Kvartálne výsledky

Uber vykázal v druhom štvrťroku prevádzkový zisk vo výške 326 miliónov USD. Celkové príjmy počas tohto obdobia vyskočili o 14 % na 9,2 miliardy USD, čo je najpomalšie tempo rastu od prvého štvrťroka 2021. Jazdci sa do Uberu hrnuli v rekordných počtoch a dopyt po donáške jedla bol silný, ale celkové výnosy zavážili straty v nákladnej jednotke.

Výsledky zvýšili latku Uberu do budúcnosti. Podnikanie Uberu zostalo do značnej miery nedotknuté zvýšenou mierou inflácie, pretože zákazníci sú stále ochotní zaplatiť príplatok za pohodlie pri privolaní jazdy a doručení jedla až k dverám. Cesty v USA a Kanade sa zotavili na úroveň pred pandémiou, pričom frekvencia doručenia dosiahla historické maximum, a to aj napriek zvýšeným nákladom na jedlo.

Po boji s nedostatkom vodičov, ktorý spôsobil zvýšenie cien cestovného a čakania, Uber uviedol, že počet aktívnych vodičov vzrástol v druhom štvrťroku o 33 % v porovnaní s minulým rokom. Počet uskutočnených jázd sa medziročne zvýšil o 26 %. Firma sa zamerala na pridávanie nových funkcií a produktov do aplikácie, vrátane programu jázd pre tínedžerov, možnosti rezervovať skupinové jazdy a jazdy pre hostí a posielanie darčekových správ.

Generálna riaditeľka Dara Khosrowshahi uviedla, že spoločnosť vyvíja chatbota poháňaného umelou inteligenciou, ktorý sa integruje do svojej aplikácie, čím sa pripája k dlhému zoznamu spoločností, ktoré sa obracajú na umelú inteligenciu na zlepšenie služieb zákazníkom, marketingu a iných automatizovaných úloh. Firma tiež potvrdila, že intenzívne pracujú na autonómnom riadení vozidiel vo viacerých mestách USA.

Spoločnosť tiež rozšírila reklamu v aplikácii a uviedla, že je disciplinovaná v riadení nákladov. Uber sa vyhol rozsiahlemu prepúšťaniu, ktoré v posledných mesiacoch postihlo mnoho iných technologických spoločností, hoci urobil obmedzené škrty vo svojej nákladnej jednotke a ľudských zdrojoch. Spoločnosť bola nútená v roku 2020 pristúpiť k zásadnému zoštíhleniu, keď na vrchole pandémie prepustila približne štvrtinu zamestnancov.

Uber s historicky prvým prevádzkovým ziskom
Zdroj: Chartr

Prevádzkový zisk, prvý od založenia spoločnosti v roku 2009, pomohol spoločnosti Uber v tomto štvrťroku dosiahnuť prekvapivý nárast čistého zisku. Firma už predtým príležitostne vykázala štvrťročný čistý zisk, ale vždy bol poháňaný najmä investičnými ziskami. Uber predpovedal v aktuálnom štvrťroku hrubé rezervácie vo výške 34 miliárd až 35 miliárd USD a upravený zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou vo výške 975 miliónov až 1 miliardu USD, čo prekonalo odhady analytikov.

Spoločnosť tiež oznámila, že finančný riaditeľ Nelson Chai odstupuje s účinnosťou od 5. januára, čo predstavuje jeden z najvýznamnejších odchodov od vstupu spoločnosti na burzu v roku 2019. V súčasnosti sa hľadá jeho náhrada. „Keď som v roku 2018 nastúpil do spoločnosti, požiadali ma, aby som viedol finančnú transformáciu spoločnosti,“ uviedol Chai vo vyhlásení. „Ako môžete vidieť z našich výsledkov za 2. štvrťrok, k tejto transformácii došlo. Som veľmi hrdý na skvelú prácu, ktorú sme všetci vykonali.“

Keď pandémia potlačila dopyt po jazdách, rozhodnutie Uberu zamerať sa na Uber Eats mu pomohlo získať podiel v sektore donášky jedál, ktorý naďalej rástol. Uber Eats vygeneroval príjmy 3,06 miliardy USD, čo je mierne pod odhadmi Wall Street, ale lepšie ako sa očakávalo, keďže jednotka profitovala z reklamy.

Akcie Uber


Akcie Uber od začiatku roka vzrástli o +85,2 % a za posledných 12 mesiacov vzrástli o +47,2 %.  V súčasnosti sa akcie firmy obchodujú za 46,96 USD, resp. za 62,1 násobok prevádzkového cash flowu na akciu (P/OCF).

Ďalšie novinky zo sveta investovania
Akcie spoločnosti môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

etoro
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokAko sa bude formovať budúcnosť streamovacieho priemyslu ?
Ďalší článokAkcie PayPal po kvartálnych výsledkoch opäť smerujú nadol
Patrik pracuje ako analytik a tiež redaktor investičného portálu akcie.sk. Špecializuje sa najmä na makroekonómiu a akciové trhy. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno