AppLovin opäť rastie

Akcie spoločnosti AppLovin vyskočili po oznámení výsledkov za prvý štvrťrok, kde spoločnosť zaznamenala nárast tržieb o 48 % na 1,06 miliardy USD. Akcie spoločnosti patria medzi najvýkonnejšie na trhu za posledný rok, s rastom o takmer 250 %. Od začiatku roka si pripísali už 112,7 % a pokračujú tak vo výborných výkonoch z minulého roka, keď sa spoločnosť zaradila medzi 50 najlepších akcií na svete z hľadiska výnosu. V rámci celého roku 2023 dosiahla výborné 9. miesto s výnosom 287 %.

Rast spoločnosti sa zrýchlil po uvedení Axon 2, reklamnej technológie založenej na umelej inteligencii (AI), v druhom štvrťroku minulého roka. Od uvedenia Axon 2 zaznamenala spoločnosť zrýchlenie rastu tržieb zo softvérovej platformy každý štvrťrok. Posledný štvrťrok nebol výnimkou, keď tržby zo softvérovej platformy vzrástli o 91 % na rekordných 678 miliónov USD, čo je nárast z 88 % rastu v štvrtom štvrťroku. Tržby z pôvodných aplikácií spoločnosti medzitým vzrástli o 5 % na 380 miliónov USD.

Silný rast tržieb sa premietol aj do výrazného nárastu ziskovosti. V prvom štvrťroku sa čistý zisk firmy zvýšil zo straty 4,5 milióna USD na zisk 236 miliónov USD. Upravený zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) sa zdvojnásobil na 549 miliónov USD. Spoločnosť tiež vygenerovala 393 miliónov USD z prevádzkového cash flow a 388 miliónov USD z voľného cash flow. Štvrťrok ukončila s čistým dlhom 3,1 miliardy USD, takže tento silný rast cash flow môže byť použitý na splácanie dlhov. Spoločnosť tiež odkúpila 14,9 milióna svojich akcií v tomto štvrťroku.

Spoločnosť ťaží zo zrýchlenia trhu mobilnej reklamy, ako aj z pokračujúceho prijímania real-time bidding. Tento proces pomáha spoločnosti dvoma spôsobmi. Po prvé, vydavatelia môžu zobrazovať viac reklám svojim zákazníkom, pretože real-time bidding rýchlejšie uzatvára aukcie. Firma zároveň účtuje poplatky za real-time bidding so službou Max, ktorú zákazníci používajú na zvýšenie príjmov z aplikácií.

AppLovin s Axon 2

Úspech zákazníkov mobilných hier AppLovin s Axon 2 vyvolal veľký záujem o produkt v celom odvetví. Manažment uviedol, že to viedlo k príchodu mnohých nových zákazníkov mobilných hier na jej platformu počas minulého roka. Firma tradične spolupracuje prevažne s hernými aplikáciami. Nový AI engine však uľahčil spoločnosti rozšíriť počet inzerentov, s ktorými spolupracuje, vzhľadom na jeho prediktívnu povahu a zvýšené využívanie automatizácie. To viedlo k nárastu počtu zákazníkov mimo herných aplikácií.

Spoločnosť tiež plánuje využiť Axon 2 na presun do webového marketingu a e-commerce. AppLovin pracuje na spustení prvej formy webovej reklamy na svojej platforme. Tá bude zameraná na e-commerce, kde sa mnoho transakcií uskutočňuje priamo na webových stránkach a nie v aplikáciách. Spoločnosť plánuje spustiť tento nový produkt neskôr v tomto štvrťroku. Manažment poznamenal, že nebude schopný udržať viac ako 90 % rast softvérovej platformy každý štvrťrok, ale plánuje dlhodobo rásť v tomto segmente o 20 až 30 %.

Okrem spoločnosti Nvidia je AppLovin jedným z najväčších profitujúcich z AI. Uvedenie technológie Axon 2 založenej na AI bolo pre spoločnosť transformačné, čo je jasne vidieť na jej výsledkoch. Spoločnosť má pred sebou dlhú cestu rastu. Hoci nebude rásť tak rýchlo, ako tomu bolo po prvotnom uvedení Axon 2, mala by mať ešte mnoho rokov silného rastu.

Gaming a čísla

Približne pred mesiacom agentúra SparkLabs zverejnila správu Gaming App Insights Report, na základe ktorej rast inštalácií herných aplikácií a výnosov aplikácií za rok 2023 vzrástol a v roku 2024 by mal v tomto trende pokračovať. Na základe dát z reportu tržby z hier v aplikáciách zaznamenali v roku 2023 pozoruhodný 6 % medziročný nárast a v decembri stúpli najvyššie o 17 % nad ročným priemerom a o 21 % medziročne. Tento rast pokračoval aj v roku 2024, pričom výnosy z aplikácií sa už v januári zvýšili medziročne o 13 %.

AppLovin, jedna z najlepších akcií roku 2023, raketovo rastie
Zdroj: Cision

Športové a simulačné hry sa umiestnili na vrchole rebríčka, pričom počet inštalácií medziročne vzrástol o 61 % a 53 %. Tesne za nimi nasledovali arkádové hry s 38 %. Hranie má výrazne vyššiu mieru aktivácie ATT ako zvyšok odvetvia aplikácií s celosvetovým priemerom až 39 % v 1. štvrťroku 2024 (oproti 36 % v 1. štvrťroku 2023).

Priestor mobilných aplikácií je obrovský a neustále rastie. Podľa portálu Statista dosiahol trh s mobilnými aplikáciami tržby 422 miliárd USD v roku 2022, čo je 5 % nárast oproti roku 2021, v ktorom tržby predstavovali 404 miliárd USD. Najväčším segmentom boli hry, na ktoré sa špecializuje AppLovin (155,1 miliardy USD). Očakáva sa, že do roku 2027 dosiahne odvetvie mobilných aplikácií celkové príjmy 674 miliárd USD, pričom hry by mali dosiahnuť 250 miliárd USD.

AppLovin, jedna z najlepších akcií roku 2023, raketovo rastie
Zdroj:Statista

Ďalšia zaujímavá štatistika ukazuje, že reklama je zďaleka najväčším zdrojom príjmov pre mobilné aplikácie, po ktorých nasledujú nákupy v aplikácii. Kým v roku 2022 bol podiel na príjmoch z reklamy 63 %, v roku 2027 sa očakáva dosiahnutie 67 %. Zvyšujúci sa podiel reklamy funguje ako zosilňovač pre už rastúci cieľový trh AppLovin.

Ďalším motorom biznisu by bola transformácia, ktorou AppLovin prechádza. Akcie AppLovin sme zaradili v minulom roku tiež medzi 3 dynamické akcie, ktoré majú skvelé momentum.

Akcie AppLovin


Akcie Airbnb za posledných 12 mesiacov stúpli o +228,8 % na 82,5 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 49,7 násobok zisku na akciu (P/E), 21,3 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 21,6 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 27,1 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

Ako si viedli konkurenti zdieľaných jázd?
Datadog oznámil zmenu na poste prezidenta, akcie odpísali 11 %.
Streamovací biznis Walt Disney prvý krát v histórii v zisku
Zisk Palantiru vzrástol o takmer 500 %, akcie odpisujú 10 %
Farmaceutický gigant Novo Nordisk zlepšuje výhľad
Apple: Najväčší buyback v histórií USA a zvýšenie dividendy
Amazon s najväčším rastom tržieb z cloudu za viac ako rok
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt
PayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Producent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokCrocs láme rekordy, renesancia značky pokračuje
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno