Kvartálne výsledky

Výsledková sezóna pokračuje v plnom prúde. V tomto týždni sme sa bližšie pozreli na výsledky spoločností Walt Disney, Warner Bros. Discovery, Ryanair, Datadog, Warner Bros. Discovery, českého ČEZu, ale aj mnoho ďalších v našich krátkych správach. Udalosťou, ktorá najviac zaujala vo švrtok, bolo zverejnenie štvrťročných výsledkov spoločnosti The Trade Desk, po ktorej sa akcie firmy prepadli o -28,1 % na 55,23 USD.

Spoločnosť Trade Desk v 3. štvrťroku dosiahla rýchly rast tržieb, zisku a ďalších kľúčových ukazovateľov, pričom prekonala analytické predpoklady. Slabý výhľad manažmentu na posledný kvartál roku však investorov sklamal, na čo akcie firmy reagovali prudkým poklesom. Na správu reagovali negatívne aj akcie spoločností pôsobiacich v oblasti sociálnych médií, ktoré sa spoliehajú na predaj reklamy, ako Meta Platforms, Snap alebo Interest.

Najdôležitejšie čísla

ZfHgT v voj k ov ch hospod rskych ukazovate ov spolo nosti the trade desk

„3. štvrťrok bol pre The Trade Desk silným štvrťrokom, keďže sme dosiahli tržby vo výške 493 miliónov USD, čím sme zrýchlili rast na 25 %. Tento výkon podčiarkuje prémiu, ktorú inzerenti kladú na presnosť, agilnosť a transparentnosť, keď sa snažia maximalizovať návratnosť svojich kampaní,“ povedal Jeff Green, spoluzakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti The Trade Desk. „Ako vstupujeme do nášho najrušnejšieho obdobia roka a pozeráme sa dopredu na rok 2024, nikdy sme neboli v lepšej pozícii, aby sme získali väčší podiel z reklamného trhu v hodnote 1 bilióna USD. S generačným posunom k CTV, rastúcimi príležitosťami v shopper marketingu, naším vedúcim postavením v oblasti identity a naším najdôležitejším vydaním produktu v histórii spoločnosti Kokai, máme lepšiu pozíciu ako kedykoľvek predtým, aby sme pomohli inzerentom využiť údaje na podporu rastu a odlíšenie ich značiek.“

Najdôležitejšie novinky

Trade Desk v 3. štvrťroku medziročne zvýšil príjmy o 25 % na 493 miliónov USD, čo prekonalo odhady analytikov, ktorí počítali s 487 miliónmi USD. Prevádzkový zisk vzrástol takmer o tretinu na 38 miliónov USD, pričom sa mierne zvýšila aj prevádzková zisková marža. Čistý zisk stúpol o 148 % na 39 miliónov, resp. 0,08 USD na akciu a upravený zisk na 0,33 USD na akciu, čo prekonalo očakávania analytikov (0,29 USD).

Na týchto číslach bolo všetko v poriadku, čo ale investorov zneistilo bol výhľad manažmentu. V decembrovom kvartáli firma očakáva tržby na úrovni 580 miliónov USD, avšak analytici v priemere očakávali až 610 miliónov USD. Trade Desk poskytuje reklamnú technológiu, ktorá je alternatívou služieb ponúkaných spoločnosťami Google, Meta a Amazon. Platformu na nákup reklám využíva mnoho svetových inzerentov a značiek, ako Warner Bros. Discovery, Walmart a NBCUniversal.

Prognóza vedenia firmy ukazuje, že „ekonomické tlaky môžu zaťažovať reklamný trh a opätovné zrýchlenie rastu príjmov, ktoré je modelované na rok 2024, môže byť predčasné,“ uviedli analytici Bloomberg Intelligence Geetha Ranganathan a Kevin Near.

Generálny riaditeľ Jeff Green po zverejnení prognózy uviedol, že Trade Desk začal v októbri zaznamenávať znižovanie výdavkov v odvetviach, ako je automobilový priemysel a spotrebná elektronika, ale „najmä v oblasti mobilných telefónov, médií a zábavy. Začiatkom tohto mesiaca „sme svedkami stabilizácie výdavkov,“ povedal Green.

Trh s digitálnou reklamou sa zdal byť pripravený na oživenie po tom, čo Meta, Snap a Pinterest v poslednom štvrťroku prekonali očakávania analytikov.

Akcie The Trade Desk


Akcie Trade Desk napriek včerajšiemu prudkému poklesu od začiatku roka vzrástli o +74,5 % na 76,81 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 295,7 násobok zisku na akciu (P/E); 74,4 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 173,6 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny


Disney so silným rastom používateľov i zisku avizuje ďalšie úspory, akcie sa odrážajú od dna
Matka Game of Thrones, Warner Bros. Discovery, zaznamenala prepad akcií o takmer 20 %
Ryanair po rekordnom zisku sľubuje investorom dividendu
Apple porazil očakávania, ale problémom je výhľad, akcie klesajú o 3 %
Akcie firmy Palantir na roztrhanie, pripisujú 17 % po zlepšení celoročného výhľadu
PayPal zvyšuje výhľad a akcie sa odrážajú od dna
Najcennejšia európska firma Novo Nordisk zvýšila zisk o 56 % vďaka lieku na chudnutie
Výrobca čipov AMD prekonal odhady Wall Street, jeho čip na umelú inteligenciu bude generovať miliardy
Erste ve 3Q překonala očekávání na úrovni čistého zisku. Hlavním pozitivem je navýšený výhled
Enphase Energy čelí problémom so solárnou energiou, slabá prognóza tržieb poslala akcie dole o 15 %
Prepad luxusu sa zintenzívňuje, Kering s najväčším poklesom tržieb od roku 2020
Zisk ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron po oznámení mega-akvizícií stúpol
Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokRevízia cieľov firmy Adyen poslala jej akcie nahor o 37 %
Ďalší článokVýsledková sezóna sa blíži ku koncu: Je big tech stále nezastaviteľný?
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno