Malé firmy a ich dividendy

Veľké spoločnosti ako Johnson & Johnson a PepsiCo často získavajú pozornosť od investorov zameraných na dividendy, avšak v dividendovom svete existujú aj iné možnosti. Aj keď dividendy nie sú medzi malými spoločnosťami (firmy s malou trhovou kapitalizáciou) také bežné, niektoré z nich majú atraktívne ocenenia, slušné výnosy a spoľahlivú históriu rastu dividend.

Členovia S&P High Yield Dividend Aristocrats Index zvyšovali dividendy najmenej 20 rokov po sebe. Titul dividendový aristokrat môže získať jedine spoločnosť, ktorej dividenda neklesla aspoň 20 rokov v rade a jej trhová kapitalizácia dosahuje najmenej 5 miliárd USD. Ak Vás zaujíma táto problematika, vypracovali sme článok o dividendových aristokratov v tomto roku.

Medzi takéto spoločnosti patrí aj 12 akcií z indexu S&P 600 SmallCap. Simeon Hyman, globálny investičný stratég v ProShares, uvádza, že vyplácanie dividend môže signalizovať kvalitu spoločnosti bez ohľadu na jej veľkosť. Medzi ukazovatele kvality patria silná bilancia, nízky dlh a silný cash flow. „Všetky tieto faktory sa prejavia, keď skúmate dlhú históriu rastu dividend,“ hovorí Hyman.

ETF fond ProShares Russell 2000 Dividend Growers zahŕňa spoločnosti, ktoré zvyšujú dividendy najmenej 10 rokov po sebe. Medzi tieto spoločnosti patria Hyster-Yale Materials Handling (dividendový výnos 1,9 %), Kaiser Aluminum (3,3 %) a Atrion (1,9 %). Aj keď malým spoločnostiam rastie zisk pomalšie ako veľkým, často majú vyššie výnosy. Index Wisdom Tree U.S. Dividend, ktorý zahŕňa približne 1300 malých, stredných a veľkých spoločností, mal nedávno výnos okolo 2,5 %. Avšak, index malých spoločností v rámci WisdomTree mal približne o percento vyšší výnos.

ETF fond WisdomTree U.S. SmallCap Dividend je ďalším príkladom, kde malí dividendoví platcovia môžu priniesť atraktívne výnosy. Jeremy Schwartz, globálny hlavný investičný riaditeľ vo WisdomTree, poukazuje na to, že veľké technologické spoločnosti sú veľkým ťahúňom rastu ziskov veľkých spoločností. „Veľká časť z rastu takýchto firiem je naozaj len technológia, nič iné,“ hovorí Schwartz.

WisdomTree SmallCap Quality Dividend Growth Index so zhruba 240 firmami zahŕňa spoločnosti s vysokou ziskovosťou a rastom. Medzi firmami sú akciové tituly ako Marriott Vacations Worldwide (výnos 3,3 %), správca aktív Cohen & Steers (3,3 %) a Viper Energy (2,9 %).

Aj keď index Russell 2000 (reprezentuje segment 2000 malých spoločností) index v máji zaznamenal nárast o približne 5 %, stále zaostáva za S&P 500 v tomto roku. Index malých spoločností má celkový výnos 2 % v roku 2024, vrátane dividend, čo je menej ako 11 % výnos S&P 500. Toto zaostávanie však môže značiť potenciál. „Malé americké spoločnosti zostávajú atraktívne ocenené v porovnaní s veľkými spoločnosťami,“ uviedla Saira Malik, hlavná investičná riaditeľka v Nuveen.

Brian Drubetsky, portfólio manažér v Cullen Small Cap Value fund, uvádza, že „dividendové výnosy malých spoločností sú oveľa vyššie, pretože ceny ich akcií klesli.“ Dividendový výnos totiž vyjadruje ročnú sumu dividend vyplatených na akciu v pomere k aktuálnej trhovej cene akcie. Uvádza sa v percentách a pomáha investorom porozumieť, akú časť z ich investície do akcie spoločnosti by mohli očakávať ako návrat v podobe dividend za jeden rok, predpokladajúc, že výška dividendy zostane nezmenená. V súčasnosti je dividendový výnos v rámci S&P 500 na úrovni 1,3 % a v rámci indexu Russell 2000 ide o 1,2 %. Ide tak o najmenší rozdiel od roku 2020 a jeden z najmenších vôbec.

Pozrime sa ešte na dividendový výplatný pomer (dividend payout ratio) v rámci Russell 2000 a S&P 500. Dividend payout ratio je finančný ukazovateľ, ktorý vyjadruje percentuálny podiel zisku spoločnosti, ktorý je vyplatený akcionárom vo forme dividend. Tento pomer poskytuje investorom predstavu o tom, koľko peňazí spoločnosť vracia svojim akcionárom z jej zisku, a koľko si ponecháva na reinvestície do budúceho rastu, splácanie dlhu alebo iné účely. Index Russell 2000 momentálne disponuje s dividend payout ratiom na úrovni 13,32 %.

Dôvody prečo investovať do malých spoločností?

Investície do malých spoločností prinášajú potenciál na získanie vysokých dividendových výnosov. Malé spoločnosti môžu byť atraktívnou alternatívou k veľkým dividendovým platiteľom. Niektoré z týchto spoločností sa môžu stať akvizičným cieľom väčších firiem za pekný prémiový bonus. Fúzie a akvizície by mohli nabrať na intenzite, ak začnú klesať úrokové sadzby.

Práve očakávania, že centrálne banky budú znižovať úrokové sadzby sú ďalším faktorom, prečo by sa investícia do nízkokapitalizovaných firiem mohla vyplatiť. Vysoké sadzby totiž zaťažujú financovanie malých firiem podstatne viac ako v prípade veľkých spoločností. Nižšie úrokové sadzby znamenajú nižšie náklady na pôžičky, čo môže malým firmám umožniť ľahší prístup k potrebnému kapitálu na rast a expanziu.

Lacnejšie úvery zlepšia cash flow malých podnikov, umožnia lepšie riadenie bežných operácií a poskytnú im finančný vankúš. Nižšie úrokové sadzby môžu zvýšiť spotrebiteľský dopyt, čo sa prejaví vyššími tržbami pre malé firmy. Zníženie úrokových sadzieb môže mať celkovo pozitívny vplyv na malé firmy, zlepšujúc ich finančnú situáciu a schopnosť rastu.

ECB nedávno znížila sadzby prvý krát od roku 2019 a očakáva sa, že americká centrálna banka FED bude znižovať sadzby v tomto roku. V súčasnosti 48 % analytikov odhaduje, že FED zníži sadzby na svojom zasadnutí v septembri o 25 bázických bodov na 5 až 5,25 %. Taktiež sa predstavitelia Fedu vyjadrili, že očakávajú agresívnejšie znižovanie sadzieb v budúcom roku. Na základe údajov analytikov z Bank of America, majú firmy s nízkou trhovou kapitalizáciou tendenciu prekonávať výkonnosť veľkých firiem v 6 až 12 mesiacoch po prvom znížení sadzieb.

Malé firmy s veľkými dividendami. Dobrý dôvod na nákup?
Zdroj: Fama French

Hyman z ProShares hovorí, že niektoré malé spoločnosti zostanú malé, ale stále budú úspešné pre svojich akcionárov. „Niektoré z týchto spoločností sú jednoducho dobre riadené, nerobia hlúpe veci so svojimi peniazmi a stále vyplácajú dividendy, čím vás zoberú na ziskovú jazdu.“

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti si môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokObavy z konkurenčných AI nástrojov pochované, Adobe si pripisuje 15 %
Ďalší článokAkcie na 10 minút #13 Apple vracia úder a EÚ proti čínskym elektromobilom
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno