Kvartálne výsledky

Kvartálna sezóna nám pomaly, ale isto končí, avšak investori netrpezlivo čakajú na súčasného miláčika Wall Street, Nividiu, ktorá bude reportovať svoje štvrťročné čísla v stredu po zavretí obchodovania. Tento týždeň však nebude len o Nvidií, môžeme sa tešiť aj na viaceré zvučné mená, ako softvérovú firmu Snowflake, strojcu superlacnej platformy Temu, Pinduoduo, maloobchodného giganta Target, či miláčika “čias covidových“ Zoom. V tomto článku sa však pozrieme na lídra v sektore IT bezpečnosti – Palo Alto Networks.

Firma je spolu s jeho hlavným konkurentom Crowdstike považovaná za benchmark sektora kybernetickej bezpečnosti. S rastúcim trendom digitalizácie, rastie počet kybernetických útokov. Ich cieľom je získať prístup k citlivým údajom, narúšať prevádzku alebo spôsobiť iné formy poškodenia cieľového subjektu. Podľa odhadu McKinsey & Company by mohli kybernetické útoky od roku 2025 ročne spôsobiť škody až vo výške 10,5 bilióna USD. Útoky sa stávajú čoraz sofistikovanejšími a je pravdepodobné, že ich úroveň zdokonalí aj umelá inteligencia.

Tomuto sektoru sa dostáva ešte viac pozornosti pred prezidentskými voľbami, ktoré sa budú konať po celom svete v roku 2024. Firmy zaoberajúce sa kybernetickou bezpečnosťou sa tak pripravujú na prichádzajúcu vlnu hackerov. Podľa analytikov by mali výdavky federálnej vlády na kybernetickú bezpečnosť v roku 2024 vzrásť.

Výskumná spoločnosť Gartner nedávno aktualizovala svoju prognózu podnikových výdavkov na kybernetickú bezpečnosť. Výskumná firma vidí v roku 2024 nárast o 14 % na 215 miliárd USD. To je viac oproti predchádzajúcej prognóze rastu o 11 %. A to je lepšie ako väčšina kategórií výdavkov na informačné technológie. Gartner predpovedá, že v roku 2024 výdavky na cloudové bezpečnostné produkty a služby vyskočia takmer o 25 % na 7 miliárd USD.

Palo Alto, s trhovou hodnotou 115,4 miliardy USD, je najväčším hráčom na trhu kybernetickej bezpečnosti, pričom jeho trhová hodnota v minulom roku vzrástla o viac ako 120 %. Avšak, v rámci posledných kvartálnych výsledkov, Palo Alto zažil najväčší pokles za posledných 7 rokov, keď jeho akcie odpísali -25 %. Manažment totiž znížil svoj odhad celoročných tržieb. Tento krok znovu zvýšil obavy v celom odvetví, že zákazníci začínajú šetriť aj napriek sérii významných kybernetických útokov.

Tieto obavy prichádzajú približne po troch mesiacoch opäť, líder sektora odpísal po reportovaní čísel z tretieho kvartálu ďalších -9 %, a to ja napriek tomu, že výsledky prekonali očakávania analytikov. Spoločnosť za posledné štyri štvrťroky trikrát prekonala konsenzuálne odhady v rámci tržieb.

Najdôležitejšie čísla

Tržby za tretí kvartál 2024 dosiahli úroveň 1,98 miliardy USD, čo predstavuje zvýšenie o 15 % v porovnaní s minulým rokom. Odhady analytikov z Wall Street boli na úrovni 1,97 miliardy USD. Rast predaja produktov „firewall“ v tomto štvrťroku zrýchlil, keď dosiahol 390,7 miliónov USD, čo je nárast o 2,6 % oproti predchádzajúcemu roku. Celkové prevádzkové náklady vzrástli o 8,7 %. Prevádzkový zisk dosiahol 170 miliónov USD, čo predstavuje viac ako 100 % zvýšenie oproti minulému roku. Prevádzková marža sa zvýšila na 8,6 %, porovnateľne s 4,7 % zaznamenanými v rovnakom období minulého roku.

Palo Alto odpisuje 9 %
Zdroj: Palo Alto IR

Palo Alto zaznamenal čistý zisk vo výške 278,8 milióna USD alebo 0,81 USD na akciu v porovnaní s čistým príjmom podľa GAAP vo výške 107,8 milióna USD alebo 0,31 USD na akciu za tretí fiškálny štvrťrok 2023. Upravený zisk na akciu dosiahol hodnotu 1,32 USD na akciu, čo predstavuje nárast oproti priemernému konsenzu na Wall Street, ktorý očakával upravený zisk na akciu vo výške 1,25 USD.

Spoločnosť považuje fakturáciu za kľúčovú metriku, ktorú manažment používa na riadenie podnikania spoločnosti, a verí, že fakturácia poskytuje investorom dôležitý ukazovateľ zdravia a viditeľnosti podnikania, pretože zahŕňa výnosy z predplatného a podpory, ktoré sa primerane uznávajú v porovnaní so zmluvnými podmienkami.

Tá medziročne vzrástla o 3,6 % na 2,3 miliardy USD. Rast fakturácie bol ovplyvnený odloženými platobnými podmienkami, čo odrážalo posun v preferenciách zákazníkov v dôsledku vyšších nákladov. Manažment uznal, že stratégia zrýchlenej konsolidácie a platformizácie vyvolala v minulom štvrťroku značnú diskusiu a obavy.

Najdôležitejšie novinky

Spoločnosť zaznamenala pokles v rozšírenom obchodovaní po tom, čo poskytla slabú predpoveď na aktuálne obdobie, čo opäť vyvolalo obavy o spomaľovanie v sektore kybernetickej bezpečnosti. Akcie firmy klesli o takmer 9 %, pričom od začiatku roka si pripísali približne 7,8 %, zatiaľ čo S&P 500 vzrástol o 11,2 %.

V druhom kvartály 2024 oznámil manažment stratégiu „Zrýchlená platformizácia a konsolidácia“, ktorá znížila fakturácie kvôli zákazníckym výhodám. Čísla vtedy vystrašili investorov, a firma sa snažila akcionárov v tomto kvartáli upokojovať. Fakturácia ale opäť zaostala za očakávaniami, avšak manažment firmy predpovedá, že v štvrtom kvartáli rast fakturácie zrýchli o takmer 10 %. Fakturácie za štvrtý štvrťrok by mali dosiahnuť 3,43 až 3,48 miliardy USD. Analytici odhadovali 3,47 miliardy USD.

Manažment poskytol finančný výhľad na štvrtý štvrťrok 2024, v ktorom očakáva, že tržby budú v rozmedzí od 2,15 do 2,17 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 10 až 11 %. Upravený non-GAAP čistý zisk na akciu by mal byť v rozmedzí 1,40 až 1,42 USD, pričom sa použije 345 až 347 miliónov akcií v obehu.

Čo sa týka celého fiškálneho roka 2024, manažment očakáva, že tržby dosiahnu od 7,99 do 8,01 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 16 % a non-GAAP čistý zisk na akciu by mal byť v rozmedzí 5,56 až 5,58 USD, pričom sa použije 343 až 344 miliónov akcií v obehu. Celkové fakturácie budú v rozmedzí od 10,13 do 10,18 miliardy USD, čo predstavuje medziročný nárast o 10 % až 11 %.

Ročný opakovaný príjem (ARR) z produktov novej generácie, jeden z ukazovateľov, na ktoré vedenie spoločnosti Palo Alto upozorňuje, dosiahol 3,79 miliardy USD, čo prekonalo priemerný odhad 3,71 miliardy USD a znamená nárast o 47 %. Zostávajúce výkonnostné záväzky, ktoré predstavujú zmluvné predaje, ktoré ešte neboli fakturované, dosiahli 11,3 miliardy USD, čo je nárast o 23 %.

Nedávno firma Palo Alto spolupracovala s IBM na vylepšení svojich bezpečnostných platforiem pomocou funkcií umelej inteligencie (AI) s cieľom poskytovať bezpečnostné riešenia poháňané AI. V rámci tohto partnerstva sa Palo Alto chystá získať aktíva QRadar SaaS od IBM, aby vylepšila svoju platformu Cortex XSIAM. Finančný dopad partnerstva IBM je stále neistý, pričom vykázané výnosy môžu byť oveľa nižšie ako 100 miliónov USD v príjmoch QRadar SaaS vykázaných za kalendárny rok 2023.

Akcie Palo Alto


Akcie firmy za posledných 12 mesiacov stúpli o +68,5 % na 323,7 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 50 násobok zisku na akciu (P/E), 52,3 násobok očakávaného budúcoročného zisku na akciu (Forward P/E) a 106,3 násobok EV/EBITDA. Trhová kapitalizácia spoločnosti je 104,6 miliardy USD.


Ďalšie výsledky z tejto kvartálnej sezóny

AppLovin, jedna z najlepších akcií roku 2023, raketovo rastie
Ako si viedli konkurenti zdieľaných jázd?
Datadog oznámil zmenu na poste prezidenta, akcie odpísali 11 %.
Streamovací biznis Walt Disney prvý krát v histórii v zisku
Zisk Palantiru vzrástol o takmer 500 %, akcie odpisujú 10 %
Farmaceutický gigant Novo Nordisk zlepšuje výhľad
Apple: Najväčší buyback v histórií USA a zvýšenie dividendy
Amazon s najväčším rastom tržieb z cloudu za viac ako rok
Najhodnotnejšia biofarmaceutická firma na svete, Eli Lilly, hlási silný dopyt
PayPal zvyšuje marže aj výhľad, akcie rastú o 5 %
Producent Indiana Jones či Krsného otca, Paramount Global, odvolal generálneho riaditeľa
Ako sa darilo ropným gigantom v prvom kvartáli tohto roku?
Majiteľ značiek Dove či Rexona, Unilever, hlási návrat spotrebiteľov
Intel výrazne zaostáva, akcie v tomto roku klesli o tretinu
Google s historicky prvou dividendou, zvyšuje tiež buyback o 70 miliárd USD
Najhodnotnejšia firma na svete Microsoft prekonáva odhady, cloud zrýchľuje
Meta odpisuje 15 %, Zuckerberg: „múdri akcionári ostanú“
Boeing hlási prvý pokles tržieb za viac ako 2 roky, poráža však očakávania
Visa prekonáva očakávania, spotrebitelia míňajú aj napriek vysokej inflácií
Tesla s prvým poklesom tržieb v histórii, zisk klesol o polovicu
SAP myslí na budúcnosť, budovanie AI a prevádzková efektivita
Netflix s najlepším začiatkom roka od 2020, akcie však padajú o 6 %
TSMC: zlepšenie výhľadu a rast marcových tržieb najlepší za 2 roky, bude to stačiť?
Najhodnotnejší módny dom na svete LVMH so solídnymi predajmi
Výsledky ASML sklamaním, európsky klenot sľubuje oživenie v druhej polovici roka
Americké banky odštartovali výsledkovú sezónu, Wall Street ožíva

Ďalšie kvartálne výsledky v krátkych správach a na našich sociálnych sieťach
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Ďalší článokMicrosoft načrtol budúcnosť, prevalcuje Apple?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno