Konferencia Google I/O

Spoločnosť Alphabet, ktorej podnikaniu sme sa bližšie venovali v našej analýze, a jej dcérska firma Google v stredu hostila výročnú konferenciu vývojárov Google I/O. Je zvykom, že Google počas tohto podujatia predstaví svoje najnovšie „vychytávky“. Gigant na trhu online reklamy v posledných mesiacoch vedie zintenzívnený boj s Microsoftom po predstavení generatívnej umelej inteligencie (AI) ChatGPT, ktorá bola integrovaná do internetového vyhľadávača Bing.

Google v reakcii predstavil vlastnú generatívnu AI s názvom Bard, ale tá investorov veľmi nenadchla a tí sa začali obáváť, že Bing začne získavať podiel na trhu v neprospech Google. Aj preto sa čakalo, že na konferencii Gogole predstaví novinky, ktoré tomu zabránia. A skutočne sa konferencia, ktorá prichádza len niekoľko dní po oznámení štvrťročných výsledkov Google, niesla najmä v znamení AI. A trhy sa potešili, keďže akcie firmy vzrástli o 4 % a v dnešnom rozšírenom obchodovaní stúpajú o ďalšie 2 %.

Generatívna AI v rámci vyhľadávania

Od začiatku generálny riaditeľ Sundar Pichai odštartoval šou zdôrazňovaním zamerania Google a materskej spoločnosti Alphabet na AI. Google rovnako ako Bing integruje do svojho internetového vyhľadávania generatívnu AI, ktorá využíva jazykové modely a prostredníctvom usporiadaného textu dáva odpovede na dopytované otázky. Aktualizácia bude existovať iba v novom, experimentálnom priestore, ku ktorému budú mať prístup používatelia, ktorí sa zaregistrujú na zoznam čakateľov. Google je s plným nasadením nových technológií do svojho vyhľadávača opatrný, pretože ovláda až 93 % trhu. Naopak Bing od Microsoftu v podstate nemá čo stratiť.

Google konferencia I/O pre vývojarov

Sundari Pichai na konferencii Google I/O, zdroj obrázku: AFP

AI vylepší cestovanie, fotky i maily

Okrem vyhľadávacieho nástroja bude generatívna AI integrovaná aj do viacerých produktov od Google vrátane Gmail, Photos a Maps.

V prípade Gmailu za vás AI vytvorí celé e-maily pomocou jedinej výzvy. Spoločnosť funkciu „Help Me Write“ predstavila na príklade s vrátením leteniek. „Povedzme, že ste dostali tento e-mail, že váš let bol zrušený,“ povedal Pichai publiku. „Letecká spoločnosť poslala poukaz, ale to, čo naozaj chcete, je plná náhrada. Môžete odpovedať a použiť ‚Pomôž mi napísať‘.“ Stačí zadať do výzvy, čo chcete, e-mail so žiadosťou o vrátenie celej sumy, kliknúť na „vytvoriť“ a zobrazí sa úplný koncept správy.“

Inovácia sa dotkne aj fotiek. Služba „Magic Eraser“ založená na AI, ktorá už je dostupná na mobiloch Pixel, umožní používateľom odstrániť nechcené objekty z fotiek, zatiaľ čo „Magic Editor“ im zas umožní veci na fotky pridávať.

Google predstavil tiež sadu produktov na zvýšenie produktivity v rámci Google Workspace. Umelá inteligencia má pomôcť aplikáciám Gmail, Google Calendar, Google Meet a Google Disc byť efektívnejšími prostredníctvom generatívnej Duet AI. Tá pomáha písať text, získavať informácie z existujúcich dokumentov a podobne. Prezentácie Google budú mať po novom funkciu, ktorá pomáha vytvárať poznámky rečníka z existujúcej prezentácie.

Vylepšený Bard a integrácia naprieč produktmi

AI Chatbot Bard, ktorý je odpoveďou na ChatGPT, dostal na konferencii množstvo aktualizácií. Po novom bude možné napr. požiadať Barda o pamiatky, ktoré musíte vidieť v Paríži a AI vám poskytne fotografie týchto miest aj s popisom. Skoršia verzia Barda pracovala iba s textom. Bude možné tiež nahrať obrázky a následne požiadať Barda o pridanie vhodného popisu k nim.

Podľa Sissie Hsiao, viceprezidentky a generálnej manažérky pre Google Assistant a Bard, je najpoužívanejšou funkciou Barda kódovanie. Hsiao oznámila, že AI momentálne rozumie viac ako 20 kódovacím jazykom a pridáva ďalšie.

Google Bard dokáže kódovať a programovať

Bard taktiež umožní používateľom spájať obsah z viacerých zdrojov. V jednom príklade spoločnosť ukázala, ako môže študent poskladať prihlášku na vysokú školu a potom nájsť vysoké školy, ktoré zodpovedajú jeho špecifickým záujmom. Bard následne tieto vysoké školy zobrazí v Google Maps, aby im pomohol nájsť ich umiestnenie a potom presunúť všetky tieto informácie do tabuľky v rámci Google Sheets. Ďalej možno na základe príkazu rozdeliť školy na verejné a súkromné. Bard tento povel pochopí a v rámci Google tabuliek ich sám rozdelí, pričom možno pridávať aj ďalšie príkazy.

Google Bard pomáha programátorom vďaka schopnosti kódovať, zdoj obrázku: Google

Nový Pixel Fold a tablet

Jedno z hlavných hardvérových oznámení na konferencii bolo predstavenie skladacieho mobilu Pixel Fold. Google sa snaží už nieľkoko rokov presadiť aj na trhu hardvéru. Jeho posledná sada telefónov Pixel 7 bola najpredávanejšou v histórií firmy, ale v celosvetovom meradle má zanedbateľný podiel na trhu.

image 11

Pixel tablet a Pixel Fold, zdroj obrázku: The Independent

Google predstavil tiež lacnejšiu verziu Pixelu 7a, ktorý je nástupca modelu Pixel 6a a vôbec prvý tablet. Spoločnosť dúfa, že jej nový tablet môže konkurovať iPadu od Apple, ktorý dominuje na trhu. Tablet by mal obsahovať aj nové nástroje AI. V minulom roku Google predstavil aj svoje vôbec prvé inteligentné hodinky Pixel Watch.

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločností môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokMesiac na finančných trhoch so Stanom Viktorinom: Letná sezóna na trhoch
Ďalší článokNajziskovejšia firma sveta Saudi Aramco odkladá IPO svojej divízie
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno