Najvýkonnejšie akcie za rok 2023

Dobrú náladu na finančných trhoch vyvolával úspešný boj centrálnych bánk s infláciou. Tá klesla v USA na 3,1 % av eurozóne na 2,4 %, čo sú už hodnoty blízke cieľovým 2 %. Keďže sa rast spotrebiteľských cien dostáva pod kontrolu, centrálne banky získavajú priestor na zníženie úrokových sadzieb už v prvom polroku 2024.

Dôležité je ale to, že sa potvrdili očakávania investorov ohľadom mäkkého pristátia ekonomiky. Tým je zníženie inflácie bez vyvolania recesie a výrazného zvýšenia nezamestnanosti. Hospodárstvo USA preukázalo veľmi vysokú odolnosť a rastie silnejšie, než sa čakalo. Eurozóna aj celá EÚ síce balansujú na hrane recesie, ale tá by mala byť maximálne len veľmi mierna. So znížením sadzieb by sa mohla ekonomická aktivita začať viac oživovať.

soft landing
Najlepšie akcie roku dosiahli trojciferný výnos aj v dobe vysokých úrokových sadzieb

Vďaka týmto makroekonomickým faktorom sa v roku 2023 darilo najmä rizikovejším aktívam, najmä kryptomenám a akciám. Za finančným rokom 2023 sme sa podrobnejšie obzreli ešte v polovicii decembra. Včera sme sa detailnejšie pozreli na to, aký máme zame za sebou rok na akciových trhoch. Tentoraz sme sa rozhodli pozrieť na tie vôbec najlepšie akcie za rok 2023, teda na akcie firiem, ktoré priniesli svojim akcionárom najväčší výnos.

Na to, aby sme zaradili akcie do zoznamu, musela firma spĺňať jediné pravidlo, a to trhovú kapitalizáciu nad 5 miliárd USD. V dôsledku tohto pravidla sa do zoznamu nedostalo niekoľko známych technologických startupov vrátane Upstart (234 %), Opendoor (303 %), C3.ai (170 %) alebo Fastly (126 %). Zaujímavosťou je, že všetky spoločnosti v rebríčku si pripísali aspoň trojciferný výnos, teda viac ako 100 %. Zároveň sa v ňom udržalo mnoho akcií spoločností, ktoré viedli rebríček už v prvom polroku 2023.

Najlepšie akcie za rok 2023 – akcie s najvyšším výnosom

Rebríček ovládol zadlžený predajca áut Carvana, ktorý po ťažkých covidových rokoch oznámil úsporný režim a návrat k ziskovosti, s výnosom 1017 %. Veľmi dobre sa darilo aj firmám, ktoré sú nejakým spôsobom spojené s kryptomenami. Keďže rok 2023 prial digitálnym aktívam, odrazilo sa to aj na výkonnosti tejto triedy spoločností. Spoločnosť Marathon Digital je zameraná na ťažbu kryptomien a jej akcie vystrelili o 722 %. Na šiestom mieste sa umiestnila americká kryptoburza Coinbase s nárastom o 427 %. MicroStrategy sa špecializuje na oblasť business intelligence (BI), mobilných softvérov a cloudových služieb. To ale nie je dôvodom toho, prečo si jej akcie pripísali 372 %. Podnik vlastní 189 150 Bitcoinov.

Najlepšie akcie za rok 2023 s najvyšším percentuálnym výnosom a zhodnotením
Najlepšie akcie za rok 2023 s najvyšším percentuálnym výnosom, resp. zhodnotením

V rebríčku nájdeme viacero farmaceutických podnikov, ktorých potenciálne liečby sa vyvíjajú dobre. Akcie ImmunoGen sa umiestnili na treťom mieste, keď vzrástli v roku 2023 o 499 %. O priečku nižšie sú akcie BridgeBio Pharma s výnosom 449 % a v zozname nádejeme aj akcie Immunovant (139 %) a Bonnesuport (124 %).

Medzi najlepšie akcie to dotiahlo aj niekoľko bánk a firiem z finančného priemyslu. Ide napríklad o poskytovateľa BNPL pôžičiek Affirm s výnosom 431 %, ktorý nedávno oznámil dôležité partnerstvo s Walmartom. V rebríčku nájdeme ale aj akcie americkej F&G Annuities & Life, poľskej Alior Bank a brazílskej digitálnej banky Nu Holdings. Tú sme zaradili aj medzi rozvojové akcie s potenciálom, ktoré by nemali chýbať na tvojom watchliste. Bankové akcie sa tešili najmä z dobrého záveru roka a to napriek tomu, že počas roka boli banky oproti širšiemu trhu ocenené na historickom minime. Nakoniec tak dali zabudnúť na krachy viacero regionálnych bánk, ale aj pád veľkej švajčiarskej Credit Suisse.

Nemožno zabudnúť na umelú inteligenciu. Odkedy firma OpenAI podporovaná Microsoftom predstavila svoju generatívnu umelú inteligenciu ChatGPT, sa podniky predbiehajú v tom, kto predstaví lepší produkt. Mnoho noviniek predstavil Google vrátane vlastného chatbota Bard a podľ vlastných slov najschopnejšiu umelú inteligenciu Gemini. Dnes nie je technologická firma, ktorá by sa nesnažila do svojich operácií aplikovať prvky AI a niet divu. Umelá inteligencia má do roku 2030 pomôcť zvýšiť svetový HDP o 14 % vďaka vyššej produktivite.

Zatiaľ najviac benefituje z rozmachu umelej inteligencie Nvidia, ktorej akcie počas roka stúpli o 239 %, vďaka čomu jej trhová kapitalizácia prekonala 1 bilión USD. Nvidii sme sa nedávno venovali aj v našej analýze:

Na vavrínoch nespí, ale ani konkurencia. Spoločnosť AMD predstavila vlastný čip MI300 na umelú inteligenciu a žnie s ním úspech. Akcie AMD si pripísali 130 %. Medzi najlepšie akcie za rok 2023 sa zaradila aj spoločnosť Palantir s nárastom o 174 % po tom, čo predstavila svoju novú AI na analýzu dát a podľa slov firmy evidujú bezprecedentný dopyt po nej. Za zmienku stoja aj ďalšie firmy z odvetvia IT, ako Applovin, Super Micro Computer, Samsara, Celestica, Onto Innovation a Elastic. Samsaru a Applovin sme tiež zaradili medzi 3 dynamické akcie, ktoré majú skvelé momentum. Nemožno zabudnúť ani na technologického giganta Meta Platforms, matku Facebooku a Instagramu, ktorá si počas roka pripísala 198 %. Firme ťaží z oživenia na trhu reklamy a efektívneho znižovania nákladov.

Vypichli by sme aj ďalšie známe spoločnosti, ktoré sa dokázali zaradiť medzi najlepšie akcie roku 2023. Tesla ukončila rok 2023 s výnosom 109 %. Edukačná platforma Duolingo si pripísala 228 %, pričom bola vďaka AI zaradená do zoznamu 100 najvplyvnejších firiem sveta. Odvážne vyjadrenia CEO americkej stávkovej spoločnosti Draftkings, v ktorej má podiel napr. aj mediálna firma Walt Disney, ktoré okrem iného obsahovali, že predaj ich akcií je najväčšia chyba, môže byť nakoniec pravda. Akcie podniku si v roku 2023 pripísali 215 %. Až 155 % si pripísali akcie Uberu po tom, čo firma dokázala generovať zisk a bola zaradená do indexu S&P 500.

Darilo sa aj poskytovateľom výletných plavieb Royal Carribean a Carnival, keď si pripísali 163 %, resp. 136 %. Švédska Spotify zažila veľmi vydarený rok, v ktorom presiahla 500 miliónov používateľov a jej akcie stúpli 139 %. Streamovacia spoločnosť Roku vzrástla o 139 %. So silného dopytu ťaží líder na trhu kyberbezpečnosti CrowdStrike, ktorého akcie sa zvýšili o 143 %. Zaujímavosťou je, že do rebríčka sa dostala napríklad aj poľská spoločnosť Budimex, ktorá bude na Slovensku stavať 17-kilometrový diaľničný úsek D1/D4. Jej akcie vzrástli o 121 %, pričom o rovnaké percento vzrástli aj akcie analytickej firmy Elastic, ktorá predstavila vlastné AI riešenia. Darilo sa aj britskému módnemu predajcovia Mark&Spencer.

Aké sektory ovládli trhy?

Ako naznačoval už menoslov firiem, medzi najlepšie akcie v roku 2023 sa zďaleka nedostali iba zástupcovia jediného sektoru. Ktoré boli ale tie úplne najvýkonnejšie z pohľadu indexu S&P 500?

Všetkým odvetviam vládli technológie, ktoré už ako sme spomínali, poháňala najmä umelá inteligencia. Vydarený rok majú za sebou aj komunikácie, ktoré ťahali Meta a Alphabet, ale tiež cestovateľské služby na čele s poskytovateľmi výletných plavieb a platforiem na ubytovanie, ako Booking a Expedia. S oživenia finančných trhov ťažili taktiež správcovia majetku, v ktorých čele bol Blackstone. Medzi päticu najlepších sektorov sa dostal aj priemysel.

Ktoré spoločnosti možno označiť za najlepšie akcie za rok 2023 z pohľadu percentuálneho výnosu, ktorý priniesli svojim akcionárom? Pozreli sme sa na 50 najvýkonnejších akcií za predošlý rok.
Najlepšie akcie – Heat mapa indexu S&P 500 v roku 2023, zdroj: VisualCapitalist

Naopak, v roku 2023 sa nedarilo akciám verejných služieb, ktoré si pripísali najhorší výkon v indexe S&P 500. S negatívnym výnosom skončil aj väčšina akcionárov spoločností označovaných ako spotrebiteľské defenzívne podniky, kam patrí napríklad Coca-Cola, PepsiCo, Procter & Gamble, Colgate-Palmolive, Unilever alebo tabákové firmy. Zmiešaný rok má za sebou farmaceutický priemysel. Na jednej strane výrobcovia liekov na obezitu Eli Lilly a Novo Nordisk sú na výslní, na druhej strane sa mnohým firmám nedarilo. Najhoršie na tom boli výrobcovia liekov a vakcín na obezitu Pfizer a Moderna.

Kvôli nižším cenám energií na burze majú za sebou slabý rok aj energetické a ropné spoločnosti. V mínuse skončili Chevron i ExxonMobil, dve najväčšie energetické podniky v USA. Posledným sektorom indexu S&P 500, ktorému sa nedarilo, bolo poľnohospodárstvo a to z dôvodu nižších cien poľnohospodárskych výrobkov a vyšších nákladov.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokAko sa darilo výrobcom elektrických vozidiel v roku 2023?
Ďalší článokTop komodity v roku 2023
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno