Čo sa stalo?

Finančný svet šokovala nedávna správa o krachu Silicon Valley Bank (SVB), 16. najväčšej banky v USA z hľadiska aktív. Tá sa ocitla v problémoch kvôli nedostatku likvidity a kapitál sa jej nepodarilo navýšiť. V piatok sa nakoniec ocitla v insolvencii po tom, čo zaznamenala výber vkladov vo výške 42 miliárd USD za jediný deň.

Ide o nielen najväčší krach banky od zlyhania Washington Mutual v roku 2008, ale aj druhý najväčším krach retailovej banky v USA. To vyvolalo obavy ohľadom zdravia bankového sektoru a toho, či sa súčasná situácia nepodobá na finančnú krízu z roku 2008.

Prečo sa to stalo?

Americká banka sa špecializovala na financovanie technologických startupov predovšetkým v USA a vo Veľkej Británii. Práve startupy boli v posledných rokoch medzi investormi vďaka vysokým výnosom populárne a preto aj SVB vzrástli depozitá zhruba trojnásobne na 200 miliárd USD. Minulý rok však inflácia, rastúce úrokové sadzby a spomaľovanie ekonomiky spôsobili zastavenie financovania startupov a z banky začali peniaze odtekať.

Ďalší problém bol inde. Väčšinu peňazí vkladateľov banky nedržia v hotovosti, ale pracujú s nimi. Spravidla sa investujú do bezpečných aktív, akým sú napr. dlhopisy. Tie sú ale bezrizikové len pri držaní do uplynutia ich splatnosti, počas existencie dlhopisu jeho cena rastie a klesá.

SVB investovala veľkú časť hotovosti do dlhopisov s dlhšou platnosťou, ktorých hodnoty ale klesli, keďže úrokové sadzby stúpli nahor. A tým, že jej vkladatelia boli sústredení v úzkom svete startupov a firiem s rizikovým kapitálom, bola banka jedinečne zraniteľná voči prudkému poklesu ich hodnoty. Požiadavky vkladateľov na výber tak banka musela riešiť predajom dlhopisov so stratou, čím sa dostala do situácie, kedy potrebovala získať 2 miliardy USD na zabezpečenie svojho financovania. To vyvolalo obavy o zdravie banky a výsledkom bol klasický „beh na banky“, čo vyústilo do insolvencie.

Fed banky padnúť nenechá

K situácií sa už aj vyjadril veriteľ poslednej inštancie – americká centrálna banka Fed. Ten spolu s ministerstvom financií oznámil zaručenie všetkých vkladov v SVB, čím chce podporiť momentálne kolísajúcu dôveru v bankový systém. Jerome Powell na čele Fedu, tak jasne vydal trhom signál, že veľké banky padnúť nenechá.

Krach SVB nepredstavuje sysémové riziko

Zároveň je nepravdepodobné, že by mal krach SVB vyvolať podobný efekt ako pád Lehman Brothers v roku 2008. Situácia je totiž rozdielna hneď z niekoľkých dôvodov. Dnešný stav globálneho hospodárstva je na tom neporovnateľne lepšie. Zároveň investičná banka Lehman Brothers bola väčšia a vo finančnom systéme omnoho dôležitejšia v porovnaní s SVB. Krach „Lehmanov“ naplno odhalil slabiny v bankovom sektore v podobe toxických aktív CDO na súvahách bánk. Keďže tieto aktíva naviazané na splácanie hypoték vlastnili v podstate všetky európske i americké banky, riziko sa stalo systémové.

SVB so svojim zameraním na financovanie startupov príliš dôležitú rolu v systéme nehrá a dominový efekt by jej pád spôsobiť nemal. Situácia okolo SVB je jedinečná kvôli jej špecifickému zameraniu (startupy), vysokej expozícií voči dlhopisom s dlhou splatnosťou (až 3,6 násobok voči americkému priemeru), absencie zaisťovacích swapov a zlému riadeniu rizík. Dobrý signál pre trhy vydáva aj veľmi rýchla reakcia federálnych úradov.

Navyše je dnes finančný priemysel ako taký naďalej zdravý, čo potvrdzujú aj veľmi dobré finančné výsledky popredných bánk. Kvalita úverových portfólií je dokonca veľmi vysoká. Podiel delikventných úverov (s oneskoreným splácaním) v amerických bankách dosahuje hodnotu iba 1,19 %, čo je najnižšia hodnota v celej pozorovanej histórii od roku 1985. Pred pádom Lehman Brothers predstavovala táto hodnota 3,72 %.

Ďalšie novinky zo sveta investovania

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na kapitálových trhoch sú vždy rizikové

xtb
Predchádzajúci článokAkcie Asana vystrelili o 24 %, zakladateľ plánuje veľké nákupy akcií
Ďalší článokČo čaká finančné trhy tento týždeň? Stručný prehľad
Marek pracuje ako analytik finančných trhov v investičnej spoločnosti Portu a špecializuje sa predovšetkým na makroekonómiu, globálne akciové trhy, prípadne komodity. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom. Marekove komentáre a analýzy vychádzajú v popredných médiách v Česku a na Slovensku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno