Rok 2023 na akciovom trhu

Po náročnom roku 2022, keď akcie v dôsledku rastúcich úrokových sadzieb odpisovali veľkú časť hodnoty, sa rok 2023 na akciových trhoch zaryje investorom do pamätí ako dobrý rok. Akcie sa zo svojich prepadov už v podstate spamätali a niekoľko dôležitých indexov prepisovalo historické maximá. Ide napríklad o americký Dow Jones, nemecký DAX 40 alebo indický Nifty 50, pričom len 0,5 percentuálneho bodu od svojho maxima ukončil rok najznámejší akciový index S&P 500.

Dobrú náladu na finančných trhoch vyvolával úspešný boj centrálnych bánk s infláciou. Tá klesla v USA na 3,1 % a v eurozóne na 2,4 %, čo sú už hodnoty blízke cieľovým 2 %. Keďže sa rast spotrebiteľských cien dostáva pod kontrolu, centrálne banky získavajú priestor na zníženie úrokových sadzieb už v prvom polroku 2024.

Dôležité je ale to, že sa potvrdili očakávania investorov ohľadom mäkkého pristátia ekonomiky. Tým je zníženie inflácie bez vyvolania recesie a výrazného zvýšenia nezamestnanosti. Hospodárstvo USA preukázalo veľmi vysokú odolnosť a rastie silnejšie, než sa čakalo. Eurozóna aj celá EÚ síce balansujú na hrane recesie, ale tá by mala byť maximálne len veľmi mierna. So znížením sadzieb by sa mohla ekonomická aktivita začať viac oživovať.

Globálny akciový index MSCI World si od začiatku roka pripísal 21,8 %. Akciovému svetu ale vládli technologické akcie, ktorých index Nasdaq Composite vzrástol o 44,5 %, tesne nasledovaný japonskými akciami reprezentovanými indexom Nikkei 225 s výnosom 30,1 % a americkým indexom S&P 500 s výnosom 24,7 %. Paneurópsky index Euro Stoxx 50 si pripísal 17,3 %. Zaostávali rozvojové trhy, ktoré boli ťahané dole predovšetkým čínskymi akciami a naopak hore indickými akciami. Čínsky Hang Seng odpísal za rok 15,4 %, zatiaľ čo indický Nifty 50 pripísal 19,4 %. Silný záver roka zaznamenali aj akcie menších spoločností v indexe Russell 2000. Ten rok ukončil vyššie o 15,8 %, ale 21 % si stihol pripísať v posledných 2 mesiacoch.

Rok 2023 na akciovom trhu

Rok 2023 môžeme označiť aj ako návrat veľkých technologických spoločností. Po hrozivom roku 2022 najväčšie technologické firmy na akciovom trhu vládli, za čo vďačia hlavne vďaka rozmachu umelej inteligencie. Nvidia si pripísala 246%, Meta 184%, AMD 130%, Amazon 77%, Netflix 65%, Microsoft a Google 57% a Apple 54%. Za zmienku stoja aj akcie kryptoburzy Coinbase, ktoré si pripísali 418 % a švédske streamovacie služby Spotify s výnosom 129 %.

Nie je potrebné zabudnúť ani na v súčasnosti dve najcennejšie farmaceutické spoločnosti na svete, ktoré ťažia zo svojich liekov na obezitu, ktoré sa stali hitom. Akcie americkej spoločnosti Eli Lilly stúpli o 60 % a dánske firmy Novo Nordisk o 48 %. Vďaka tomuto nárastu sa stala Novo Nordisk najhodnotnejšou firmou v Európe, keď na prvej priečke vystriedala francúzsku skupinu luxusných značiek LVMH Moët Hennessy Louis Vuitton. Boli aj sektory, ktorým sa ale nedarilo. Išlo najmä o akcie spoločností z verejných služieb (-10,1 %), energií (-4,8 %) a zdravotníctva (+0,3 %) a najmä obnoviteľných energií (-21,4 %)

Aký bude rok 2024 na akciových trhoch? Hneď na začiatku treba nutno povedať, že nikto nemá krištáľovú guľu a nevie, ako sa budú vyvíjať finančné trhy v budúcnosti si môžete pozrieť v našom výhľade na 2024 si môžete prečítať nižšie:

 Akcie menších spoločností majú stále čo doháňať a v prostredí nižších sadzieb sa im môže opäť dariť. Lepšie zajtrajšky môžu mať pred sebou aj rozvojové trhy, ktoré svojim výkonom výrazne zaostávajú, avšak práve tie majú ďalší rok ťahať globálnu ekonomiku. Príkladom je Čína, ktorej akcie sa obchodujú na úrovniach spred 14 rokov, ale druhé najväčšie svetové hospodárstvo sa bude musieť najprv vyrovnať s mnohými ekonomickými problémami a získať si späť dôveru investorov. Aj z tohto dôvodu je veľmi dôležité nemať investičné portfólio zamerané iba na jeden trh, ale mať ho diverzifikované naprieč akciovým trhom, či už z hľadiska geografie, tak z hľadiska odvetví a veľkosti kapitalizácie. 

Takto pred rokom, keď na finančných trhoch vládol pesimizmus a mnohí strašili pred finančným armagedonom sme vyjadrili v našom výhľade jediné presvedčenie, trhy sa spamätajú tak, ako vždy predtým. Teraz by sme radi pripomenuli to najdôležitejšie, to aký bude rok 2024 až také dôležité, pretože ak niekto investuje dlhodobo a pravidelne, úspešný výsledok sa dostaví.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich 
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokBYD poráža Teslu už druhý rok za sebou, v roku 2023 vyrobil viac ako 3 milióny áut
Ďalší článokCo čeká finanční trhy tento týden? Stručný přehled
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno