Finančné trhy tento týždeň


V porovnaní s minulým týždňom, ktorý bol plný dôležitých ekonomických a podnikových údajov, sa tento týždeň zdá byť pokojnejší a v ekonomickom kalendári neočakávame kľúčové udalosti, ktoré by mohli významne ovplyvniť trhy na dlhšie obdobie.

Tento týždeň budú zaujímavé nemecké štatistiky z priemyslu a americká spotrebiteľská dôvera. Ich vplyv na trhy by však mal byť len krátkodobý. Ďalej sa bude sledovať rozhodnutie Bank of England o úrokových sadzbách. Hoci očakávania ich zníženia sú stále v nedohľadne a bankári o tejto možnosti budú diskutovať, je nepravdepodobné, že by k tomu došlo už teraz. Predpokladá sa, že pravdepodobný termín pre zmenu sadzieb by mohol byť až v auguste.

Prieskum University of Michigan pravdepodobne poukáže na zhoršenie spotrebiteľskej dôvery, a to na pozadí obáv z inflácie a ochladzovania sa trhu práce. Ročné inflačné očakávania by mali podľa predikcií zostať na rovnakých hodnotách, teda na 3,2 %.

Snimek obrazovky 2024 05 07 095327

Žiadosti o dávky v nezamestnanosti

Počet nových žiadostí o podporu mal vzrásť, a to na pozadí oznámení o zvýšení minimálnej mzdy. Napriek nízkym hodnotám žiadostí o podporu zostávajú analytici skeptickí k odolnosti trhu práce, a to z dôvodu nízkej miery čerpania podpory v nezamestnanosti.

Snimek obrazovky 2024 05 07 095732

Kalendár výsledkov sa vytráca

Kalendár firemných výsledkov tento týždeň nie je tak naplnený, ako tomu bolo v minulých dňoch. Hoci počet reportujúcich spoločností zostáva vysoký, chýbajú v ňom tie, ktoré by mohli významnejšie ovplyvniť celý trh alebo aspoň špecifické sektory. Pozornosť sa bude sústrediť na spoločnosť Nvidia, ktorej výsledky sú však očakávané až o dva týždne. Medzitým bude zaujímavé sledovať, ako sa vyvíja celková sezóna výsledkov, kde zatiaľ viac ako 80 % spoločností prekonalo očakávania.

Zo zámoria sa môžeme tešiť na reporty veľkých mien, ako sú Walt Disney a Warner Bros Discovery. Týždeň bude bohatý aj na výsledky titulov z indexu DAX.

vysledky 7 5 2024

Japonský jen sa stabilizuje

Japonský jen sa po nedávnych intervenciách stabilizuje tesne pod úrovňou 154 jenov za dolár. Intervencie pravdepodobne vykonané vládou či centrálnou bankou teraz zanechávajú hráčov na trhu jenu v neistote ohľadom ďalších krokov. Hoci boj proti centrálnej banke môže byť ťažký, vládne odhodlanie posilňovať menu možno nebude tak výrazné, ako sa zdá.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokŠtvrťročné výsledky XTB: trend pasívneho investovania podporuje silný rast
Ďalší článokZisk Palantiru vzrástol o takmer 500 %, akcie odpisujú 10 %
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno