 %, akcie odpisujú 10 %
Farmaceutický gigant Novo Nordisk zlepšuje výhľad
Apple: Najväčší buyback v histórií USA a zvýšenie dividendy
Amazon s najväčším rastom tržieb z cloudu za viac ako rok
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt
PayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Producent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokNvidia pokorí 1000 USD za akciu: najočakávanejšie výsledky sú tu! Čo priniesli?
Ďalší článokJaponské spoločnosti lámu rekordy: Akcionárom vracajú miliardy
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno