Kvartálne výsledky

V piatok zverejnila svoje kvartálne čísla softvérová spoločnosť Elastic a akcionári nemohli byť spokojnejší. Firma, ktorá pomáha zákazníkom vytvárať vyhľadávacie aplikácie, vo svojom 2. štvrťroku fiškálneho roka 2024 prekonala odhady analytikov z hľadiska tržieb i zisku. Poskytla zároveň silný výhľad na ďalší štvrťrok, keďže zákazníci zvýšili svoju spotrebu po tom, čo nástroj generatívnej umelej inteligencie Elasticsearch Relevance Engine (ESRE), predstavený v máji, podnietil zákazníkov v inovácii. Akcie firmy uzavreli piatkové obchodovanie vyššie o +37,13 % na cene 110,20 USD a najvyššie od januára 2022.

Elastic ponúka cloudový vyhľadávací softvér pre podnikové údaje vrátane riešení zabezpečenia a pozorovateľnosti. Jeho produkt Elasticsearch umožňuje podnikom vyhľadávať v súboroch údajov a ponúka prehľady založené na umelej inteligencii.

Najdôležitejšie čísla:

Navrh bez nazvu 26

Spoločnosť v 2. kvartáli 2024 zvýšila príjmy o 17,5 % na necelých 311 miliónov USD, čím prekonala odhady analytikov vo výške 303,6 miliónov. Výnosy z ponuky Elastic Cloud spoločnosti medziročne vzrástli o 30 % na 135 miliónov USD. Prevádzková strata sa znížila medziročne o viac ako polovicu na 49 miliónov USD a čistá strata na 25 miliónov USD. Upravený zisk (non-GAAP) dosiahol 30,2 milióna USD, resp. 0,37 USD na akciu, pričom analytici počítali so ziskom 0,24 USD na akciu.

Ash Kuklarni, generálny riaditeľ spoločnosti, pripisuje dobré výsledky investíciám do umelej intenligencie. „Naše premyslené investície a inovácie v oblasti umelej inteligencie naďalej podnecujú nadšenie a zapojenie zákazníkov, čo bolo v našom podnikaní viditeľné v druhom štvrťroku.“

Najdôležitejšie novinky

Vedenie podniku oznámilo, že zvyšuje svoje očakávavania ohľadom rastu tržieb a zisku na tento rok, pretože eviduje vyšší dopyt zo strany zákazníkov. „Generatívna umelá inteligencia vyvoláva oživenie záujmu o vyhľadávanie a nástroj Elasticsearch Relevance Engine poskytuje najkomplexnejšiu platformu pripravenú na podnikanie v tejto oblasti,“ doplnil Kuklarni.

Manažment očakáva, že vo fiškálnom roku 2024, ktorý končí v apríli spoločnosť dosiahne upravený zisk 1,06 až 1,15 USD na akciu. Predtým očakával 1,01 až 1,11 USD na akciu. Usmernenie ohľadom príjmov stúplo na 1,25 miliardy USD, čo je v súlade s očakávaniami analytikov.

Elastic zároveň oznámil, že počet zákazníkov s predplatným sa zvýšil oproti predchádzajúcemu štvrťroku o 200 na 20 700 a medziročne o 5 % z 19 700. Približne 1 200 z týchto zákazníkov platí viac ako 100 000 USD ročne. Zároveň Elastic dokončil akvizíciu firmy Opster, platformy na monitorovanie, správu a riešenie problémov. Elastic oznámil, že dokončil svoju dohodu o akvizícii Opster, tvorcu AutoOps, platformy používanej na diagnostiku problémov a zlepšenie výkonu Elasticsearch. Finančné podmienky neboli zverejnené.

Z výsledkov spoločnosti Elastic boli nadšení aj analytici, keď až 8 analytikov zvýšilo svoj rating na akcie Elastic. Analytik Wells Fargo Andy Nowinski zvýšil akciám Elastic rating na „Overweight“ z „Hold“ a zvýšil cieľovú cenu akcií na 115 USD zo 70 USD. Vyjadril sa pritom, že Elastic je „dobre pripravený“ zvládnuť požiadavky vyplývajúce z pracovného zaťaženia generatívnej umelej inteligencie.

Analytik Joel Fishbein zo spoločnosti Truist ponechali akciám hodnotenie „Buy“ a zvýšili cieľovú cenu na 100 USD z 85 USD. Analytická správa uvádza, že nástroj ESRE môže byť zodpovedný za to, že spoločnosť prekoná očakávania týkajúce sa predaja a zisku aj vo fiškálnom roku 2025.

Akcie Elastic


Akcie Elastic v priebehu tohto roka stúpli o +119,7 % a v súčasnosti sa obchodujú na 110,20 USD. Pri tejto cene sa akcie firmy obchodujú za 114,9 násobok očakávaneho zisku na akciu (Forward P/E) a 133,1 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF). Trhová kapitalizácia spoločnosti dosahuje 11 miliárd USD.

Ďalšie správy z kvartálnej sezóny

Salesforce pokračuje v znižovaní nákladov a zlepšuje výhľad
Výhľad Snowflake prevyšuje odhady po dramatickom spomalení rastu počas minulého roka
CrowdStrike s historickým míľnikom, akcie vystrelili o 10 %
Ako sa darilo firme ARM v jej vôbec prvom štvrťroku na Wall Street?
Akcie Trade Desk odpísali 28 %, výhľad ukázal, že trh s reklamou sa úplne nezotavil
Disney so silným rastom používateľov i zisku avizuje ďalšie úspory, akcie sa odrážajú od dna
Matka Game of Thrones, Warner Bros. Discovery, zaznamenala prepad akcií o takmer 20 %
Ryanair po rekordnom zisku sľubuje investorom dividendu
Apple porazil očakávania, ale problémom je výhľad, akcie klesajú o 3 %
Akcie firmy Palantir na roztrhanie, pripisujú 17 % po zlepšení celoročného výhľadu
PayPal zvyšuje výhľad a akcie sa odrážajú od dna
Najcennejšia európska firma Novo Nordisk zvýšila zisk o 56 % vďaka lieku na chudnutie
Výrobca čipov AMD prekonal odhady Wall Street, jeho čip na umelú inteligenciu bude generovať miliardy
Erste ve 3Q překonala očekávání na úrovni čistého zisku. Hlavním pozitivem je navýšený výhled
Enphase Energy čelí problémom so solárnou energiou, slabá prognóza tržieb poslala akcie dole o 15 %
Prepad luxusu sa zintenzívňuje, Kering s najväčším poklesom tržieb od roku 2020
Zisk ropných gigantov Exxon Mobil a Chevron po oznámení mega-akvizícií stúpol
Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
xtb
Predchádzajúci článokEurópsky dividendový aristokrat Roche kúpi výrobcu liekov na obezitu Carmot za 3,1 miliardy USD
Ďalší článokCo čeká finanční trhy tento týden? Stručný přehled
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno