Kvartálne výsledky

Tretí kvartál tohto roka odštartoval výsledkami bánk a hlavnou udalosťou tohto týždňa sú kvartálne výsledky firiem ako Coca Cola, Microsoft, Meta, Amazon, Visa či Alphabet. Poďme sa spoločne pozrieť na to ako sa v tomto štvrťroku darilo práve materskej firme Facebooku či Instagramu, Meta. Tá prednedávnom vylepšila svoj AI chatbot Bard výraznými vylepšeniami a pokračuje tak vo vojne  “o umelú inteligenciu “ s firmou Microsoft.

Firma Meta svojimi výsledkami za tretí štvrťrok, prekonala očakávania Wall Street z pohľadu tržieb a tiež zisku, na základe výsledkov si akcie Meta v rozšírenom obchodovaní pripísali +3,8 %.

Najdôležitejšie čísla

Výnosy: V treťom kvartály roku 2023 firma zaznamenala tržby vo výške $34,1 MLD., čo predstavuje medziročný nárast o +23 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, kedy boli tržby na úrovni $27,7 MLD. Wall Street očakávalo tržby na úrovni $33,5 MLD.

Prevádzkový zisk: Prevádzkový zisk spoločnosti oproti minulému roku vzrástol o +143 % z $5,6 MLD. na $13,7 MLD. Prevádzková zisková marža vzrástla z 20 % na 40 %.

Čistý zisk: Čistý zisk medziročne vzrástol o +164 % z $4,4 MLD. na $11,6 MLD. Upravený čistý zisk na akciu vzrástol z $1,64 na $4,39 na akciu, zatiaľ čo Wall Street očakávala zisk $3,60 na akciu.

Cash flow: Voľný cash flow spoločnosti medziročne vzrástol z $173 MIL na $13,6 MLD.

„Mali sme dobrý štvrťrok pre našu komunitu a podnikanie,“ povedal Mark Zuckerberg, zakladateľ a generálny riaditeľ spoločnosti Meta. „Som hrdý na prácu, ktorú naše tímy vykonali pre rozvoj AI a zmiešanej reality so spustením Quest 3, inteligentných okuliarov Ray-Ban Meta a nášho štúdia AI.“

Meta so silnými výsledkami vďaka výnosom z reklamy a efektívnemu znižovaniu nákladov
Zdroj: Meta investor Relations

Najdôležitejšie novinky

Zdá sa, že Zuckerbergova iniciatíva „Rok efektívnosti“ sa vypláca, pretože spoločnosť znižuje výhľad kapitálových výdavkov na rok 2023. Reviduje rozsah na 27 až 29 miliárd USD. Kapitálové výdavky, vrátane splátok istiny na finančný lízing, predstavovali v treťom štvrťroku 2023 6,76 miliardy USD. Celkové náklady a výdavky dosiahli 20,40 miliardy USD, čo predstavuje medziročný pokles o 7 %.

K 30. septembru 2023 firma dokončila plánované prepúšťanie zamestnancov, pričom ešte pokračuje v posudzovaní konsolidácie zariadení a iniciatív reštrukturalizácie dátových centier. Počet zamestnancov k 30. septembru 2023 bol 66 185, čo predstavuje medziročný pokles o 24 %. Celkovo to bol prelomový štvrťrok, pričom Meta vykázala svoj najziskovejší štvrťrok za posledné roky.

Spolu s manévrami na znižovanie nákladov spoločnosť Meta naznačila, že posunie niektoré zo svojich praktík v súlade s regulačnými nariadeniami. Napríklad v Európe spoločnosť plánuje ponúkať platené predplatné pre používateľov Facebooku a Instagramu, ktorí chcú byť bez reklám. Ak táto politika nadobudne účinnosť, môže zvýšiť výkonnosť spoločnosti, hoci môže odradiť niektorých používateľov, ktorí sú na týchto platformách zvyknutí na bezplatnú verziu.

V treťom štvrťroku 2023 vzrástol počet zobrazení reklamy v rámci všetkých aplikácií spoločnosti medziročne o 31 % a priemerná cena za reklamu sa medziročne znížila o 6 %. Denne aktívnych používateľov Facebooku v tomto štvrťroku bolo 2,09 miliardy oproti 2,07 miliardy, ktoré očakávali analytici z Wall Strett. Rast používateľov spoločnosti sa však spomalil v dôsledku silnej konkurencie zo strany konkurentov, ako je TikTok.

Meta pracuje na zlepšení svojej technológie zacielenia reklamy pomocou umelej inteligencie s cieľom zlepšiť návratnosť investícií pre inzerentov a lepšie speňažiť svoju obľúbenú funkciu Reels na Instagrame. Spoločnosť tiež investovala desiatky miliárd USD do svojej jednotky Reality Labs, v ktorej sídli jej metaverse a ktorá počas septembrového štvrťroka stratila viac ako 3,7 miliardy USD, oproti strate 3,67 miliardy USD v minulom štvrťroku.

Očakávané príjmy za štvrtý štvrťrok 2023 odhadujú predstavitelia firmy v rozmedzí 36,5 až 40 miliárd USD. V treťom štvrťroku 2023 firma odkúpila ich kmeňové akcie triedy A za 3,70 miliardy USD. Meta tiež schválila 37,22 miliárd USD na spätný odkup akcií do budúcna.

Meta sa bude musieť v blízkej budúcnosti čeliť právnymi rizikám, pretože spoločnosť čelí federálnym a štátnym žalobám od 42 generálnych prokurátorov, ktorí tvrdia, že funkcie Facebooku a Instagramu zamerané na deti sú návykové.

Akcie Meta


Akcie Meta si od začiatku roku pripísali +140,2 %, ich aktuálna cena je 299,53 USD. Pri tejto cene sa akcie spoločnosti obchodujú za 34,9 násobok zisku na akciu (P/E); 32,7 násobok voľného cash flowu na akciu (P/FCF) a 20,4 násobok EV/EBITDA.

Ďalšie výsledky z kvartálnej sezóny

Alphabet poráža odhady Wall Street, akcie však kvôli slabému cloudu klesli o 6,7 %
Znižovanie cien automobilky Tesla si vyžiadalo svoju daň na ziskoch, akcie klesajú o 7 %
Netflix po rekordnom kvartáli a veľkom raste používateľov posilňuje o 12 %
JP Morgan a Wells Fargo zvýšili zisk, banky ťažia z vyšších úrokov
Zisk Samsungu za 3. štvrťrok prekonal očakávania
Európske luxusné akcie strácajú svoj lesk, zaznamenali najväčší prepad od roku 2020
Ďalšie kvartálne správy v našich krátkych správach a na sociálnych sieťach FB a IG

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJFinanceYahoo, Gurufocus
Predchádzajúci článokZa Ferrari budete môcť zaplatiť kryptomenami
Ďalší článokBudúcnosť poľských akcií: naozaj sa stáva náš severný sused ekonomickou veľmocou?
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno