Kvartálne výsledky

Naďalej sme svedkami výsledkovej sezóny, ktorá je v plnom prúde. Počas tohto týždňa sú investori zvedaví predovšetkým najmä na to, čo oznámia predstavitelia spoločností Airbnb, Walt Disney, JD.com, Palantir, Unity Software či PayPal. V tomto článku sa pozrieme na kvartálne čísla softvérovej firmy Palantir. Tá si po veľmi úspešnom vstupe na burze v roku 2020 užívala medzi investormi veľkú popularitu a jej akcie si pripísali až 400 % v priebehu niekoľkých mesiacov.

Rýchly rast spoločnosti sa vytrácal a zhoršenie situácie v globálnej ekonomike spolu s rastúcimi úrokovými sadzbami celú situáciu zmenil. Investori sa začali podniku, ktorý nebol ziskový, obracať chrbtom. Nakoniec sa akcie podniku dostali pod úroveň, pri ktorej debutovali na burze (9,50 USD). V poslednom štvrťroku ale Palantir zverejnil kvôli úsporným opatreniam vôbec prvý ziskový kvartál vo svojej histórií. Trhy reagovali pozitívne a teraz sa očakávalo, či to dokáže spoločnosť zopakovať.

Dokázala. Palantir v 1. štvrťroku 2023 dokázal prekonať analytické predpoklady na základe tržieb i zisku. Navyše optimistické komentáre generálneho riaditeľa spoločnosti Alexa Karpa katapultovali akcie firmy vyššie o +24,3 % za jediný deň. Za týždeň si pripísali dokonca až 33 %.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V prvom kvartáli roku 2023 spoločnosť PayPal zaznamenala tržby vo výške $525,2 MIL., čo predstavuje medziročný nárast o +17,7 %. Analytici prognózovali tržby na úrovni $506 MIL.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk medziročne vzrástol z -$39,4 MIL. $4,1 MIL. Prevádzková zisková marža sa zlepšila z -8,8 % na 0,8 %.

Čistý zisk Čistý zisk sa v porovnaní s minulým rokom zvýšil z -$101,4 MIL. na $19,2 MIL., resp. z -$0,05 na $0,01 na akciu. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol $0,05 na akciu. Na Wall Street sa prognózoval zisk $0,04 na akciu.

Cash flow: Voľný cash flow spoločnosti medziročne stúpol o +800 % z $20,3 MIL. na $182,6 MIL., resp. $0,01 na $0,08 na akciu.

„Tento štvrťrok sme boli opäť ziskoví… A teraz predpokladáme, že ziskoví zostaneme každý štvrťrok až do konca roka,“ napísal Alexander C. Karp, spoluzakladateľ a výkonný riaditeľ Palantir Technologies v liste akcionárom. „Hĺbka zapojenia a dopytu po našej novej platforme umelej inteligencie (AIP) je bezprecedentná.“

Najdôležitejšie novinky

Investorov potešil naďalej zdravý rast vládnych príjmov, ktoré vzrástli o 20 % na 289 miliónov USD, čo bolo v súlade s odhadmi a tiež komerčného podnikania, ktorého tržby sa zvýšili medziročne o 15 % na 236 miliónov USD a prekonali odhady 217 miliónov USD. Ďalším dôvod na radosť bol druhý ziskový štvrťrok v rade a výhľad manažmentu na ziskovosť počas celého roku.

Čím ale Palantir, skutočne nadchol Wall Street, je jej komentár ohľadom umelej inteligencie. Firma podľa CEO spoločnosti Alexa Karpa tvrdo pracuje na technológií AI a jej stratégiou je jednoducho zaujať celý trh. Palantir spolupracuje s vládami a korporáciami s citlivými údajmi a ponúka služby na analýzu informácií, ako sú napr. kriminálne databázy. Sofvér Palantiru pomáha používateľom pri rozhodovaní. „Každý z týchto klientov potrebuje stratégiu AI,“ povedal Karp. „Máme na to jedinečný softvér.“ Medzi komerčných zákazníkov firmy patrí napr. Airbus alebo farmaceutický gigant Merck.

Karp zdôraznil dôležitosť prechodu spoločnosti na AI. „Už sme mali stovky rozhovorov s potenciálnymi partnermi o nasadení softvéru a v súčasnosti rokujeme o podmienkach a cenách za prístup k platforme,“ napísal Karp. Ale detaily plánu sa stále dolaďujú. Pri pondelkovom telefonáte s analytikmi povedal: „Nemáme žiadnu cenovú stratégiu. Vytvoríme veľkú hodnotu. Získame stovky zákazníkov a budeme ich oceňovať priebežne.“

Prvá verzia platformy umelej inteligencie od Palantiru bude tento mesiac sprístupnená vybraným zákazníkom, uviedol Karp a oznámil, že eviduje bezpecedentný dopyt po novej AI platforme.

S nástrojmi Palantir by sa vojenský zákazník mohol teoreticky opýtať systému AI na nepriateľské sily, požiadať ho o analýzu informácií o týchto silách a požiadať ho o návrhy spôsobov, ako zacieliť na súpera. Tieto možnosti môžu siahať od rušenia komunikácie až po odpálenie rakiet, podľa videa demonštrujúceho platformu. Palantir tiež ponúka umelú inteligenciu na okraji, čo znamená, že dokáže vložiť autonómne rozhodovanie o dronoch, lietadlách, lodiach, satelitoch a iných koncových bodoch.

Vedenie firmy zároveň zároveň ponúklo výhľad na ďalší kvartál a celý rok 2023. V druhom štvrťroku Palantir očakáva príjmy v rozpätí 528 až 532 miliónov USD a za celý rok 2,185 až 2,235 miliardy USD. Upravený prevádzkový zisk by mal dosiahnuť 118 až 122 miliónov USD v 2. kvartáli a 506 až 556 miliónov USD v celom roku. Zároveň by mala spoločnosť dosiahnuť čistý zisk v každom štvrťroku.

Akcie Palantir


Akcie Palantir po oznámení výsledkov za posledný týždeň stúpli o +33 % na 9,94 USD. Pri tejto cene sa akcie obchodujú za 111,7 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 10,8 násobok tržieb na akciu (P/S).

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny:

Akcie PayPal klesli najnižšie od roku 2017 aj napriek solídnym číslam
Airbnb podľa jej kľúčového ukazovateľa s najlepším štvrťrokom v histórii, keď tržby medziročne stúpli o 20 %
Airbus po prvom štvrťroku zaostáva za očakávaniami, sľubuje však rýchlejšie dodávky na konci roka
Ropný gigant Chevron prekonal očakávania trhu, keďže zisk v 1. štvrťroku prudko vzrástol
Meta rozdrtila očakávania analytikov, akcie smerujú nahor o 12%
Microsoft prekonal očakávania analytikov z Wall Street a ich zisk na akciu sa medziročne zvýšil o 10 %
Google prekonal očakávania trhov a ohlásil odkup akcií za 70 miliárd USD
SAP ukázal silu cloudového podnikania a potvrdil optimistické ciele
Tesla smeruje opäť nadol, nižšie ceny vozidiel si vyžiadali daň
ASML ako najcennejšia európska technologická firma naďalej prudko rastie
Akcie chirurgo-robotickej spoločnosti Intuitive Surgical rastú o 7% vďaka silnému štvrťroku
Netflix pridal menej používateľov ako sa čakalo a avizuje skoré ukončenie zdieľania účtov
Porsche s rekordným rastom predaja v prvom štvrťroku
Slabý dopyt po technológiách oslabuje príjmy čipového obra TSMC
Ďalšie správy možno nájsť v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach. Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokPočet predplatiteľov streamovacieho giganta Walt Disney prvýkrát klesol
Ďalší článokMesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: Letná sezóna na trhoch
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno