Warren Buffett predáva Apple!

Veľké americké fondy, ktoré spravujú viac ako 100 miliónov dolárov, musia štyrikrát ročne do 45 dní po skončení štvrťroka nahlásiť regulačným orgánom zmeny vo svojich portfóliách. V tomto štvrťroku vyšiel tento dátum na 14. 2., takže sme sa napríklad dozvedeli, aké zmeny vykonal vo svojom portfóliu Warren Buffett. Ten má väčšinu svojich podielov v akciách konglomerátu Berkshire Hathaway, kde je aj generálnym riaditeľom. Treba však dodať, že okrem Buffetta môžu zmeny vykonávať aj jeho investiční manažéri a vo väčšine prípadov, najmä pokiaľ ide o menšie transakcie, to tak zrejme je. Dlhodobo sa však spoločnosti aj akciám darí dobre a pohybujú sa okolo svojich historických maxím. Akcie triedy B (BRKB.US) sa pohybujú len niekoľko dolárov pod hranicou 400 dolárov. Aké zmeny teda urobil legendárny investor so svojim tímom tentoraz?

Warren Buffett predáva Apple!

Zdroj: xStation

Nákupy

Posledný štvrťrok minulého roka neprinieslo žiadne veľké prekvapenie a všeobecne by sa dalo zhrnúť, že Buffett s veľkými nákupmi vyčkáva. V skutočnosti Berkshire iba mierne zvýšila svoje podiely v dvoch ropných spoločnostiach, Chevrone a Occidental Petroleum. Okrem toho tiež mierne zvýšila svoju nepatrnú pozíciu v spoločnosti Sirius XM, ale v tomto prípade išlo skutočne len o kozmetickú zmenu.

Predeje

Z pohľadu predaja akcií je ale situácia Berkshire Hathaway zaujímavejšia, spoločnosť totiž odpredávala hneď niekoľko svojich pozícií. Za zmienku stojí predovšetkým odpredaj 1,1 % akcií spoločnosti Apple, čo je zďaleka najväčšia pozícia spoločnosti Berkshire, ktorá tvorí viac ako polovicu celkovej hodnoty portfólia vo výške takmer 175 miliárd dolárov. V tomto prípade však išlo o predaj malého množstva akcií, takže je možné, že niektorý z Buffettových manažérov predal časť svojich akcií. Okrem spoločnosti Apple znižovala Berkshire svoje pozície v mediálnej spoločnosti Paramount a výrobcu počítačov a tlačiarní HP.

Berkshire však tiež niekoľko pozícií úplne odpredala. Napríklad akcie najväčšej americkej stavebnej spoločnosti D.R. Horton, ktoré kúpila len nedávno, ale aj spoločnosti Markel, ktorá je niekedy prirovnávaná k samotnej Berkshire Hathaway. Ďalej predali aj akcie brazílskej fintech spoločnosti StoneCo a tiež Globe Life. Vo všetkých štyroch prípadoch sa však jednalo o skutočne miniatúrne pozície, ktoré predstavovali iba stotiny percenta hodnoty celého portfólia.

WB2

Zdroj: dataroma.com

Všeobecne teda môžeme povedať, že v poslednom štvrťroku Warren Buffett a jeho ľudia neuskutočnili žiadne veľké obchody a za najzaujímavejšie transakcie možno považovať odpredaj malej časti spoločnosti Apple a nákup akcií ropných spoločností. Avšak samotný fakt, že Buffett neprejavuje žiadnu nákupnú aktivitu, môže byť znamením, že očakáva prepady na obzore.

Podrobné informácie o aktuálnom stave portfólia Berkshire Hathaway nájdete v novom videu Tomáša Vranku: https://www.youtube.com/watch?v=b-DgCjXutoQ.

Pokiaľ sami chcete obchodovať akcie spoločnosti Berkshire Hathaway a tisícov ďalších firiem, u XTB je obchodovanie cenných papierov úplne bez transakčných poplatkov do mesačného obratu 100 000 EUR. Viac informácií na: https://akcie-sk.xtb.com/nepreplacajte-pri-investovani-do-akcii

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokBiogen v problémoch, výskum lieku na Alzheimerovú chorobu na rázcestí
Ďalší článokTrade Desk ťaží z oživenia reklamy, akcie vzrástli o 20 %

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno