Top komodity v roku 2023

Akciovým trhom sa v roku 2023 darilo, čo sa nedá povedať o komoditných trhoch, index Bloomberg Commodity, predtým známy ako Dow Jones-UBS Commodity Index, odpísal v roku 2023 takmer 12,5 %. Ceny viacerých komodít však tento rok vzrástli, také zlato si pripísalo až 14 % a obchoduje sa blízko historického maxima.

Tento rok však komodity ťahali najmä agrokomodity, na čele s kakaom, ktoré si pripísalo 72 % a obchoduje sa na 46-ročnom maxime alebo pomarančovým džúsom, ktorý si pripísal 65,5 %, zatiaľ čo zemný plyn a uhlie si pripísali značné straty. Jedným z víťazom tohto roka je urán, ktorý vzrástol 89 %. Okrem zlata vzrástli aj iné ako ako napríklad železná ruda (23,5%), či oceľ s 52 % medziročným rastom. Nižšie sa pozrieme na to ako sa darilo jednotlivým komoditám v roku 2023.

Top komodity v roku 2023

Agrokomodity

Ceny poľnohospodárskych komodít tlačilo smerom nahor viacero faktorov, na čele s obmedzenými dodávkami na trh a nepriaznivým počasím. Trochu prekvapivo bol pomarančový džús najobľúbenejšou obchodovanou komoditou v roku 2023. Na začiatku roka 2020 bola cena 90 USD za libru, zatiaľ čo na konci roka 2023 sa dostala na ohromujúcich 330 USD za libru. Ceny kakaa vyskočili tento rok o 72 % na 46-ročné maximum a očakáva sa, že na vysokej úrovni zostanú aj v roku 2024. Hlavným dôvodom je slabá úroda v regiónoch západnej Afriky, ktoré celosvetovo produkujú tri štvrtiny tejto komodity.

El Niňo, klimatický jav charakterizovaný neobvykle teplou povrchovou teplotou oceánu, mal za následky horúce a suché počasie. To malo negatívny vplyv na produkciu ryže, kávy či cukru v roku 2023, čo spôsobilo rast cien týchto komodít. India, najväčší exportér ryže na svete, obmedzila dodávky, čo poslalo ceny ryže na 15-ročné maximum. Cukor medziročne vzrástol o 6,1 % a káva vzrástla medziročne o 66 %. Veľkým prekvapením je prepad obilnín, ako sú kukurica a pšenica, značné straty si pripísali aj mlieko či syr.

Energetické komodity

Tento rok ceny ropy ovplyvnilo hneď niekoľko udalostí. Ropný kartel OPEC+ a jej spojenci z Ruska oznámili, že od mája do konca roka, budú znižovať ťažbu ropy o viac ako 1 milión barelov denne. Obmedzenie produkcie spôsobilo, že cena ropy vystrelila o 6 % vyššie na 81 USD za barel. Maximálna cena severomorskej ropy Brent v minulom roku bola na najvyššej hodnote 92,2 USD za barel v septembri. Cena vyletela po optimistickej prognóze od organizácie OPEC po globálnom dopyte komodity v rokoch 2023 a 2024. Na komoditných trhoch poznáme viacero druhov ropy, ktoré môžeme obchodovať. Ropa nakoniec ukončila rok v strate, keď Crude Oil klesol o 3,8 % a ceny ropnej zmesi Brent klesli o 2,7 %.

Medzi top komodity v roku 2023 patrí urán, ktorý si pripísal 89 %. Naopak, ceny zemného plynu a uhlia sa z rekordných úrovní v roku 2022 výrazne znížili. V roku 2022 vyskočili v dôsledku útoku Ruska na Ukrajinu a obmedzovania dodávok ruského plynu do západnej Európy. Po prvých kritických mesiacoch európske štáty začali výrazne zvyšovať zásoby plynu a dopyt v tomto roku po ňom klesol. Okrem toho ich čiastočne ovplyvnilo aj teplé počasie, ktoré znížilo tlak na spotrebu. Ceny benzínu klesli o takmer 8 %.

Kovy

Cena zlata vlani vzrástla zhruba o 14 percent nad 2075 dolárov za troyskú uncu a priblížila sa rekordu. Žltý kov v decembri začal zaznamenávať dokonca historické maximá, zatiaľ čo napríklad priemyselne využiteľnejšie striebro vlani nakoniec stagnovalo. Striebro rastové ťaženie žltého kovu nenasledovalo, minulý rok zakončilo 1,3 % nad hodnotou zo začiatku roka 2023 s cenou nad 24,20 dolára za uncu.

Veľké pohyby smerom nahor zaznamenali aj železná ruda, takmer 25 % a oceľ, ktorá si pripísala 52 %. Platina, využívaná v automobilovom priemysle, zlacnela zhruba o 7 %. Naopak Lítium odpísalo viac ako 80 % svojej hodnoty.

December na komoditných trhoch

Zatiaľ čo akciové a dlhopisové trhy ukončili rok 2023 nadštandardným výkonom, naopak nedarilo sa komoditám. Globálne komoditne trhy (index Bloomberg Commodity) odpísal posledný mesiac v starom roku 2,7 %. Pod tento výkon sa podpísal najmä pokles ropy. Cena ropy Brent klesla len v decembri o 7 % na 77 USD za barel v dôsledku pretrvávajúcich obáv z prerušenia dodávok v oblasti Blízkeho východu. Koncom roka totiž prišli k viacerým útokom jemenských húsíjských povstalcov na lode svetových prepravcov ropy a tie sa rozhodli, že zvolia dlhšiu trasu. Cena zlata vzrástla o 1,72 USD na 2072 USD za trójsku uncu.

Viac podobných článkov môžete nájsť v našej sekcií zaujímavosti.
Rôzne druhy komodít môžete kúpiť TU.

Upozorňujeme:

– Článok nie je investičným odporúčaním
– Historická výnosnosť nie je nikdy zárukou budúcich výnosov
– Investície na komoditných trhoch sú vždy rizikové

xtb
ZDROJBloomberg, FinanceYahoo
Predchádzajúci článokTOP 50: Najlepšie akcie za rok 2023
Ďalší článokKlávesnica budúcnosti: Microsoft pridáva tlačidlo AI Copilot
Patrik pracuje ako vedúci projektu akcie.sk a tiež redaktor tohto investičného portálu. Špecializuje sa najmä na oblasť komodít a makroekonómiu, čiastočne akciového trhu. Jeho cieľom je zvýšiť investičnú gramotnosť na Slovensku a približovať odborné témy ľudským jazykom.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno