Kvartálne výsledky

Rýchle prijatie generatívnej umelej inteligencie urobilo z Adobe minulý rok jednu z najžiadanejších akcií medzi softvérovými firmami. Predstihla dokonca lídra v oblasti umelej inteligencie, spoločnosť Microsoft. Avšak tento rok je to zatiaľ úplne iný príbeh. V decembri minulého roku manažment v posledných kvartálnych výsledkoch sklamal investorovOkrem slabšieho výhľadu boli investori sklamaní aj kvôli nedostatočnému zapojeniu umelej inteligencie.

Po tom, čo americká softvérová firma minulý rok vzrástla o takmer 80 %, od začiatku tohto roka stráca. Jej akcie v tomto roku klesli o 20 %, za čo môžu aj obavy z konkurenčných nástrojov. Oznámenie OpenAI minulý mesiac o novom nástroji na vytváranie textových videí s názvom Sora tiež zvýšilo obavy o budúci rast tržieb firmy.

Investori preto netrpezlivo čakali na reportovanie čísiel za druhý kvartál. Manažment však potešil, keď zvýšil svoju predpoveď tržieb na fiškálny rok 2024 vďaka rastúcemu dopytu po svojich nástrojoch na úpravu obrázkov a videa, ktoré využívajú umelú inteligenciu (AI). Tento krok prichádza tiež v čase, keď sa ekonomika začína stabilizovať. Akcie spoločnosti vyskočili o viac ako +16 % v rozšírenom obchodovaní.

Najdôležitejšie čísla

Za druhý štvrťrok spoločnosť vykázala tržby vo výške 5,31 miliardy USD, čo predstavuje nárast o 43 % oproti predchádzajúcemu roku, a tiež to prekonalo odhady 5,29 miliardy USD. Tržby z digitálnych médií dosiahli 3,91 miliardy USD, čo bolo tiež nad očakávaniami 3,89 miliardy USD. Silu vykázala aj dokumentová cloudová jednotka Adobe, ktorá pridala 165 miliónov USD nového ročného opakujúceho sa biznisu (ARR)v štvrťroku, čo je viac ako očakávaných 122,7 milióna USD.

Obavy z konkurenčných AI nástrojov pochované, Adobe si pripisuje 16 %
Zdroj: Adobe IR

Prevádzkový zisk vzrástol o 16 % oproti minulému roku a prevádzková zisková marža vzrástla o 5,1 %. Čistý zisk spoločnosti medziročne vzrástol viac ako o 21 % na 1,57 miliardy USD. Upravený zisk na akciu (non-GAAP) dosiahol 4,48 USD, čo je nad očakávaniami Wall Street, ktoré boli na úrovni 4,39 USD.

Najdôležitejšie novinky

Spoločnosť Adobe zaznamenala významný rast akcií po predpovedi silných budúcich tržieb pre svoje kreatívne produkty, čo naznačuje, že zákazníci prijímajú nové nástroje založené na umelej inteligencii. Kľúčový ukazovateľ nového kreatívneho softvérového biznisu, čistý nový ročný opakujúci sa príjem z digitálnych médií, bude v aktuálnom štvrťroku 460 miliónov USD, čo je viac ako priemerný odhad 435,2 milióna USD.

Firefly, vlastný AI nástroj na generovanie obrázkov od Adobe, je trénovaný na dátach, na ktoré má spoločnosť práva, čo je dôležité v čase zvýšeného záujmu o ochranu súkromia a autorských práv týkajúcich sa obsahu vytvoreného AI. Firefly, vlastný AI model spoločnosti, bol integrovaný do produktov ako Photoshop a Illustrator, pričom spoločnosť pracuje na podobnej technológii pre svoj softvér na úpravu videa, Premiere. Tento model bol použitý na generovanie viac ako 9 miliárd obrázkov, uviedol generálny riaditeľ Shantanu Narayen.

Spoločnosť čelí výzvam pri prilákaní nových študentov a neprofesionálnych používateľov, ktorí sa v posledných rokoch obrátili na konkurenciu ako Canva. Mesiac končiaci 31. májom zaznamenal viac ako dvojnásobný nárast aktívnych mesačných používateľov Adobe Express, produktu pre príležitostných tvorcov, ktorý funguje podobne ako Canva.

Manažment firmy po novom očakáva tržby v rozmedzí od 21,4 miliardy do 21,5 miliardy USD, čo je nárast oproti predchádzajúcej predpovedi 21,3 miliardy až 21,5 miliardy USD. Analytici v priemere očakávali 21,46 miliardy USD. Tento optimistický výhľad odráža úspech AI iniciatív spoločnosti, ktoré prilákali zvýšené výdavky zákazníkov na softvérové produkty ako Premiere Pro, Animate a After Effects.

V apríli firma oznámila plány na integráciu AI nástroja na generovanie obrázkov do populárneho softvéru Photoshop, čím reagovala na konkurenciu zo strany spoločností ako OpenAI a Stability AI. Firma tiež zvýšila predpoveď celoročných upravených ziskov na akciu na rozmedzie od 18 do 18,20 USD, oproti predchádzajúcej predpovedi 17,60 až 18 USD. Wall Street v súčasnosti odhaduje EPS je 4,46 USD pri tržbách 5,39 miliardy USD za nadchádzajúci štvrťrok a 17,96 USD pri tržbách 21,42 miliardy USD za aktuálny fiškálny rok.

Akcie Adobe


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov klesli o -3,9 % na 458,7 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 41,3 násobok zisku na akciu (P/E), 24,2 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 26,7 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 205,5 miliardy USD. Ide tak o 58. najhodnotnejšiu verejne obchodovateľnú firmu na svete.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Broadcom hlási rekordné tržby a stock-split 10:1, akcie rastú o 14 %
Oracle na vlne AI, ohlasuje partnerstvá s technologickými gigantmi
Inditex naďalej exceluje: Zara s rekordnými tržbami
CrowdStrike búra zhoršujúci sa sentiment v IT sektore, akcie rastú o 7 %
Rekordné zisky nestačili: Salesforce v prepade o 17 %
Snowflake: Podarí sa novému CEO zvrátiť momentum?
Nvidia pokorí 1000 USD za akciu: najočakávanejšie výsledky sú tu! Čo priniesli?
Palo Alto odpisuje 9 %, prognóza tržieb je sklamaním
AppLovin, jedna z najlepších akcií roku 2023, raketovo rastie
Ako si viedli konkurenti zdieľaných jázd?
Datadog oznámil zmenu na poste prezidenta, akcie odpísali 11 %.
Streamovací biznis Walt Disney prvý krát v histórii v zisku
Zisk Palantiru vzrástol o takmer 500 %, akcie odpisujú 10 %
Farmaceutický gigant Novo Nordisk zlepšuje výhľad
Apple: Najväčší buyback v histórií USA a zvýšenie dividendy
Amazon s najväčším rastom tržieb z cloudu za viac ako rok
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt
PayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Producent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, GuruFocus
Predchádzajúci článokAffirm prinesie buy now, pay later už čoskoro na Apple Pay: Akcie prudko rastú
Ďalší článokMalé firmy s veľkými dividendami. Dobrý dôvod na nákup?
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno