Kvartálne výsledky

V poslednej dobe sa veľa hovorí o liekoch proti obezite. Tie sú, podľa mnohých analytikov, na dobrej ceste stať sa najväčšou dojnou kravou v histórii farmaceutického priemyslu. Tie najväčšie Big farma firmy to vedia a preto zvyšujú výrobu týchto liekov. Príkladom je najhodnotnejšia farmaceutická spoločnosť na svete a hlavný konkurent Novo Nordisk, Eli Lilly. O tom ako sa jej darilo v rámci prvého kvartálu sme Vás už informovali a tak sa poďme pozrieť práve na dánskeho giganta.

Najhodnotnejšia európska firma a výrobca liekov na chudnutie Wegovy a Ozempic ešte koncom roka ohlásil investíciu 5,6 miliardy EUR do zvýšenia výroby v Dánsku, aby uspokojil rýchlo rastúci celosvetový dopyt po výrobku na chudnutie Wegovy. Pred pár mesiacmi sa taktiež objavili správy, že Novo Nordisk odhalil revolučnú pilulku na chudnutie. Manažment firmy sa vtedy nechal počuť, že v prvotných skúškach jej experimentálneho lieku na obezitu s názvom Amycretin, pacienti dokázali schudnúť viac ako dvojnásobok hmotnosti oproti lieku Wegovy.

Trend je teda jasný, farmaceutické spoločnosti tlačia do výroby liekov na chudnutie, kvôli obrovskému dopytu. Manažment amerického konkurenta Eli Lilly očakáva že väčšina dávok Mounjaro a Zepbound (ich liekov proti obezite) bude k dispozícii v obmedzenom množstve aj počas druhého štvrťroka. Poďme sa spoločne pozrieť na to, ako je na tom jeho európsky sok.

Najdôležitejšie čísla

Tržby spoločnosti za prvý štvrťrok 2024 boli na úrovni 8,76 miliardy EUR, čo predstavuje 22 % nárast oproti minulému roku. Analytici odhadovali tržby na úrovni 8,49 miliardy EUR. Nárast ročných tržieb bol spôsobený vyššími predajmi v oblasti Diabetesu a Obesity Care, pričom predaje produktov GLP-1 vzrástli oproti minulému roku. To čiastočne vykompenzovalo pokles predaja inzulínu a liekov na zriedkavé ochorenia.

Ozempic, ktorý zažil silný štart a solídne prijatie, zaznamenal predaje vo výške 3,76 miliardy EUR, čo predstavuje nárast takmer o 42 %. Predaje lieku Wegovy pokračujú v nezadržateľnom raste, pričom dosiahli 1,26 miliardy EUR, čo predstavuje nárast o 107 %. Firma ohlásila prevádzkový zisk 4,27 miliardy EUR, čo je medziročne viac o 27,5 %, pričom prevádzková marža vrástla na 48,7 %.

image 16

Náklady na predaj a distribúciu vzrástli o 7 %. Tento nárast bol spôsobený aktivitami súvisiacimi s Wegovy a Rybelsusom v Severnej Amerike. Taktiež k tomu prispeli náklady súvisiace s aktivitami na rozvoj trhu s liečbou obezity. Náklady na výskum a vývoj vzrástli o 28 % na 1,15 miliardy EUR. Vyššie náklady boli spôsobené klinickou činnosťou pre štúdie v pokročilých štádiách a zvýšenou výskumnou činnosťou v porovnaní s minuloročným štvrťrokom. Administratívne náklady vzrástli o 8 %.

Predstavitelia firmy ohlásili čistý zisk na úrovni 3,41 miliardy EUR, čo je medziročne viac o 29 %, pričom analytici odhadovali čistý zisk na úrovni 3,09 miliardy EUR. Zisk na akciu tiež prekonal očakávania analytikov, ktorí odhadovali EPS na úrovni 0,75 EUR na akciu. Firma ohlásila zisk 0,77 EUR na akciu, čo je 29 % viac ako v minulom roku.

Farmaceutický gigant Novo Nordisk zlepšuje výhľad

Najdôležitejšie novinky

Hoci manažment firmy zvýšil svoj odhad tržieb na tento rok, predaje lieku Wegovy, napriek tomu, že sa zdvojnásobili oproti minulému roku, zaostali za odhadmi analytikov. Obmedzenia dodávok a konkurencia v tomto odvetví totiž začali brzdiť dopyt po lieku. Takmer 3 roky od uvedenia na trh lieku Wegovy, jeho predaje narástli a dnes tvoria 17 % z celkových tržieb spoločnosti.

Ďalší liek firmy, Ozempic sa stal prvým triumfom dánskej firmy. Liek napodobňuje účinky prirodzene sa vyskytujúceho hormónu GLP-1, ktorý bol pôvodne určený na liečbu cukrovky. Jedným vítaným vedľajším účinkom Ozempicu sa ukázalo byť chudnutie, čím sa rozšíril zoznam odporúčaní a poslal predaje Novo GLP-1 až šesťnásobne nahor len za 5 rokov.

Najhodnotnejšia európska firma Novo Nordisk hlási výsledky

Ceny liekov Wegovy a Ozempic v USA v prvom štvrťroku poklesli, keďže objemy predaja a konkurencia sa zvýšili. Novo Nordisk očakáva ďalší pokles do zvyšku roku 2024, povedal CFO Karsten Munk Knudsen. Ohľadom lieku Ozempic „vidíme ďalší pokles cien“ na americkom trhu, povedal Knudsen, pričom tiež zdôraznil zvýšené objemy predaja a konkurenciu.

Pri pohľade na rok 2024 manažment zlepšil svoj finančný výhľad. Spoločnosť teraz očakáva rast tržieb medzi 19 a 27 % a rast prevádzkového zisku o 22 až 30 %, čo odráža optimistickejšiu projekciu v porovnaní s jej predchádzajúcou prognózou. Lars Fruergaard Jørgensen, prezident a CEO spoločnosti, vyjadril spokojnosť so štvrťročnou výkonnosťou a pripísal to zvýšenému dopytu po liečbe cukrovky a obezity založenej na GLP-1.

Novo Nordisk sa teraz snaží rozšíriť svoju výrobnú kapacitu, aby uspokojila rastúci dopyt po produktoch s liekmi na chudnutie. Spoločnosť vo februári 2024 oznámila dohodu o akvizícii troch miest na dokončovacie práce od spoločnosti Novo Holdings po akvizícii spoločnosti Catalent. Očakáva sa, že táto akvizícia bude dokončená do konca roka 2024 a tiež, že má byť významnou posilou pre výrobné kapacity spoločnosti.

Akcie Novo Nordisk


Akcie firmy Novo Nordisk za posledných 12 mesiacov vzrástli o +50,2 % a v súčasnosti sa obchodujú na hodnote 1021,7 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 45,8 násobok zisku na akciu (P/E), 30 očakávaného zisku na akciu (Forward P/E) a 5,2 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti 551,4 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Apple: Najväčší buyback v histórií USA a zvýšenie dividendy
Amazon s najväčším rastom tržieb z cloudu za viac ako rok
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt
PayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Producent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAkcie na 10 minút #7 Eurozóna vypláva z recesie a Apple prepisuje históriu   
Ďalší článokPorovnanie roboadvisory na Slovensku: cez koho investovať? (2024)
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno